Vládní návrh na omezení státní podpory stavebního spoření se zřejmě vrátí ze Senátu zpět poslancům s pozměňovacím návrhem. Senátní hospodářský výbor dnes doporučil novelu zákona vrátit s tím, aby z ní vypadlo plánované zdanění připsaných úroků ze stavebního spoření. Chce také, aby se podmínky poskytování státní podpory vrátily do stavu platného do roku 2010. Sněmovna tehdy schválila novelu omezující podporu stavebního spoření, kterou ale později zrušil Ústavní soud.
Zpravodaj k novele zákona Karel Korytář řekl ČTK, že tento postup zvolil místo zamítnutí vládního návrhu. Kdyby parlament vládní návrh zamítl, vznikl by podle něj stav bez právní úpravy po zrušené novele z rok 2010. "Víceméně to vracíme těmi pozměňovacími návrhy do stavu před přijetím té novely, která byla přijata v legislativní nouzi, včetně toho padesátiprocentního zdanění," řekl. "Je to návrat do původního stavu," dodal.
Tehdejší novela, kterou později zrušil Ústavní soud na návrh ČSSD, zdaňovala připsanou státní podporu za rok 2010 sazbou 50 procent. Státní příspěvek měl klesat z předcházejících 15 procent na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Zavádělo se také zdanění výnosů.
Současný návrh, kterým se bude Senát zabývat na své nadcházející schůzi, omezuje státní podporu právě na nejvýše 2000 korun ročně. Změna má státu ušetřit asi šest miliard korun. Zachování podpory hájili senátoři za ČSSD, která má v Senátu většinu, senátoři za vládní koalici stavební spoření kritizovali. Například Adolf Jílek (TOP 09 a Starostové) prohlásil, že zákon o stavebním spoření je "fotovoltaikou bankovnictví".
Státní podporu stavebního spoření nyní čerpá asi pět milionů Čechů. Loni ze státního rozpočtu putovalo na státní podporu za rok 2009 přes 11,7 miliardy korun. "Snižujeme podporu na stále ještě rozumnou hranici, nesnižujeme ji na nulu," argumentoval dnes před výborem náměstek ministra financí Radek Urban.