Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další boj o nezávislost?

Další boj o nezávislost?

24.1.2012 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 1951 probíhal mohutný boj mezi prezidentem Spojených států amerických, které stály na pokraji jaderné války, a americkou centrální bankou, která požadovala právo na stanovení nezávislé monetární politiky. Výsledkem, ač předem nepravděpodobným, bylo vítězství centrální banky. Harry Truman, který vedl válku v Koreji, ve svém brutálním pokusu o to, aby Fed stanovil 2,5% hranici pro výnos vládních dluhopisů a implicitně tak financoval válečné snahy monetizací, totiž neuspěl. Toto vítězství nad fiskální dominancí se tak často považuje za moment, kdy vznikl moderní a nezávislý Fed.

Myšlenka na to, že by centrální banka měla stanovit strop pro výnosy vládních dluhopisů, se nyní intenzivně vrací v eurozóně. Italský premiér Mario Monti minulý týden uvedl, že jeho optimismus ohledně stanovení takové hranice u italských obligací roste. Neřekl sice, že by ji stanovila ECB, jiní reální kandidáti tu ale nejsou. A podle mnohých ekonomů by šlo o správnou politiku, protože Itálie v současnosti zavedla udržitelnou rozpočtovou politiku, která si zaslouží odměnu ve formě intervence ECB na dluhopisových trzích.

Uvedenými návrhy se ale pohybujeme v nebezpečné oblasti, která leží v samém centru vztahu mezi vládou a centrální bankou. Podívejme se na vývoj v USA ve 40. letech. Během druhé světové války byli Američané v rámci svého patriotismu podporováni v nákupu vládních dluhopisů. Učinili tak, a to ve velkém množství. Nepovažovalo se za správné, aby na svých investicích tratili, a Fed tedy stanovil pevné výnosy vládních dluhopisů s cílem financovat válečné deficity a nenechat náklad jejich financování růst. Dostal se tak v podstatě do pozice pasivního věřitele, to bylo ale za daných okolností považováno za detail.

Po válce však vzrostla inflace, Fed se začal nízkých sazeb obávat a nechal je růst. Ovšem ministerstvo financí požadovalo zavedení jejich horní hranice. Fed se ale vzepřel, protože inflace směřovala k 20 % a jeho zástupci si byli vědomi toho, že tento limit by mohl znamenat neomezenou monetární expanzi. Deficity totiž rostly a investoři by dluhopisy prodávali přímo Fedu. Rozpoznání vazby mezi fiskální dominancí, penězi a inflací bylo přitom přelomové. Po politickém boji bylo dosaženo dohody. Fed se zavázal, že nakoupí dluhopisy ve výši 200 milionů dolarů; tento limit byl vyčerpán tři dny po jeho ohlášení. Fed byl tak volný a mohl stanovit monetární politiku podle svého uvážení. Nyní se situace od roku 1951 liší. Nezávislost centrální banky na fiskální dominanci ale zůstává důležitým tématem, které bychom neměli přehlížet.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
  • LENŽE v "51 neprehral TRUMAN, ale
    26.1.2012 3:18

    AMERICKÍ občania a potom následne až do súčasnosti - už asi takmer CELÁ stredná trieda USA a to je viac ako "tragikomická AMERICKÁ TRAGÉDIA, ale už nie ako Mulerova divadelná hra...toto je REÁLNE DIVADLO a bohužiaľ na svetovej, no hlavne na európskej "ekonomicko-politickej scéne, za KULISAMI ktorej, presne tak, ako ZA Trumana, tak i za OBAMU, robia "tiché kroky za OPONOU ...aj po 1989" tí istí v pozadí -keby tak Pán boh dal, a "motyka nestrelila" že by sa tí "tichí" samozreformovali - ale NATO by musel mať nový "nájomca ovalnej siene" v BIELOM DOME "iný GRÍF 2012, ako takmer všetcia predchodcovia do 2012. Ale "jeden" nikdy nevie....DJa 26.1.2012
    turcan
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data