Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ - EK do jara rozhodne o bezpečnosti jaderných bloků v EU, ve hře licence na JE Dukovany

ČEZ - EK do jara rozhodne o bezpečnosti jaderných bloků v EU, ve hře licence na JE Dukovany

26.9.2011 10:05, aktualizováno: 26.9. 11:47
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Evropská komise bude do jara příštího roku rozhodovat, zda jsou jaderné bloky v Unii odolné vůči přírodním pohromám a bezpečnostním rizikům. O "zaříznutí" alespoň starších reaktorů, což se týká i tuzemských Dukovan, budou podle zdrojů LN usilovat evropští odpůrci jádra. Čeští energetici, tedy ČEZ, a politická reprezentace tak budou muset přesvědčit protijaderně naladěné bruselské úředníky, že jsou téměř 30 let staré ruské reaktory v Dukovanech bezpečné, uvádějí LN. V opačném případě by mohlo hrozit uzavření atomové elektrárny na jihu Moravy.

Současná licence JE Dukovany je platná do roku 2015. Zatímco nový šéf ČEZu Beneš uvedl, že za reálné považuje prodloužení životnosti pro jadernou elektrárnu Dukovany do roku 2025, bývalý šéf ČEZu Jaroslav Míl se nechal slyšet, že takové prodloužení by pro ČEZ bylo velkých úspěchem.

„Zpráva je pro ČEZ mírně negativní, neboť jsme přesvědčeni, že prodloužení licence pro JE Dukovany do roku 2025 je široce očekáváno a započteno do analytických modelů a cílové ceny. Dukovany obstarávají zhruba 20 procent dnešní produkce ČEZ. ČEZ by zřejmě mohl část produkce nahradit širším využitím uhelných zdrojů, s očekávaným částečným zpoplatněním emisních povolenek po roce 2013 ale bude třeba počítat s poklesem marží tohoto druhu výroby elektřiny. V nejhorším scénáři, kdy by JE Dukovany byla uzavřena s rokem 2015, by ČEZ mohl čekat podobný scénář, jakým procházejí E.ON či RWE,“ uvádí analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Počátkem prosince má komise vydat předběžnou zprávu o bezpečnosti jaderných elektráren. Podle zdrojů Lidových novin se nyní v Bruselu hraje o to, aby vyhodnocení bezpečnostních rizik bylo co nejpřísnější. Agendu má na starosti úřad eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera pocházejícího z protijaderného Německa, což vyvolává u elektrárenských společností obavy z razantního postupu.

Podle šéfa ČEZu Beneše by tuzemské zátěžové testy Temelína a Dukovan měly být brzy dokončeny a to bez problémů. V současnosti ČEZ spolupracuje na testech s SÚJB a na říjen firma plánuje vytvořit výslednou zprávu o testech. "Předběžně se dá říci, že neexistuje žádná fatální skutečnost, která by vyžadovala okamžitou reakci," uvedl Beneš. Jak v úvodu září varovala šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, u zátěžových testů jaderných elektráren není jasné, jaké požadavky EU vznese po odevzdání výsledků. Politické požadavky některých zástupců EU mohou při posuzování bezpečnosti elektráren převážit nad technickými standardy, uvedla Drábová.

Případné, byť neočekávané, uzavření Dukovan může mít negativní vliv i na ceny elektřiny pro domácnosti či firmy, pokud by se naplnila situace, že výroba energie z jádra zůstane v ČR pouze na jihočeské jaderné elektrárně Temelín.


Váš názor
 • bude nadbytek proudu :d
  27.9.2011 10:39

  řekové ve snaze se vyhnout placení daní budou hromadně odpojovat své domy od el. sítí a vyhnout se tak placení tak bude v evropě nadbytek energie:DD
  Deny:-)
  • Re: bude nadbytek proudu :d
   27.9.2011 10:43

   bude to tu jiskřit :-)))
   Jesse
   • co mysliš:D
    27.9.2011 10:48

    včera to shortkaře vyhodilo ze sedla a za chvíli se do něj budou zase škrábat aby se svezli :D na té lll
    Deny:-)
    • Re: co mysliš:D
     27.9.2011 10:57

     Jasná páka. Nic pozitivního se v ekonomice neodehrálo, aby to jen tak samo od sebe rostlo...:-)
     Jesse
 • ano soudruzi marxisti
  27.9.2011 10:33

  Jsem pro. Dukovany nesplňují bezpečnostní parametry. Chybí kolem elektrárny zeď proti tsunami. A to je velmi rizikový nedostatek sódruzi. Co kdyby na elektrárnu tsunami zaútočila? :-))))) Jo a akcie jsou ještě drahé. Chci si nakoupit zase pár lotů za 75,- kaček. Tak to zakažte, prosím :-))))
  Jesse
  • Re: ano soudruzi marxisti
   30.9.2011 20:52

