Aktualizováno Některé z evropských bank se ve snaze o navýšení hotovosti a snížení závislosti na krátkodobém financování zbavují aktiv nejrychlejším tempem od kolapsu Lehman Brothers. Od počátku srpna prodaly „dobrá aktiva“ v hodnotě několika miliard eur, některé z nich také omezily poskytování nových úvěrů velkým korporacím. Tato defenzivní reakce na rozvíjející se krizi v Evropě je nejjasnější známkou toho, že tenze na úvěrových trzích představuje stále větší hrozbu globálnímu oživení.
Podle Fitch Ratings omezily největší americké peněžní fondy půjčky evropským bankám v červnu a červenci o 20 %. Podle bankéřů se situace od té doby ještě zhoršila, což dokazuje využívání nouzového financování od centrálních bank. Nefungují ani trhy s dlouhodobějším financováním. Žádná z evropských bank například od počátku července nevydala seniorní nezajištěný dluhopis.
„Došlo k masivním prodejům aktiv. Ano. Zhoršuje se to? Ano. Musí vlády něco udělat? Ano,“ uvádí vysoký zástupce evropské pobočky jedné z amerických investičních bank. Banky jsou podle něho pod tlakem a zmenšují své rozvahy z obavy, aby se nestaly cílem spekulativních útoků. Někteří se však domnívají, že prodeje situaci jen zhorší, protože banky se budou zbavovat zejména likvidních aktiv a zůstanou pouze nejméně likvidní investice.
Graf ukazuje vývoj cen akcií evropských bank a jejich CDS:
(Zdroj: International financing review)