Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další boj o nezávislost?

Další boj o nezávislost?

24.1.2012 18:11
Autor: Redakce, Patria Online

V roce 1951 probíhal mohutný boj mezi prezidentem Spojených států amerických, které stály na pokraji jaderné války, a americkou centrální bankou, která požadovala právo na stanovení nezávislé monetární politiky. Výsledkem, ač předem nepravděpodobným, bylo vítězství centrální banky. Harry Truman, který vedl válku v Koreji, ve svém brutálním pokusu o to, aby Fed stanovil 2,5% hranici pro výnos vládních dluhopisů a implicitně tak financoval válečné snahy monetizací, totiž neuspěl. Toto vítězství nad fiskální dominancí se tak často považuje za moment, kdy vznikl moderní a nezávislý Fed.

Myšlenka na to, že by centrální banka měla stanovit strop pro výnosy vládních dluhopisů, se nyní intenzivně vrací v eurozóně. Italský premiér Mario Monti minulý týden uvedl, že jeho optimismus ohledně stanovení takové hranice u italských obligací roste. Neřekl sice, že by ji stanovila ECB, jiní reální kandidáti tu ale nejsou. A podle mnohých ekonomů by šlo o správnou politiku, protože Itálie v současnosti zavedla udržitelnou rozpočtovou politiku, která si zaslouží odměnu ve formě intervence ECB na dluhopisových trzích.

Uvedenými návrhy se ale pohybujeme v nebezpečné oblasti, která leží v samém centru vztahu mezi vládou a centrální bankou. Podívejme se na vývoj v USA ve 40. letech. Během druhé světové války byli Američané v rámci svého patriotismu podporováni v nákupu vládních dluhopisů. Učinili tak, a to ve velkém množství. Nepovažovalo se za správné, aby na svých investicích tratili, a Fed tedy stanovil pevné výnosy vládních dluhopisů s cílem financovat válečné deficity a nenechat náklad jejich financování růst. Dostal se tak v podstatě do pozice pasivního věřitele, to bylo ale za daných okolností považováno za detail.

Po válce však vzrostla inflace, Fed se začal nízkých sazeb obávat a nechal je růst. Ovšem ministerstvo financí požadovalo zavedení jejich horní hranice. Fed se ale vzepřel, protože inflace směřovala k 20 % a jeho zástupci si byli vědomi toho, že tento limit by mohl znamenat neomezenou monetární expanzi. Deficity totiž rostly a investoři by dluhopisy prodávali přímo Fedu. Rozpoznání vazby mezi fiskální dominancí, penězi a inflací bylo přitom přelomové. Po politickém boji bylo dosaženo dohody. Fed se zavázal, že nakoupí dluhopisy ve výši 200 milionů dolarů; tento limit byl vyčerpán tři dny po jeho ohlášení. Fed byl tak volný a mohl stanovit monetární politiku podle svého uvážení. Nyní se situace od roku 1951 liší. Nezávislost centrální banky na fiskální dominanci ale zůstává důležitým tématem, které bychom neměli přehlížet.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • LENŽE v "51 neprehral TRUMAN, ale
    26.1.2012 3:18

    AMERICKÍ občania a potom následne až do súčasnosti - už asi takmer CELÁ stredná trieda USA a to je viac ako "tragikomická AMERICKÁ TRAGÉDIA, ale už nie ako Mulerova divadelná hra...toto je REÁLNE DIVADLO a bohužiaľ na svetovej, no hlavne na európskej "ekonomicko-politickej scéne, za KULISAMI ktorej, presne tak, ako ZA Trumana, tak i za OBAMU, robia "tiché kroky za OPONOU ...aj po 1989" tí istí v pozadí -keby tak Pán boh dal, a "motyka nestrelila" že by sa tí "tichí" samozreformovali - ale NATO by musel mať nový "nájomca ovalnej siene" v BIELOM DOME "iný GRÍF 2012, ako takmer všetcia predchodcovia do 2012. Ale "jeden" nikdy nevie....DJa 26.1.2012
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data