Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR - OKD prozkoumá zásoby uhlí a plynu v okolí Frenštátu pod Radhoštěm

NWR - OKD prozkoumá zásoby uhlí a plynu v okolí Frenštátu pod Radhoštěm

26.9.2011 17:06
Autor: mediafax

Těžební společnost OKD má v plánu prozkoumat zásoby uhlí a plynu v okolí Frenštátu pod Radhoštěm. Cílem je získat nezbytné informace pro budoucí rozhodování, informoval v pondělí agenturu Mediafax mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol.

„Abychom mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje a ne 30 let staré odhady. Je to naše odpovědnost vůči našim akcionářům, kteří financují nákladný konzervační režim, a také směrem ke státu, kterému toto ložisko patří,“ oznámil generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus Dieter Beck. Zároveň se zavázal, že průzkum nebude mít žádný vliv na život lidí v okolí ani na beskydskou přírodu.

V Dole Frenštát, který stát vybudoval v 80. letech minulého století, OKD od devadesátých let zabezpečuje konzervační režim. Státní surovinová koncepce schválená vládou firmě ukládá starat se o toto poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě tak, aby nedošlo k jeho znehodnocení.

Společnost OKD plánuje zhruba 900 metrů pod zemí vybudování přibližně tisíc metrů dlouhé průzkumné chodby, která bude navazovat na již v minulosti vybudovaná důlní díla. Práce podle Sobola nebudou mít žádný dopad na povrch, lidé žijící v okolí je nijak nepocítí. Firma nechystá ani žádné zásahy do životního prostředí, neplánuje budování nových staveb ani hloubení jam. Hlušinu bude odvážet na odval Dolu Paskov.

Provedení průzkumných prací v Dole Frenštát musí schválit Obvodní báňský úřad v Ostravě. V souladu se zákonem si musí také vyžádat vyjádření Chráněné krajinné oblasti Beskydy a dalších dotčených subjektů. Zatím má zpracovanou dokumentaci EIA.

Průzkum včetně jeho přípravy a závěrečného vyhodnocení by měl trvat zhruba čtyři roky, z toho pod zemí by se mělo pracovat zhruba dva a půl roku.

Důl u Frenštátu pod Radhoštěm vrostl proto, že se tam nalézá poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě. V 70. letech minulého století zde stát vyznačil dobývací prostor. Důl, který ve Frenštátě stojí, má dvě věže a zhruba 1000 metrů hluboké jámy. Nikdy nebyl otevřen pro těžbu. Stávající šachty jsou odvětrávány, odčerpává se z nich voda a provádí se zde základní údržba a opravy. Tento konzervační režim chrání ložisko černého uhlí a plynu před znehodnocením. Ročně přijde na desítky milionů korun.

OKD zatím v dole nechce těžit. "O další budoucnosti dolu bude možné diskutovat až po dokončení průzkumu," řekl Sobol. S jakýmikoliv aktivitami v dole ale dlouhodobě nesouhlasí místní občané. Obávají se, že průzkum je jen prvním krokem k zahájení těžby, která by následně zlikvidovala významnou přírodní lokalitu.


Váš názor
 • Aha
  26.9.2011 17:44

  tak to by si zase mohli vymyslet nějakou super zprávičku jako byla Bogdanka nebo úpis v Londýně a my zase naskáčeme))
  ZUZKA
  • Re: Aha
   26.9.2011 18:27

   Leda přijdou na to, že by otevření dolu ve Frenštátě bylo příliš drahé. O ekologických dopadech na Beskydy ani nemluvě.
   Rocker Feller
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university