Více než 0,5 procenta svých tržeb odvádějí úředníkům tuzemské podniky, zapojené do veřejných zakázek, podle odhadů Světové banky či Transparency International. Je to číslo příliš opatrné? Čerstvý žebříček TI posouvá Českou republiku ve vnímání korupce třetím rokem níže, ze zhruba 180 zemí na dělené 57.-59. místo, po bok s Namibií a Saúdskou Arábií.
Kabinet premiéra Petra Nečase má boj s korupcí stanoven jako jeden z hlavních cílů působení. Dnes již bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se stal třetím členem vlády, mající boj proti korupci stanoven jako jeden z klíčových pilířů, který ji musel opustit, když pochyby vzbudily jeho „odkloněné“ finance. Korupce se vznáší kolem dalších klíčových členů vlády – vyšetřována je kauza Promopro či zbrojařské tendry.
Tuzemská ekonomika chladne, tváří v tvář útlumu eurozóny. Vláda nasazuje úsporná opatření k udržení českých veřejných financí. Některé odhady rozsahu korupce přitom hovoří o tom, že kdyby nebyla, není ani zadlužení… Průzkum společnosti SC&C ukazuje, že téměř dvě třetiny Čechů považují současnou politickou garnituru za více zkorumpovanou, než byli komunisté vládnoucí před rokem 1989. To je alarmující.
Horší časy, které lidé i podnikatelé vnímají na chodu svého byznysu, domácnosti, vlastních peněženkách i jinde kolem sebe, bývají obvykle obdobím, kdy ustupuje tolerance vůči korupci, nejméně jejím do očí bijícím případům. Rok 2011 se stal i rokem nových protikorupčních iniciativ. Absurdistánem a místem pro korupci nazval ČR podnikatel Andrej Babiš, který spustil protikorupční tažení ANO2011, které je odhodlán podporovat a prosadit i ve volbách. Zdeněk Bakala se nechal slyšet, že v ČR se stává takřka nemožné obchodovat, korupce ohrožuje investice a vede k postupnému omezování tuzemských aktivit. Pokleslé morální hodnoty v naší společnosti, na které má vliv komunistická minulost a činnost politiků, označil za hlavní důvody korupce v tuzemsku v říjnovém online rozhovoru na Patria.cz šéf RSJ a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. Je ale přesvědčen, že korupci v České republice odstranit lze. „Já za sebe dokonce tvrdím, že do 5 či 10 let u nás korupce v dnešním velkém měřítku nebude,“ uvedl Janeček.
„Česko není zkorumpovanější než ostatní země v regionu. Co je ale unikátní, je skutečnost, že politická patronátní síť je v Česku velmi dobře zavedena," říká David Ondračka, který stojí v čele české pobočky nevládní organizace Transparency International. Korupce v ČR podle něj ale sahá do nejvyšších pater. Na úrovni politiky to jsou vláda, vlivní poslanci a senátoři, vysoce postavení úředníci. Za ještě vyšší patro ale označil byznys.
Jak vážným problémem tuzemské ekonomiky korupce je? Kde jsou její kořeny a co je potřeba zlomit k jejímu omezení? Znamená důležitý impuls a prostor pro změnu vlna protikorupčních iniciativ? Ptejte se na vše, co Vás zajímá kolem korupce v České republice i jejího mezinárodního srovnání šéfa tuzemské Transparency International v online rozhovoru – David Ondráčka dnes 6. prosince od 13 hodin na Patria.cz!

David Ondráčka absolvoval politickou ekonomii na Středoevropské univerzitě v Budapešti, po předchozím studiu mezinárodních vztahů na UP v Olomouci, politologie na UK v Praze a politické filozofie na NYU v New Yorku. V TIC působí od roku 2001, od ledna 2008 na pozici ředitele, dříve působil ve veřejné správě. Specializuje se na problematiku politické korupce, veřejných zakázek a investic a veřejné správy a reformy veřejných politik. Působí jako expert a konzultant pro mezinárodní instituce a organizace v řadě zemí od Evropy, přes Kavkaz až po Mongolsko. Přednáší související témata na českých vysokých školách (UK a MUP v Praze, MU v Brně). Mluví anglicky, francouzsky a polsky. V roce 2009 získal cenu Alice Gariggue Masaryk.