Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF upouští od silnější expanze a letos očekává růst ekonomiky jen o 0,2 % a nevylučuje ani recesi

MF upouští od silnější expanze a letos očekává růst ekonomiky jen o 0,2 % a nevylučuje ani recesi

31.1.2012 14:17, aktualizováno: 31.1. 15:04
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Ministerstvo financí pro letošní rok počítá se stagnací ekonomiky, respektive s mírným růstem reálného HDP o 0,2 procenta. Změna proti říjnové makroekonomické predikci, která počítala s jednoprocentním růstem, je dána zejména další eskalací problémů v eurozóně a zhoršenými makroekonomickými vyhlídkami hlavních obchodních partnerů. MF o tom dnes informovala v nové makroekonomické prognóze. Úplně ovšem nevylučuje ani recesi české ekonomiky. V roce 2013 by se měl ekonomický výkon ČR zvýšit o 1,6 procenta, zatímco dosavadní prognóza čekala ještě 2% růst.

"Vzhledem k vysokým nejistotám ohledně dalšího vývoje v eurozóně je nová predikce zatížena významnými riziky směrem dolů a s naprostou jistotou nelze vyloučit ani opakování recese z přelomu let 2008 a 2009. Další vývoj české ekonomiky bude do značné míry záviset na tom, zda a jak rychle se podaří současnou situaci v problémových zemích eurozóny vyřešit," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Pro rok 2012 odhaduje MF růst spotřebitelských cen na 3,2 procenta, v roce 2013 by měla průměrná míra inflace dosáhnout 1,5 procenta. Poměr deficitu běžného účtu platební bilance k HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni.

Situace na trhu práce by měla odrážet pomalý růst ekonomiky a zvýšenou nejistotu ohledně dalšího vývoje. Zaměstnanost by se letos měla snížit o 0,3 procenta, pro rok 2013 počítá MF s její stagnací. Míra nezaměstnanosti (měřená metodikou výběrového šetření pracovních sil (VŠPS), kterou používá ČSÚ a která je odlišná od metodiky registrované nezaměstnanosti, užívané ministerstvem práce a sociálních věcí, MPSV) by z loňských 6,7 procenta měla letos vzrůst na 7,0 procenta, k dalšímu mírnému nárůstu nezaměstnanosti by mělo dojít i v roce 2013.

MF letos čeká mírný propad spotřeby, stagnaci tvorby investic a lehký předstih růstu exportu nad importem. Mzdy porostou jen velmi mírně a nezaměstnanost by měla obrátit směr nahoru. Ke změně došlo i ve výhledu kurzu koruny na letošních průměrných 25,60 Kč/EUR. Stagnace ekonomiky bude podle MF znamenat zhoršení salda veřejných financí na 3,8 procenta HDP.

Nová prognóza ministerstva financí vs. předchozí:

Ukazatel (%)                2011           2012           2013 
 HDP                         1,8 (2,1)     0,2 (1,0)      1,6 (2,0)
 Míra inflace                1,9 (1,9)     3,2 (3,2)      1,5 (1,6)
 Míra nezaměstnanosti        6,7 (6,9)     7,0 (6,9)      7,2 (6,9)
 Běžný účet p. b. (% HDP)    -1,9(-3,1)   -1,6(-3,3)     -1,7 (N/A)
 Obchodní bilance(mld Kč)  115,0(66,0)  128,0(76,0)   142,0 (N/A)
 Schodek rozpočtu (% HDP)    -3,7(-3,7)   -3,8(-3,2)      N/A (N/A)
 Dluh vládního sektoru (% HDP)    40,7(40,5)   43,1(42,2)      N/A (N/A)

Pozn.: V závorce data z říjnové prognózy MF ČR

Z důvodu obrovských nejistot týkajících se dalšího vývoje je predikce MF ČR založena na takzvaném „no-event“ scénáři, který počítá s tím, že k zásadnímu vyhrocení dluhové krize nedojde, ale důvěryhodně vyřešit současnou situaci se politické reprezentaci nepodaří.

Ministerstvo financí dále varuje, že scénář predikce je zatížen významnými riziky směrem dolů. Mezi rizikové události přitom řadí zejména řízený či neřízený default některé země eurozóny, nutnost přijetí pomoci některou z velkých zemí eurozóny, ohrožení stability bankovního sektoru eurozóny, hlubší recese v Německu nebo odchod jedné či několika zemí z eurozóny. "Vzhledem k velké otevřenosti české ekonomiky je dopad negativních externích šoků velmi pravděpodobný," upozorňuje zpráva ministerstva.

(Zdroj: ČTK, MF ČR, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data