Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF odsouhlasil vyplacení další části půjčky pro Portugalsko, EU chce pomoc financovat emisí dluhopisů

MMF odsouhlasil vyplacení další části půjčky pro Portugalsko, EU chce pomoc financovat emisí dluhopisů

13.9.2011 10:02
Autor: Redakce, Patria Online

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes schválil vyplacení další části úvěrové pomoci pro Portugalsko. MMF odsouhlasil uvolnění 3,98 miliardy eur (téměř 98 miliard korun), uvedla agentura Reuters.

Letos v květnu MMF podpořil tříletou mimořádnou půjčku ve výši 78 miliard eur, která by měla pomoci překonat Portugalsku hospodářské problémy. Do záchranného balíčku přispěla také Evropská unie.

EU hodlá financovat pomoc Portugalsku emisí nových dluhopisů se splatností deset let, která by měla proběhnout tento týden. Dluhopisy vydá prostřednictvím Evropského mechanismu finanční stability (EFSM), který je k těmto účelům primárně určen a za který země EU ručí unijním rozpočtem. Emise EFSM bude koordinována s Evropským fondem finanční stability (EFSF).

"První transakcí, která půjde přes EU/EFSM, bude referenční dluhopis se splatností deset let, respektive v září 2021," píše se ve sdělení Evropské unie, z něhož cituje agentura Reuters. "Předpokládáme, že s emisí se začne v průběhu tohoto týdne," stojí ve sdělení.

Emise EFSM bude koordinována se záchranným fondem EFSF, aby byl zajištěn co nejhladší průběh na finančních trzích. Fond EFSF má k dispozici 440 miliard eur (asi 10,8 bilionu Kč) a zatím byl využit k záchraně Irska a Portugalska.

Brusel sdělil, že fond EFSF nevydá žádné dluhopisy s dlouhou splatností, dokud členské země eurozóny neschválí potřebné změny fungování fondu. To se očekává do poloviny října.

Předpokládá se, že záchranné mechanismy EU/EFSM a EFSF letos dohromady Irsku a Portugalsku zajistí ještě dalších deset až 13 miliard eur (24,5 miliardy až 319 miliard Kč). Mechanismus EFSM by měl uskutečnit jednu referenční transakci a fond EFSF zbytek.

Jak EFSF, tak EFSM mají u všech tří hlavních ratingových agentur rating na nejvyšším možném stupni AAA. To by mělo zajistit, že dluhopisy budou mít nízký úrok, aby mohly zadluženým zemím skutečně pomoci.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
 • změna měna
  13.9.2011 11:58

  tak si myslím že EURO za chvili nebude v kovové podobě :D jen v papirové papir a dotisk je levnější na to přišli i za mořem a než kov a ražba :D
  Deny:-)
  • Re: změna měna
   13.9.2011 12:08

   Jóó a bude se tisknout v takovejch roličkách:-)
   tlustý hrabě
 • proč tak málo?
  13.9.2011 11:52

  Já bych jim dal ještě víc. Chudáci skoro nic nemají. The 382.5 tons of gold that Portugal holds are valued at about $14.7 billion, or 6.8 percent of GDP after converting into euros, Bloomberg calculations and International Monetary Fund data show. http://www.bloomberg.com/news/2010-07-21/gold-makes-dead-portuguese-dictator-top-investor-without-gains-to-prove-it.html
  tlustý hrabě
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data