Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co nemilého se stane, pokud nepodáte daňové přiznání

Co nemilého se stane, pokud nepodáte daňové přiznání

29.2.2012 6:00
Autor: Dalibor Bucek, KSB

Zjistí vůbec správce daně, že jsme měli podat daňové přiznání? Nemusí se to stát, ale rozhodně na to není radno sázet. A to ani u příjmů ze zahraničí, neboť v rámci mezinárodní spolupráce dochází k výměně informací mezi státy. Tento trend směřuje i k takzvaným daňovým rájům. Byly už sjednány, zatím však neratifikovány, například dohody o výměně informací s Bermudami, Ostrovem Man, Guernsey, Jersey, Britskými Panenskými ostrovy a San Marinem.

Předpokládejme proto, že správce daně se o přešlapu dozví. V takovém případě nás k podání daňového přiznání vyzve a stanoví náhradní lhůtu. To ale rozhodně neznamená, že se s řádnými termíny není třeba stresovat a stačí počkat,  až se správce daně ozve sám. Za zpoždění totiž existují nepříjemné sankce.

Pokuta

V případě, že daňovému subjektu vznikla povinnost podat daňové přiznání nebo i dodatečné daňové přiznání a ten jej přesto nepodá, a to ani do pěti dnů po termínu pro jeho podání, vzniká mu od následujícího dne povinnost uhradit pokutu za opožděné tvrzení daně. Pokuta se vypočte jako 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně. V případě, že je stanovena daňová ztráta, pak je pokuta ve výši 0,01 % stanovené ztráty za každý den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené ztráty. Bez ohledu na výsledek dle výše uvedeného výpočtu je minimální pokuta 500 Kč a maximální 300 000 Kč.

Úrok z prodlení

Vyměřenou daň musí daňový subjekt samozřejmě uhradit, a to včetně úroku z prodlení. Povinnost uhradit úrok z prodlení mu vzniká za každý den prodlení, počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti daně, až do dne jejího zaplacení. Úroková sazba je stanovena jako roční, konkrétně ve výši repo sazby stanovené ČNB zvýšené o 14 procentních bodů. Vždy se vychází z repo sazby platné pro první den příslušného kalendářního pololetí.

Daň podle pomůcek

Nepodá-li daňový subjekt daňové přiznání ani na základě výzvy správce daně, může mu být vyměřena daň podle pomůcek. Pomůckami je například porovnání se srovnatelnými daňovými subjekty a výší jejich daní. Při stanovení daně podle pomůcek postupuje správce daně i bez součinnosti s daňovým subjektem. Stanovení daně podle pomůcek má kromě samotné výše daně, která nemusí přímo odpovídat její výši podle skutečných příjmů daňového subjektu, pokud by daňové přiznání podal, i další negativní dopady. Nelze například podat dodatečné daňové přiznání nebo se odvolat proti rozhodnutí o stanovení daně podle pomůcek. Lze se odvolat pouze proti použití tohoto způsobu daně a přiměřenosti použitých pomůcek.

Trestný čin

Nelze opomenout ani trestní zákoník. Ten totiž stanoví, že kdo zkrátí daň nejméně o 50 000 Kč, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti. Pokud však takový čin spáchá ve značném rozsahu, tj. zkrátí daň nejméně o 500 000 Kč, pak bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let. A odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, zkrátí-li daň nejméně o 5 000 000 Kč.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - CPI, m/m
  20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba