Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jdou „neomezené“ rozvahy centrálních bank do další vlny QE?

Jdou „neomezené“ rozvahy centrálních bank do další vlny QE?

15.12.2011 7:59, aktualizováno: 15.12. 8:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Finanční trhy stále více závisejí na ochotě centrálních bank použít své rozvahy k záchraně globální ekonomiky. Tyto banky přitom začaly rozjíždět další vlnu kvantitativního uvolňování (QE), které by nakonec mohlo dosáhnout stejných rozměrů jako QE v letech 2008 a 2009.

V letech 2008 a 2009 poskytly centrální banky trhům bezprecedentní objem likvidity, jejich snaha o stabilizaci krize ale nebyla osamocená. Své rozvahy použily i vlády, které však nyní fiskální politiku utahují. Centrální banky tak v záchranné operaci zůstávají osamoceny. Graf ukazuje objem likvidity poskytnutý centrálními bankami v posledních letech, obsahuje i projekce dalšího vývoje. Nízký scénář u Fedu nebere v úvahu efekt operace Twist a předpokládá, že v první polovině příštího roku nebude ohlášeno QE3. Vysoký scénář vychází z teze, že Twist má podobný efekt jako růst rozvahy o 600 miliard dolarů.

qe

Odhad u ECB počítá s tím, že tempo růstu rozvahy dosažené po srpnu letošního roku bude pokračovat až do poloviny roku příštího. To se může ve světle poskytování likvidity, které bylo ohlášeno minulý týden, ukázat jako příliš konzervativní. Jako příliš vysoké by se odhady ukázaly pouze v případě, že se Bundesbanka postaví plnou silou proti pokračujícímu tempu nákupů.

Celkový růst rozvah by tak mohl dosáhnout podobných rozměrů jako během let 2008 a 2009. V letech 2008 – 2012 by se rozvahy čtyř hlavních centrálních bank podle uvedených projekcí zvětšily asi o 15 % HDP. To odpovídá 50% součtu rozpočtových deficitů daných zemí v tomto období. Protože jde o bezprecedentní krok, je těžké odhadnout jeho důsledky. Mnozí ekonomové tvrdí, že pokud nerostou inflační očekávání, velikost rozvahy centrálních bank je neomezená. A tato rozvaha může být využita pro boj s krizí. S ohledem na rozsah QE je ale nutné tento argument pečlivě zvážit.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
 •  
  15.12.2011 11:11

  nedovolil bych si nikoho urazet...jen mam nazor na ty tve vyplody science fiction ...prozatim...nazor muj ..jen muj...
  OPTIMISTA
  •  
   15.12.2011 11:14

   o autech na vodik...plyn...elektrinu se mluvi uz strasne ...strasne dlouho...o jinych futures se zde neminim zminovat a podotykam..ja obchoduji dnes...i zitra muze byt jinak...situaci za mesic...rok a vic se prizpusobim...
   OPTIMISTA
   • Auta ne, futures ano, ty vydělají balík
    15.12.2011 11:45

    Já zásadně nepíši o autech na vodík. Za 3 perspektivních technologií jsem záměrně uvedl tu nejslabší: e-CAT. To abych vyprovokoval 23leté sprosťáky jako jste Vy. Mnohem pokročilejší je technologie Defkalion Hyperion, která je zčásti okopírovaná eCAT a zčásti silně vylepšená s výkonem 45kW (thermal) z malé krabice. Všechny ale převálcuje HephaHeat, což je vlastně aplikace 3. generace Orbo. HephaHeat byla v maximálním utajení na konci září transferována NĚKOLIKA výrobcům, z toho nejméně jeden je globální multnacionál. Zřejmě je již na výrobních linkách. Ano jedna z uvedených technologií není zatím vhodná do auta. Pokud umíte malou násobilku, jistě si sám spočítáte výkon zde z malé demonstrace síly (nezapomeňte na energii nutnou pro změnu skupenství): http://pesn.com/2011/10/05/9501927_Steorn_CEO_Posts_Overunity_Heater_Video/
    Detective
    • Re: Auta ne, futures ano, ty vydělají balík
     15.12.2011 11:52

     23 let ??? mala nasobilka ???urazkami se tady nezvecnite pane...me vase vyplody momentalne vubec nezajimaji...
     OPTIMISTA
     • hele on vytah
      15.12.2011 12:40

      steorn a orbo ... volna energie neznameho puvodu..prej asi ze 4 dimenze )))...podvod desetileti...tak tim bych to uzavrel. Je to spikleneckej blazen a trouba.
      db
 • Banky utrpí další stamiliardové ztráty
  15.12.2011 10:03

  Otázka: Úvěrují stovky bank tisíce energetických projektů, těžbu, drcení a zkapalňování Kanadských břidlic, těžbu plynu v obtížných geolog. podmínkách, stavbu ropovodů, plynovodů ? ANO, a to v objemu stovek miliard dolarů. Většina těchto investic zbankrotuje. Banky přijdou o další stovky miliard dolarů. Jsou státy jako Francie a ČR akcionářem podniků jako EdF a ČEZ? ANO, tzn. i státy přijdou o stovky miliard korun a Euro. Budou pouze 2 možnosti: pád do drtivé deflační spirály nebo vytvoření dalších pár set miliard nových peněz jedno pod jakým jménem zdali "QE XXVIII" nebo "Kinetická akce".
  Detective
  • Re: Banky utrpí další stamiliardové ztráty
   15.12.2011 10:07

   martane...ta ses opravdu sto let napred...tady jsi na zemi...ale hoax ?? proc ne... nekdy zkus napsat datum provedeni k tem tvym vyplodum...abychom byli pripraveni...
   OPTIMISTA
   • Urážkami to neodvrátíte
    15.12.2011 11:09

    Pane Optimisto, začátkem října t.r. se konal test LENR e-CAT v Bologni. Z prezenční listiny vyplývá, že se jej účastnil pověřenec U.S. Navy odd. Space and Naval Warfare Systems pan Paul Swanson. Pane Optimisto, je naprosto nezbytné, abyste zaslal urážky panu Swansonovi a jeho velitelům, že jsou tak hloupí a zcela mimo. Vy však nechcete riskovat Waterboarding, že ano. Ten jeden podezřelý se po 197krát opakovaném waterboardingu přiznal, že chtěl vykopat tunel z Bombaje do Londýna. A koncem října t.r. se konal test celého kompletu e-CAT v self-sustain režimu a podle prezenční listiny byl přítomen představitel koncernu E.ON pan Guandalini Julian. Pane Optimisto, je naprosto nezbytné abyste další urážky směřoval na directoriát koncernu E.ON. Považujete je za hlupáky, nebo ne??? http://ecatnews.com/?p=1131
    Detective
    • Re: Urážkami to neodvrátíte
     15.12.2011 11:18

     :-))) a takhl to bude další 3 roky a pak už se to unaví...co takhle nějaký jiný zdroj než ekočku ? Prezenční listina ..jak se to ověřuje ?
     db
     • Prezenční listina
      15.12.2011 11:36

      Reportéři Švédského technického časopisu NY Teknik prostě obsadili stolek u vstupních vrat hangáru, kde se konal test a na každého příchozího vybafli: "Prezentujte se!!" A každý příchozí gumák zasalutoval a předložil doklady. Ano, já vím, novináři jsou neuvěřitelně drzí. Jde o to, že publikum i Johnny Pětka vždy chteli ....... INFORMACE.
      Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data