Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zákaz shortování – Dnes aplikovaný lék na propady evropských bank nezabral

Zákaz shortování – Dnes aplikovaný lék na propady evropských bank nezabral

12.8.2011 8:56, aktualizováno: 12.8. 9:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropští politici začali hasit dvouciferné propady, které v posledních dnech zasáhly akcie některých evropských bank. Francie, Španělsko, Itálie a Belgie zakázaly s platností ode dneška shortovat akcie svých bank, kvůli zneužívání tohoto typu obchodů. Ani tento krok však nezabránil dalšímu poklesu evropských bank v úvodu obchodování - akcie Société Générale zahájily o více než 3 procenta níže.

„Short-selling může být legitimní obchodní strategií, ale pokud je využívána v kombinaci s šířením nepravdivých zvěstí na trhu, je škodlivá,“ uvedla k rozhodnutí evropský úřad pro dohled nad akciovými trhy, který koordinuje práci regulátorů Evropské unie. Dnes jednotlivý regulátoři ve výše zmíněných zemích zavedou zákaz „prodeje nakrátko“, tedy spekulace s akciemi, které obchodník nevlastní. Detaily se mohou v jednotlivých zemích různit. Zatím vyšlo na jevo, že by francouzský zákaz měl trvat dva týdny.

Akce regulátorů, na níž se shodli dnes pozdě v noci, je reakcí na propad akcií některých evropských banka až na více než dvouletá minima. Konkrétním případem, kdy k propadu mohly dopomoci nepodložené spekulace o problémech banky, pak může být vývoj akcií Société Générale.

 
K podobnému kroku několik zemí sáhlo už v roce 2008, když pád obří investiční banky Lehman Brothers zhoršil tehdejší průběh finanční krize a způsobil další pád cen akcií. Kritici z řad makléřů i akademiků nicméně poukazují na to, že podobné zákazy nebývají moc účinné a trhy se později stabilizují samy.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC, čtk)


Váš názor
 • to Patria
  12.8.2011 16:56

  Prosím o vysvětlení, zda se jedná o zákaz shortů, nebo naked shortů. Z kontextu vyplývá, že jde o naked shorty, ale v textu se o tom konkrétně nepíše. V jiném článku o Německu jsou zmíněny právě naked shorty.
  oh171
 • Glass - Steagal
  12.8.2011 11:51

  Jedním z důležitých kroků léčby bank by bylo znovuzavedení Glass-Steagal zákona (i v Evropě). Tnto zákon odděloval investiční banky od klasických bank. Tj. banky, kam si podniky a lidé ukládají peníze a které chtějí používat k platebním transakcím by nesměly hrát kasino a jiné hry s nulovým součtem (Gambling). Prosté, jednoduché. Ale přesně to banksteři nechtějí a politici tu nejsou od toho, aby naplňovali hlas lidu.
  Detective
 • VÝBORNÉ ŘEŠENÍ
  12.8.2011 10:44

  ...jo jo - "pro obnovení důvěry ve finanční trhy, jsme je rovnou všechny zavřeli" :-) ....takže až budete čekat dopis s nějakou špatnou zprávou, tak zakažte poštovní doručovatelce přístup k vaší schránce...a budete mít klid :-))))
  XY
 • ŘEŠENÍ NEBO KRACH..?
  12.8.2011 10:15

  Přes všechny nápady zde zahlcujicí řešení krize se ten nejnormálnější platící všeobecně vlastně nebere v potaz.. Půjčit ..nemáš ? Dobře, čím ručíš ? Je reálné aby jsi pujčku zaplatil ? Není ? Jdi jinám a hledej...!! Vstup do EU a Euro nemůže fungovat, když neexistuje jedna centrální banka, která bude dělat rozpočet všech regionů, místo toho si každý region dělá vlstně co chce a invetuje do čeho chce...!! Nevyrovnaná ekonomická síla regionů, chybějicí plánované hospodářství jednotné pro všechny vytváří chaos a slabší regiony neschopné konkurovat silnějším krachují a postupně vtahují i ty silnější do záhuby..! Nesmyslně velká a těžkopádná byrokracie dobře placená stále narůstajicí užírá vše co by regiony mohly navíc využít..!! Korupce, defraudace, zlodějna, lhaní, nezodpovědnost politiků je výsledkem a bilancí celé EU. Vedení EU je v rukou vyřazených a neschopných bývalých politiků majicí svůj post za dobře placenou trafiku...!! Co chceme vlastně evropsky řešit...?? Soul
  SOUL
 •  
  12.8.2011 9:07

  Konečně!
  Juniper
  •  
   12.8.2011 10:35

   Naprostý souhlas, jenže tito" paraziti" sami dobrovolně tuto "trafiku" nepustí. Takže????????
   PD
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data