Stále existuje možnost spuštění třetího kola kvantitativního uvolňování, pokud by ekonomika zpomalila nebo inflace zůstala na nízké úrovni, vyplývá ze zápisu z lednového jednání americké centrální banky Fed. Ačkoli dle závěrečného vyjádření Fedu není podobný krok pro blízkou dobu na programu, v radě FOMC existují zastánci QE3.
Možnost dalšího stimulu v podobě nákupu vládních dluhopisů tak nelze vyloučit, ačkoli členové rady se neshodnou, zda a případně kdy k takovému opatření znovu sáhnout. Záznam z jejich jednání, které proběhlo 24.-25. ledna, ukázal, že zatímco někteří volají po brzkém spuštění QE3 z důvodu setrvávání vysoké nezaměstnanosti a nízké inflace, podle jiných ekonomika právě oživuje a krok není nezbytný, nedojde-li k jejímu dalšímu poklesu nebo nezůstane-li inflace déle pod 2procentním cílem Fedu.
Rozporuplná diskuze se odehrála na schůzce, po níž Fed oznámil rozhodnutí podržet úrokové sazky na současném rekordním minimu nejméně do roku 2014 a posunul tak konec období „garantovaných“ minimálních sazeb z původního termínu poloviny roku 2013. Šéf Fedu Ben Bernanke v lednu řekl, že měnový výbor možnost QE3 na podporu ekonomiky zatím nevyloučil. „Abych mohl zvážit další QE, musel bych pozorovat výrazné zhoršení ekonomiky a určitou hrozbu deflace nebo velmi nízké inflace pohybující se pod naším cílem,“ uvedl na začátku února letos nehlasující člen Fedu James Bullard.
Členové, kteří chtějí vyčkávat, jak se bude vyvíjet ekonomika a teprve poté rozhodnout o případné další akci, jsou pravděpodobně v přesile, domnívá se bývalý ekonom měnových záležitostí Fedu Roberto Perli. „Pouze dva až tři členové se domnívají, že je již čas zasáhnout. Početnější skupina je myšlence otevřená, její provedení však podmiňuje zhoršením ekonomických podmínek,“ dodává.
Americká ekonomika v lednu vytvořila 243 tisíc pracovních míst, nejvíce za 9 měsíců, a míra nezaměstnanosti klesla již pátý měsíc v řadě, na tříleté minimum 8,3 procenta. Podle analytiků právě tato dobrá čísla mohou pozdržet rozhodnutí spustit další kolo kvantitativního uvolňování dále do budoucnosti, a pokud nedojde k výraznějšímu vnějšímu šoku, jako například prohloubení krize v Evropě, ke QE3 by nemuselo vůbec dojít.
Bernanke nicméně uvedl, že příznivý výsledek v podobě poklesu nezaměstnanosti může ve skutečnosti maskovat slabý trh práce, jelikož tento indikátor nesleduje miliony nezaměstnaných, kteří přestali aktivně hledat práci. „Pár měsíců horších dat postačí ke snížení prognóz a k dodatečnému uvolnění pak nakonec dojde,“ míní ekonom Merrill Lynch Michael Hanson.
Fed podle lednové prognózy očekává, že americká ekonomika letos poroste tempem 2,2 až 2,7 procenta, míra nezaměstnanosti zakončí rok na 8,2 až 8,5 procenta, inflace pak 1,4 – 1,8 procenta.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)