Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kritici Buffettova nápadu zdanit více bohaté: Daň z příjmů v USA neprogresívnější na světě. Chce-li, ať platí víc

Kritici Buffettova nápadu zdanit více bohaté: Daň z příjmů v USA neprogresívnější na světě. Chce-li, ať platí víc

16.08.2011 12:59
Autor: ČTK

Opakované návrhy multimiliardáře Warrena Buffetta na zvýšení daní nejbohatším Američanům sice vychvalují média nakloněná prezidentu Baracku Obamovi, vyvolávají ale stále větší kritiku odpůrců zvyšování daní. Ti Buffettovi vytýkají překrucování faktů a vyzývají jej, aby on a další sociálně orientovaní miliardáři jako například George Soros šli příkladem a konečně využili možnosti podpořit těžce zadluženou státní pokladnu dobrovolnými dary, jimž se meze nekladou.

O Buffettově návrhu zveřejněném v listu The New York Times pochvalně hovořili moderátoři zpravodajských pořadů televizí ABC a NBC. Moderátorka ABC World News Diane Sawyerová s odkazem na Buffettovu výzvu zajistit, aby "bohatí platili svůj spravedlivý podíl", dokonce tvrdila, že "většinu daní nyní platí obyčejní pracující".

Proti tvrzení Buffetta a Obamy, že bohatí neplatí svůj poměrný díl. takže se musí zdanit víc, vystoupila nezávislá výzkumná organizace Tax Foundation, která označila nynější daň z příjmů v USA co do výsledků za nejprogresivnější na světě. Zatímco jedno procento lidí s nejvyššími příjmy vydělává 20 procent celkových příjmů, platí téměř 40 procent celkového výběru daně z příjmu. To je větší podíl, než činí podíl 90 procent lidí, kteří nepatří k deseti procentům nejbohatších. Navíc zhruba 50 procent Američanů daň z příjmu vůbec neplatí a ještě dostávají od státu daňové refundace.

Buffett tvrdí, že zvýšení nejvyšší sazby daně z příjmu přispěje ke snížení rozpočtového deficitu a údajně nebude mít vliv na investice. Tax Foundation ovšem připomíná, že v roce 1980, kdy nejvyšší sazba dosahovala 70 procent, se nejbohatší jedno procento podílelo na 20 procentech příjmu z této daně. Dnes při sazbě 35 procent je jejich podíl na vládních příjmech dvojnásobný.


Na zdánlivý paradox zvýšeného vládního příjmu z nižších daní z příjmu upozornil nedávno známý ekonom Thomas Sowell. Podle něj nejde o žádné "snižování daní ve prospěch bohatých", jak už téměř sto let tvrdí levicová propaganda, nýbrž o to, aby bohatí vrátili do ekonomiky peníze odvedené na nezdanitelné účty, například nadace. To byl podle Sowella hlavní cíl i výsledek několika vln snížení sazeb daně z příjmu, které v USA proběhly počátkem 20. let, za J. F. Kennedyho počátkem 60. let, za Ronalda Reagana počátkem 80. let i a nakonec před deseti lety.

Tax Foundation v této souvislosti poukazuje na to, že Buffett se rozhodl převést většinu svého majetku do nadace Billa a Melindy Gatesových. Tím do budoucna unikl dani z pozůstalosti, která mohla vynést státu z jeho desítek miliard dolarů 55 procent. Navíc tím snížil příjmy státu natrvalo, protože tento majetek přejde ze standardních zdanitelných aktivit do nezdanitelných.

Buffett také uvádí, že loni zaplatil jen 17,4 procenta ze svého zdanitelného příjmu, což je nižší podíl než například podíl jeho zaměstnanců. Podle Tax Foundation ale zřejmě zapomněl, že daně z dividend a z kapitálových zisků, z nichž měl zřejmě většinu svých příjmů, představují dvojí zdanění firemních zisků. Buffettův konglomerát Berkshire Hathaway musí nejprve zaplatit daň z firemního zisku 35 procent, což je jedna z nejvyšších firemních daní na světě. Až pak akcionáři platí daň 15 procent z dividend nebo kapitálových zisků. Kombinovaná daň je tak 50 procent, což je čtvrtá nejvyšší sazba v průmyslovém světě.

"Mám už po krk těchhle lidí, kteří přijdou s velkými články v novinách se vším tím káráním. Proč nejde příkladem a nepošle federální vládě šek na pět miliard dolarů?" reagoval na Buffettovy návrhy konzervativní publicista Pat Buchanan.

Každý Američan může dobrovolně přispět ministerstvu financí platbou z účtu, šekem či dokonce kreditní kartou. Navzdory Buffettovu tvrzení, že miliardáři by rádi platili víc, zjišťuje ministerstvo za fiskální rok 2010 v kolonce "dary ke snížení veřejného dluhu" částku pouhých 2,8 milionu dolarů (asi 47 milionů Kč). Kdyby Buffet poskytl státu jen setinu svého majetku, byl by to trojnásobek této sumy. Komentátoři ovšem poznamenávají, že miliardáře nic takového dělat nenapadne, protože vědí, že na rozdíl od jejich investic nebo cílené charity by financování bezedného státu bylo mrháním jejich penězi.


Váš názor
  •  
    16.08.2011 14:02

    U nás lidé s největšími příjmy platí v % ze svého platu méně, než lidé s průměrným platem a to díky p. Kalouskovi a pravicové vládě.
    Bobo
Aktuální komentáře
19.09.2024
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů