Aktualizováno Jediná mezinárodně významná data dnešního dne zdaleka neproběhla v souladu s tržním konsensem. Americký trh práce totiž mimo zemědělství za měsíc březen vytvořil jen 120 tisíc nových pracovních míst, tedy přesně o polovinu méně než o měsíc dříve. Trh přitom podle konsensu agentury Bloomberg čekal jen mírný úbytek počtu pracovních míst na 205 tisíc z revidovaných 240 tisíc za únor (původně 227 tisíc). Došlo tak na nedávné varování šéfa Fedu, že nedávné zlepšení na trhu práce není opodstatněné ekonomickou realitou.
Počet míst v soukromém sektoru v březnu stoupl jen o 121 tisíc, zatímco analytici předpověděli růst o 215 tisíc po únorovém přírůstku o 233 tisíc. Slabý březnový růst zaměstnanosti je podle analytiků pravděpodobně důsledkem odeznívající podpory, jež pramenila z nezvykle teplého zimního počasí.
Celkové negativní vyznění pravidelné měsíční zprávy americké vlády už nedokázal zvrátit ani pokles celkové míry nezaměstnanosti na tříleté minimum 8,2 procenta z únorových 8,3 procenta, ačkoliv trh očekával pouze stagnaci. Tento pokles jde však na vrub především klesajícím počtem celkové pracovní síly ve Spojených státech, což také není dobrou zprávou.
Na většině hlavních trhů světa se dnes neobchoduje, ale pražská burza mohla reagovat na americká makrodata hned, a to otočkou indexu PX z dnešních až půlprocentních zisků do aktuálních 0,6% ztrát. Další z obchodujících trhů, kterým je ten ruský, ztrácí měřeno indexem MICEX dokonce již skoro jeden a půl procenta. Také futures kontrakty na pondělní obchodování na Wall Street prohlubují ztráty, když ty na index S&P po datech ztrácely nejdříve skoro procento, aby v 15:15 uzavřely dnešní obchodování se ztrátou 1,1 procenta pod 1 375 bodu.
Americký dolar zamířil zpět nad včera překonanou hranici 1,31 a oslabil na denní nejslabší úrovně vůči až na 1,3112 USD/EUR. Také koruna oslabila na nejslabší úrovně dne: 24,69 CZK/EUR a 18,88 CZK/USD.
Vývoj kurzu eurodolaru (online)
Dnešní data z amerického trhu práce podtrhují týden stará slova šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho o tom, že na vítězné tance ohledně silného hospodářského oživení je prý ještě příliš brzy. Prezident Fedu zkraje minulého týdne varoval, že nedávný pokles míry nezaměstnanosti, která ještě loni v létě v USA činila 9,1 procenta, je "poněkud odtržený" od ekonomického vývoje. Hrubý domácí produkt se zvyšoval pomaleji, takže za nedávným poklesem nezaměstnanosti bylo podle něj především to, že část lidí už přestala práci hledat, a vypadla tak ze statistik.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters, ABC News)