Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské banky se bojí, o překot prodávají aktiva a omezují úvěry

Evropské banky se bojí, o překot prodávají aktiva a omezují úvěry

06.09.2011 12:14, aktualizováno: 6.9. 13:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Některé z evropských bank se ve snaze o navýšení hotovosti a snížení závislosti na krátkodobém financování zbavují aktiv nejrychlejším tempem od kolapsu Lehman Brothers. Od počátku srpna prodaly „dobrá aktiva“ v hodnotě několika miliard eur, některé z nich také omezily poskytování nových úvěrů velkým korporacím. Tato defenzivní reakce na rozvíjející se krizi v Evropě je nejjasnější známkou toho, že tenze na úvěrových trzích představuje stále větší hrozbu globálnímu oživení.

Podle Fitch Ratings omezily největší americké peněžní fondy půjčky evropským bankám v červnu a červenci o 20 %. Podle bankéřů se situace od té doby ještě zhoršila, což dokazuje využívání nouzového financování od centrálních bank. Nefungují ani trhy s dlouhodobějším financováním. Žádná z evropských bank například od počátku července nevydala seniorní nezajištěný dluhopis.

„Došlo k masivním prodejům aktiv. Ano. Zhoršuje se to? Ano. Musí vlády něco udělat? Ano,“ uvádí vysoký zástupce evropské pobočky jedné z amerických investičních bank. Banky jsou podle něho pod tlakem a zmenšují své rozvahy z obavy, aby se nestaly cílem spekulativních útoků. Někteří se však domnívají, že prodeje situaci jen zhorší, protože banky se budou zbavovat zejména likvidních aktiv a zůstanou pouze nejméně likvidní investice.

Graf ukazuje vývoj cen akcií evropských bank a jejich CDS:

cds - aktiva

(Zdroj: International financing review)


Váš názor
  • Vždyť se nic neděje
    06.09.2011 12:40

    tak proč banky panikaří žeby bylo opravdu něco velkého na obzoru třeba další 20% výkles data k tomu spějí jen sponzoři to zatím nechápou a chytají vlak který jede ale opačným směrem jen aby se vezli je jim jedno kam :D
    Deny:-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data