Čínská umělá inteligence Deep Seek šokovala v lednu letošního roku celý technologický svět. Nízká nákladovost a kvalita zpracování na úrovni modelů od Open AI učinila z Deep Seeku okamžitou hrozbu pro všechny velké technologické firmy, které se umělou inteligencí zabývaly. Obří investice do AI najednou přestaly dávat smysl.
Šéf Satya Nadella ale v nízké nákladovosti Deep Seeku viděl příležitost. Místo toho, aby se svého konkurenta pokusil zničit, nařídil, aby byl model Deep Seek R1 zařazen do cloudových služeb, které poskytuje svým zákazníkům.
Cílem Microsoftu není poskytovat firmám pouze drahé nástroje od Open AI, ale dodat širokou paletu nástrojů s rozdílnými schopnostmi a náklady. Zákazníci si mohou na cloudové platformě Azure vybrat z téměř dvou tisíc různých modelů od firem Meta, OpenAI , Cohere, Mistral, DeepSeek a dalších. Ať už zákazník zaplatí deset dolarů za služby OpenAI nebo 90 centů za DeepSeek, dostane podíl za využití jejich výpočetního výkonu, zabezpečení a uchovávání dat.
Tento přístup technologickému gigantu zatím vychází. V lednovém reportu uvedl, že očekává tržby z AI kolem třinácti miliard dolarů. Počet odběratelů Copilotu pak v březnu překročil 15 milionů uživatelů.
Nákladovost modelů je pro Microsoft důležitým faktorem, proto firma začala vyvíjet vlastní jednodušší modely typu Deep Seek. Pracuje ale také na velkých LLM označovaných jako MAI-2, které by měly představovat alternativu k nástrojům Open AI. Úkolem vývojářů je vytvořit AI, která bude vyžadovat méně výpočetního výkonu než Chat GPT, což pomůže snížit náklady na provoz služby Copilot. Zároveň se jedná o krok, kterým se Microsoft ve vývoji umělé inteligence osamostatní a připraví se na případnou budoucnost bez Open AI a Sama Altmana.
Judson Althoff, viceprezident , přirovnal současnou strategii k nákupu automobilu, kde více než výkon motoru rozhoduje celková cena. „Chat GPT je jako Range Rover, naše modely budou jako Prius,“ řekl a dodal, že Prius sice není tak výkonný, ale je mnohem efektivnější při každodenním využití.
Nadella opřel svůj názor na budoucnost AI o Jevonsův paradox. Ten říká, že technologický pokrok přinášející větší efektivitu při využívání určitého zdroje zvyšuje i spotřebu daného zdroje. Poprvé byl tento jev popsán v roce 1865 Williamem Jevonsem, který si jej všiml po vynálezu efektivnějšího parního motoru, což mělo za následek zvýšení poptávky uhlí v Anglii. Podle Nadelli bude mít tedy efektivnější umělá inteligence za následek větší poptávku po AI nástrojích a infrastruktuře, která ji pohání.
Napjaté vztahy mezi Microsoftem a Open AI
Partnerství technologických firem začalo před šesti lety jako péče o mladšího sourozence a postupem času přerostlo v plnohodnotnou sourozeneckou bitvu. Sam Altman z Open AI touží po dokonalé umělé inteligenci, která bude představovat vrchol současného vývoje. Nadella chce naopak dosáhnout maximální efektivity nákladů i za cenu menší „inteligence“ modelů.
V roce 2019 investoval do Open AI jednu miliardu dolarů a odstartoval tak současný AI trend. O tři roky později byl na podzim představen model Chat GPT a se tak společně s dalšími technologickými giganty dostal do pozice, kdy musel pokrok Open AI dohánět.
Výsledkem práce firmy byl model Copilot, který byl zveřejněn v roce 2023 jako součást balíčku 365. Tou dobou měl Chat GPT přes sto milionů uživatelů a prodával předplatné za 20 dolarů měsíčně. Za brzký přístup ke Copilotu si účtoval 30 dolarů, další podmínkou bylo zakoupení minimálně tří stovek licencí. Nicméně klienti po vyzkoušení Copilotu často přecházeli na Chat GPT.
částečně zpomalovala také starost o bezpečnost dat. Ta se ale postupem času stala jednou z výhod a důvodem, proč se společnosti začalo v oblasti AI dařit. „Můžeme přijít za klientem a nabídnout mu rozhraní stejně výkonné jako Open AI, které je ale mnohem bezpečnější,“ řekl Jeff Teper, šéf platformy Teams.
Tvrdou ránu vztahu mezi oběma společnostmi následně uštědřil slavný vyhazov Sama Altmana z Open AI. Kontrolu nad společností sice získal během čtyř dní zpět, ale tato úsměvná událost nenávratně poškodila vztah s Microsoftem a vedla ke zrušení další velké investice ze strany Microsoftu. Podle zdrojů Nadella usoudil, že už riskoval pro neuváženě řízený startup příliš.
I proto zahájil Nadella spolupráci s Mustafou Suleymanem, který stál například za DeepMind konkurenta . O navázaní této spolupráce Nadella informoval Open AI jeden den před zveřejněním. Suleyman momentálně dohlíží na celé portfolio AI nástrojů určených pro spotřebitele.
Největší výzvou je podle něj přesvědčit Generaci Z o kvalitě nástrojů . „Mladí lidé, kteří se za pár let stanou šéfy firem nemají s Microsoftem zkušenost,“ řekl. O nákupech technologií v podnicích tak budou rozhodovat manažeři, kteří vyrostli s iPhony, Googlem a nástroji od Open AI.
Větší než průmyslová revoluce
Od budoucího přínosu AI si Nadella slibuje větší benefity pro společnost, než měla průmyslová revoluce. Investice do AI podle něj vytvoří nové pracovní příležitosti, nakopnou výstavbu nebo výrobu. K nárůstu ekonomiky ale dojde až za nějakou dobu, podobně jako v případě vynálezu parního stroje. „Pokud se to nestane, budeme mít jen hromady grafických procesorů,“ řekl Nadella.
Podle Ethana Mollicka, profesora na škole Wharton, jsou produkty v oblasti AI příliš rozptýlené, přesto ale věří, že má obrovský potenciál. „Jsou pány pracoviště, celá korporátní Amerika funguje díky ,“ řekl profesror.