Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman o zneužívání eurokrize a evropských zemích třetího světa

Krugman o zneužívání eurokrize a evropských zemích třetího světa

14.11.2011 12:06, aktualizováno: 14.11. 14:05
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Není to tak dávno, co vedení eurozóny tvrdilo, že Řecko by mělo a je schopno udržet své členství v unii a splatit plně své dluhy. Nyní padá z útesu Itálie a je těžké si představit, jak by euro vůbec mohlo přežít. A jako pokaždé, když udeří nějaká pohroma, objeví se hromada ideologů, kteří tvrdí, že to jen potvrzuje jejich názory. Je tak čas na vyvracení mýtů.

Pokus o vytvoření společné evropské měny byl oslavován ze strany americké pravice, která to viděla jako druhé nejlepší řešení po znovuzavedení zlatého standardu. Podobně se radovala britská levice, která to považovala za velký krok směrem k sociálně-demokratické Evropě. Pochybovali naopak američtí liberálové. Ti se obávali toho, co se stane, když jednotlivé země nebudou schopny používat svou fiskální a monetární politiku pro boj s recesí. A jaké je z celého projektu poučení?

Slýchám dva druhy názorů a oba jsou mylné. První z nich říká, že problémy Evropy ukazují na to, že celý systém sociálního státu znamená neúspěch. Druhý říká, že krize eurozóny dokazuje nutnost utahování fiskální politiky ve Spojených státech. Fakta ale ukazují, že evropské země sice mají štědřejší sociální podporu a vyšší vládní výdaje, než je tomu v USA. Nicméně země, které v současnosti procházejí krizí, nemají větší stát blahobytu než země, kterým se daří dobře. Pokud je tu vůbec nějaký vztah, tak opačný. Například Švédsko je nyní hvězdou a jednou z mála zemí, jejíž HDP leží výše než před krizí. Krize v Evropě tak neříká nic o udržitelnosti státu blahobytu.


A co utahování opasků v době, kdy se ekonomika potácí v depresi? Zaprvé, pohled po celém světě ukazuje, že výši výnosů vládních dluhopisů neurčuje výše vládního dluhu, ale schopnost vlády půjčovat si v domácí měně. Japonsko je mnohem zadluženější než Itálie, ale výnosy jeho dlouhodobých dluhopisů jsou asi 1 %, zatímco u italských obligací činí 7 %. Fiskální výhled Británie vypadá hůře, než je tomu u Španělska, ale Británie si půjčuje za sazbu mírně překračující 2 %, zatímco Španělsko za téměř 6 %.

Ukazuje se, že Španělsko a Itálie tím, že přijaly euro, ze sebe v podstatě udělaly zemi třetího světa, která si musí půjčovat v jiné než domácí měně. A to znamená ztrátu flexibility a zejména schopnosti tisknout peníze v případě nebezpečí. Tyto země jsou naopak vystaveny problémům na trhu s financemi, kterým země s vlastní měnou nečelí. Spojené státy, které si půjčují v dolarech, tento problém nemají.

Vědomi si musíme být i toho, že úsporné programy jsou neúspěšné všude, kde je zkoušeli. Žádná země s vysokým dluhem nebyla schopna díky nim obnovit důvěru finančních trhů. Například Irsko je vzorovým příkladem země, která vyhověla evropským požadavkům a implementovala přísný úsporný program, který zvýšil její nezaměstnanost na 14 %. Výnosy z jeho dluhopisů se ale stále drží nad 8 %, což je více než u Itálie.

Poučení je následující: Vyvarujte se ideologů, kteří chtějí zneužít evropské krize ve svůj prospěch. Pokud jim budeme naslouchat, vytvoříme si vlastní problémy, které budou rozdílné než ty evropské, ale stejně tíživé. A možná i více.

Autorem je Paul Krugman.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
  • země prvního světa už neexistují
    14.11.2011 12:17

    Na tomto Krugmanově textu je zajímavé zařazování zemí. Opravdu některé evropské země patří do třetího světa, některé do druhého (tam patří i USA a Čína). První svět už neexistuje.
Aktuální komentáře
13.12.2017
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst oficiálních amerických sazeb a poslední vystoupení guvernérky Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data