Podle Nouriela Roubiniho, který se spolu s Wilburem Rossem účastnil panelové diskuse o fúzích a akvizicích pořádané v New Yorku, vstupuje nyní většina rozvinutých ekonomik do recese. Spojené státy již v recesi jsou, ukazují to tvrdá i měkká data. To samé platí o eurozóně a Velké Británii. Otázkou tak není, zda druhý pokles přijde, ale zda bude relativně mírný, či přijde prudká recese. Odpověď podle ekonoma závisí na tom, co se stane v eurozóně a zda-li budou její členové schopni spolupracovat. Dluhová krize v Evropě by přitom mohla mít horší důsledky než kolaps Lehman Brothers v roce 2008. Podle Wilbura Rosse bude první zemí, která se z dluhové krize zotaví, Irsko. To na rozdíl od středomořských zemí nepotřebuje reformy, vedoucím indikátorem vývoje v této zemi je přitom pro něho „vývoj tržeb hospod“.
Aktuální vývoj v americké ekonomice hodnotí na svém blogu i Ed Yardeni. Píše, že z posledních dat nemá dobrý pocit. Jeho oblíbeným měsíčním indikátorem vývoje pracovního trhu je průzkum spotřebitelské důvěry, v jehož rámci jsou respondenti tázáni, jak těžké je najít zaměstnání. Graf ukazuje, že podíl těch, kteří to považují za složité, úzce koreluje s vývojem nezaměstnanosti. A tento podíl v srpnu vzrostl na 50 %, což znamená, že situace na pracovním trhu se zhoršuje již třetí měsíc v řadě. Tato hodnota je navíc nejhorší od května 1983, a to vláda utratila 880 miliard dolarů na tvorbu nových pracovních míst.
Yardeni také odhaduje, že na pondělí naplánované zveřejnění zářijového průzkumu ISM bude spíše zklamáním. Poukazují na to průzkumy Federal Reserve Bank ve Philadelphii, New Yorku a Richmondu.
(Zdroj: Bloomberg, blog Eda Yardeniho)