   Kde jsou ty dukovany , že vo nich zasejc rozhodujou v EVROPĚ ? Souhlasím se zavřením, protože soudružka Merkelová rozhodla že německo elektřinu nepotřebuje tak co. Už aby do tý evropy přišli soudruzi z Číny a demokraticky rozhodli kudy kam a jak dál v té naší EUropě. Naštěstí asi potřebujeme ty čínský dolary, tak je sem budeme muset pustit, nebo dokonce pozvat. Jak sem někde čet,asi přídou přez Itálii, Berluskony už je pozval do Toskánska na mejdan. Až přídou pude všechno jak na drátku, akorát na to tempo si my evropani u výrobních pasů budem špatně zvykat.
   lojza
 • Myslím, že je to nesmysl
  26.9.2011 10:55

  Pokud by někdo chtěl uzavřít Dukovany kvůli bezpečnosti, musel by nejdřív pozavírat desítky reaktorů po celé Evropě, které mají podstatně nižší bezpečnostní standardy. Ty už uzavřené v Německu byly o třídu níže. Navíc jsou Dukovany ve vnitrozemí a nehrozí ji tsunami. Komise bude chtít ukázat prstem na pár zařízení, a ukázat svaly, ale Dukovany to nebudou. To by znamenalo totální konec jaderné energetiky a to si prostě Evropa nemůže dovolit.
  Skeptik
  • Re: Myslím, že je to nesmysl
   30.9.2011 21:05

   chlape , věř,že to není nesmysl. Angela má z jádra takovou hrůzu , že německý výzkumníci-zahradníci šlechtí i jablka a hrušky bez jader.
   lojza
  • Re: Myslím, že je to nesmysl
   30.9.2011 21:00

   Skeptiku ,ty kluku neposlušnej. Když v Bruselu řeknou ,že cunámi Dukovanum hrozí , tak je to svatý a o tom se nediskutuje. Už se to projednalo v komisi pro sledování cunámi a brzy bude vydána směrnice , že cunámi může bejt i v česku.
   lojza
   •  
    30.9.2011 21:10

    A já věřím,že bysty z bruselem a celá ta jejich nevolená vláda lobyystů bude brzy rozumnými lidmi zničena a zadupána 8 km do zemské kůry.
    PetrR
  • Re: Myslím, že je to nesmysl
   27.9.2011 10:42

   ...spíš, kdyby chtěli mít bezpečnou Evropu, museli by pozavírat pár poliiků a pár bankéřů...Jenže nikdo nepůjde proti svým a tak radši zavřou jaderné elektrárny..Někdo ten bordel, co se tady napáchal odnést musí!!!
   ZUZKA
  • P.S.
   26.9.2011 10:59

   Životnost základních komponentů 50 let je naprosto be problémů, takže i rok 2025 je zbytečně pesimistický.
   Skeptik
 •  
  26.9.2011 10:18

  Kde je seriozní a fundovaný komentář analytika Patrie? Źe tyto bláboly píší LN se nedivím, ale jak je vidět ani na Patrii není ochota k serióznímu zhodnocení situace. Analytik z Patrie neví, že Dukovany jsou již řadu let mnoha mezinárodními organizacemi hodnoceny jako jedna z nejbezpečnějších jaderných elektráren na svět?
  Mike
  •  
   26.9.2011 10:22

   hratky o hovinku...ja vsude tvrdim verejne ze cez to ustoji a jeste bude mnoho lidi rado ze je a bude...nekolik let urcite...spis hodne let
   OPTIMISTA
   •  
    26.9.2011 10:46

    Mimochodem, ona je to i jedna z nejmodernějších evropských elektráren. To by pak zavřeli téměř identickou elektrárnu i Finové? Doufám, že návrh na zavření našeho zlatého dolu by již politiky rozhoupal třeba k vystoupení z EU. Na to se již nedá dívat.
    šmudla
   • Optimista
    26.9.2011 10:29

    ..... argumentovaly,že Fancie jádro opustí.Nevím,snad jen zvažuje.Co vím,že pokud jo,porvá to desítky let.Investice do roku 2050 neřeším,navrchu mně k ničemu nebudou.
    Velkamedvědice
    • Re: Optimista
     26.9.2011 10:49

     ani me ne...holt uz se blizi... ale Cez to ustoji..to tu jeste snad budem..
     OPTIMISTA
   • souhlasím
    26.9.2011 10:24

    ustojí jen bude muset do dukovan investovat a záleží jestli za provozu nebo jej odstaví na nějakou delši dobu
    Deny:-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba