Americká ekonomika se musí vypořádat s vyšším dluhem a s vážnějšími strukturálními problémy než má Evropa. Myslí si to známý americký investor Jim Rogers. Ten by si vsadil na euro, ale jen pokud by viděl od evropských lídrů větší úsilí osekat dluhy v periferních ekonomikách.
Čtěte také:
Taleb: Větší obavu než z Evropy mám z neschopnosti USA přijmout problém. Banky, dluh a politický pat
Rogers: Pokud přijdou defaulty v Evropě, kupujte eura, jak jen můžete
Rogers: Doufejme, že přijde jen kontrolovatelná pohroma, čekám na největší short naší doby
Podle Rogerse mají Spojené státy hlubší strukturální problémy než Evropa, a stejně tak vyšší míru zadlužení v poměru k HDP. ,,Evropa má samozřejmě některé velké problémy, ale jako celek není zdaleka tak zadlužená jako Spojené státy. Nemá tak vysoké saldo zahraničního obchodu, které máme my," doplnil Rogers.
Investoři se obávají zejména nejednotného přístupu Evropy k řešení dluhové krize. Evropští lídři tak už byli několikrát obviněni, že pro řešení krize v době propadu trhů neohlásili potřebné kroky pro zastavení šíření dluhové nákazy.
Rogers si ale i tak myslí, že Amerika, i když má jednotnou fiskální politiku, je v současnosti v horší situaci. ,,Pokud bych byl Němcem, Nizozemcem, Finem nebo Rakušanem, nechtěl bych zachraňovat Řecko," řekl Rogers.
Podle něj by také bylo špatným krokem vydávat společné evropské dluhopisy, protože by to evropskýnm špičkám dalo větší možnost dál utrácet. Navíc plán na rozšíření prostředků v Evropském fondu finanční stability je podle Rogerse špatným nápadem.
,,Způsobilo by to ještě horší kolaps, protože to neřeší jádro problému. Řešením pro vysoké zadlužení není více se zadlužovat - i když to vypadá, že si to (evropští představitelé) myslí," vysvětlil Rogers.
Sám investor by investoval do eura, ale jen pokud by evropští politici tlačili na "výrazné" snížení dluhu u všech periferních ekonomik eurozóny. Zároveň přiznal, že by si to mohlo vyžádat i částečné znárodnění tamního bankovního sektoru.
,,Pokud by se tak stalo, euro by bylo velmi lákavou měnou. Pokud by opravdu udělali něco v tomto smyslu, nakoupil bych velké množství eur," dodal Rogers.
I přes těžkopádnost americké ekonomiky ale Rogers stále zůstává věrný americkému dolaru, do kterého investoval na začátku tohoto roku. Dodal, že by mohl americkou měnu ještě přikoupit, pokud by se situace v Evropě ještě více zhoršila. To by totiž hnalo investory za dolarovými bankovkami.
IHNED.cz dále doporučuje
Bude se opakovat historie? Evropa chce zachránit banky po vzoru USA
Který stát je na krizi připraven a kterému může naopak zlomit vaz? Podívejte se
George Soros: Krize v eurozóně je horší než ta před třemi lety, přístup Evropy je laxní