Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf švýcarské centrální banky měl připravit devizové obchody, na kterých po měnovém rozhodnutí vydělal

Šéf švýcarské centrální banky měl připravit devizové obchody, na kterých po měnovém rozhodnutí vydělal

5.1.2012 8:42, aktualizováno: 5.1. 16:49
Autor: ČTK

Aktualizováno

Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) Philipp Hildebrand podle týdeníku Weltwoche loni uskutečnil devizové obchody, na kterých díky pozdějším krokům banky proti silnému franku zbohatl. Obvinění švýcarského listu, k němuž se Hildebrand osobně nevyjádřil, může zvýšit tlak na jeho odstoupení. SNB však v reakci na zprávu zveřejnila pro Hildebranda příznivé výsledky auditu těchto transakcí nezávislým auditorem a švýcarská vláda se šéfa banky zastala.

Podle dosavadních informací prováděla obchody s dolary a švýcarskými franky Hildelbrandova manželka, což už tak vyvolalo otázky. Před Vánoci SNB vydala prohlášení, v němž uvedla, že "pověsti" o podezřelých transakcích jejího šéfa jsou nepodložené a že žádná její pravidla ohledně obchodování na základě neveřejných informací porušena nebyla.

SNB sdělila, že Hildebrandova žena Kashya, která bývala devizovou makléřkou, nakoupila nespecifikovaný objem dolarů pro sebe a svou dceru. Banka odmítla uvést, zda je později prodala, ale ubezpečila, že důvěrné informace zneužity nebyly.

Weltwoche ve čtvrtečním čísle na základě získaných bankovních výpisů uvádí, že sám Hildebrand, nikoli jeho žena, nakoupil od března do srpna vysoké částky amerických dolarů, a poté je prodal. V polovině srpna prý koupil půl milionu dolarů, což bylo tři týdny předtím, než SNB v reakci na nežádoucí prudký růst kurzu franku stanovila jeho horní limit vůči euru, čímž jej výrazně oslabila i proti dalším měnám. Na konci září pak Hildebrand údajně nakoupené dolary prodal se ziskem 75.000 franků (1,6 milionu Kč).

"Máme všechny bankovní výpisy s příslušnými transakcemi plus slovní ujištění jednoho zaměstnance banky, že transakce uskutečnil Hildebrand osobně, nikoli jeho žena," řekl agentuře AP zástupce šéfredaktora Weltwoche Philipp Gut. "Je to klasická devizová spekulace," řekl Gut. "Jedinou možností pro pana Hildebranda je odstoupit," dodal.

Zmíněný zaměstnanec byl podle Guta poradce v basilejské Bank Sarasin. Ta uvedla, že dala výpověď jednomu zaměstnanci technického oddělení, který prozradil důvěrné informace o "devizových transakcích rodiny prezidenta SNB". Podle banky tento specialista předal informace o Hildebrandových účtech právníkovi národně-populistické Švýcarské lidové strany, který je dal šéfovi strany Christophu Blocherovi. Weltwoche má podle AP k lidové straně blízko a Blocher Hildebrandovo řízení SNB často kritizuje.

SNB dnes zveřejnila zprávu své auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), podle níž se Hildebrand dozvěděl o devizových transakcích své ženy až den poté, co 15. srpna koupila 504.000 dolarů za 400.000 franků. "Z dostupných záznamů elektronické pošty plyne, že Hildebrand o započetí této transakce nevěděl," uvedla firma. Osmačtyřicetiletý Hildebrand vydal dnes prohlášení, v němž uvedl, že si není vědom žádných kroků, které by byly v rozporu se zákonem.

Zpráva neuvádí, zda o necelé dva měsíce později prodal tyto dolary za 475.000 franků Hildebrand, nebo jeho žena. O této transakci ale konstatuje, že byla součástí realitního obchodu, který začal v březnu. PwC konstatovala, že protože Hildebrand držel tyto peníze na účtu více než šest měsíců, neporušil prodejem dolarů pravidla SNB a údajně na celé transakci dokonce ztratil. Podle SNB výsledek auditu ukazuje, že zprávy médií jsou zčásti nesprávné a jinak neobsahují nic, co by už úřady nevěděly.

Švýcarská vláda dnes oznámila, že o případu Hildebrand jednala 23. prosince a nenašla důvod, proč by měla předložený audit zpochybnit. "Vláda vyslovila panu Hildebrandovi podporu," uvádí se ve sdělení.

Švýcarští komentátoři a poslanci vyzývají Hildebranda, aby zveřejnil informace o podezřelých devizových transakcích, protože jeho pověst je klíčem k věrohodnosti malé ale mocné centrální banky. Většina centrálních bank světa zakazuje svým činitelům a jejich příbuzným zapojovat se do finančních obchodů a investic, v nichž by mohli těžit z důvěrných informací o nadcházejících rozhodnutích měnové politiky. SNB však svá pravidla ohledně této otázky tají. Sám Hildebrand nicméně před pěti lety podle AP uvedl, že devizové obchodování mají činitelé banky zakázáno.


Váš názor
 • pouze dohady a pomluvy
  5.1.2012 11:43

  že se raději nezajímáte o soudruhy Tošovského, Zemana, Klause, Salzmana, Kočárníka a další... kterak prodali zlatý poklad za pár šupů - unci za 360 usd !! Vás musí strašně štvát nějaký bankéř ze švajcu :-(
  Jesse
  • Re: pouze dohady a pomluvy
   5.1.2012 17:25

   Jesse ty mě udivuješ....vše co dělali výše uvedení pánové a jim podobní bylo , je a bude v souladu se zakonem. A pokud ne , tak se ten zakon vytvoří s platností retroaktivní a nebo vysvětlí , aby to bylo v souladu.Doporučuji projit katastr českých nemovitosti , tam je zajimavostí ažaž, protože ten švýcarský není tak volně k nahlednutí.http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/think-tank-vaclava-klause-toci-penize-u-key-investments
   AMN
  • Marně hledám
   5.1.2012 11:49

   jak to čéče souvisí...
   blekota
   • Re: Marně hledám
    5.1.2012 11:56

    No právě, taky jsem hledal smysl v tomto článečku...
    Jesse
    • smysl
     5.1.2012 17:05

     je tam vcelku jasně napsanej, tak nějak v těch slovech ;)
     blekota
 • kdepak, není nad Švýcary
  5.1.2012 11:36

  a jejich příslovečnou poctivost, kterou pak kádrují další
  Bob
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data