Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zase se hledá ještě větší blázen?

Zase se hledá ještě větší blázen?

2.4.2012 17:37

Pročítám si měsíční přehled a výhled trhů od jedné banky a vzpomínám na studii, která popisovala chování hedge fondů během dotcom bubliny. Název již nevím, ale závěry si pamatuji celkem přesně:

Hedge fondy si ke konci 90. let byly dobře vědomy toho, že trh se již obchoduje daleko od fundamentu a ceny táhne výš jen nemístný optimismus a úvahy o tom, že (opět) přišla „nová doba“. Fondy ale nereagovaly tak, že by se stáhly z trhu. Vezly se na vlně optimismu a často se jim podařilo ze svých dlouhých pozic vycouvat právě včas. Tedy právě ve chvíli, kdy na trhu začali docházet oni „ještě větší blázni“, kteří by byli ochotni kupovat akcie za ještě vyšší ceny s vírou, že za ještě vyšší ceny je později prodají ještě většímu bláznovi. Můžeme také hovořit o chování „chytrých“ a „hloupých“ peněz.

Uvedené jasně demonstruje, jak přesně již před velmi dlouhou dobou popsal pan Keynes chování trhů známým přirovnáním k soutěži krásek (neplést se soutěží ošklivek, která již delší dobu probíhá na měnových trzích). Tato tržní Miss se zakládá na tom, že hodnotitelům je předloženo k posouzení několik obrázků slečen a oni ve snaze získat odměnu vybírají tu, která dostane celkem nejvíce bodů. Mohou tak vybírat na základě toho, která slečna se jim nejvíce líbí, nebo začít uvažovat o tom, která se bude nejvíce líbit ostatním. Ani zde ale nemusíme skončit, protože ostatní budou pravděpodobně uvažovat podobně, takže bychom vlastně měli přemýšlet o tom, jak ostatní budou přemýšlet o tom, co se většině líbí. Klasické, racionální a nikam nevedoucí „já si myslím, že ty si myslíš, že já si myslím ...“.

Nyní zpět k úvodu. Ve zmíněném přehledu je pěkně popsáno, proč má DAX v následujících měsících ještě prostor pro další růst. Stejně rozumně je v jiné části zmíněno, že v druhé půlce roku se dá čekat opětovné rozvíření krize v eurozóně (pro jednu z možných rozbušek viz například „Cíl zaměřen“). Skloubit uvedené dvě úvahy (další růst DAXu a další fáze krize v dohledu) ale lze plně asi jen na základě popsané teorie „ještě většího blázna“, či oné Miss (ostatní si myslí, že to ještě poroste ...). Moc si nedovedu představit, že by DAX dále rostl, v druhé polovině roku přišla další fáze krize a DAX by minimálně znatelnou část svých dodatečných zisků zase nevymazal.

Pokud tedy věřím, že za pár měsíců bude opět na stole akutnější fáze problémů v eurozóně, držím dlouhé pozice v evropských akciích jen s tím, že je stihnu prodat včas bláznovi, který se domnívá, že on to za pár dnů, či týdnů stihne také. Pak ale musí věřit, že on sám najde také takového blázna, respektive ještě většího, protože čas se krátí.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  3.4.2012 9:07

  Pane Soustruzniku, ctu Vase clanky pravidelne a vubec nechapu co vlastne pisete. Vydelal jste nekdy nekomu penize jakoukoli radou kterou neproveroval blog Patrie ale realny trh?
  L
  •  
   3.4.2012 9:16

   Jen doplnim treba nakup apple v roce 2001. Nebo tak neco. Neco co realne v budoucnosti ukazalo na Vasi predvidavost. Nebo nakup koruny proti dolaru (kdyz stal dolar 40) proste neco co jini nevideli.
   L
 • A co "minibutza cenných papírů patria" taj je od maxim vzdálena asi 50% a objemy klesají a Patria obchoduje.
  2.4.2012 19:08

  ............zajímalo by mne co říká Soustružník na stav miniburzy Patria už nikdo kromě Market Makerů neobchoduje, a podle toho.....
  plejer
 •  
  2.4.2012 17:50

  Vnímám to naprosto stejně. Akcie jsou vzdáleny od fundamentu, až je mi z toho zle, ale nic s tim neudělám. A jestli se na tuhle hru přistoupí, tak se asi můžu rozloučit se všema mojima prachama, co jsem narval do šortu.
  paf
 •  
  2.4.2012 17:41

  oravda asi tak nějakse to jevíi mi
  xxx
  •  
   2.4.2012 18:05

   S drasticky se snižující likviditou a zpomalujícím růstem se dá od trhu čekat jen následující: na trhu už se neobejvují investoři, ale čím dál více pitomců. A ti nakonec zase vyvolají ten největší zmatek brutálními výprodeji. K tomu lze dodat jen dvě věci: Kdo ještě nezakonzervoval zisky, začněte prodávat. A druhá: Ještě někdo, kdo nemá akcii Applu?..
   Hanz
   •  
    3.4.2012 16:43

    Já ještě nemám akcii Applu. A buďte rádi, protože až ji koupím, padne Apple na polovinu.
    atomcat
    •  
     16.4.2012 14:26

     Apple se bojím, Apple nerozumím, takže tam zainvestován nemám. A nepůjdu tam long ani short.
     xzajic
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data