Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád komodit: Hedge fondy prudce ruší býčí sázky. Není to jen o dolaru, vzkazuje Citi

Pád komodit: Hedge fondy prudce ruší býčí sázky. Není to jen o dolaru, vzkazuje Citi

04.06.2012 18:21
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Třetím měsícem v řadě se v květnu velké hedgeové fondy prokazatelně stahovaly ze svých investic na poli komodit. Rýsují tak nejdelší sestupnou sérii od finanční krize roku 2008. Nejvíce medvědí nálada od počátku roku vládne na mědi, ropě, zlatu a stříbru, obilí i topném oleji, ukazují data Commodity Futures Trading Commision (CFTC), podle kterých fondy v posledním květnovém týdnu omezili své čisté pozice v komoditních futures a opcích o 8,1 procenta na 620.715 kontraktů a od počátku května kumulovaně o 26 procent. Euro proti americkému dolaru k počátku června padlo na 23měsíční minima, nezaměstnanost v eurozóně vylétla na 11 procent a nečekaný růst vykázala i ve Spojených státech. Je to jen o síle amerického dolaru? Ne zcela, snaží se svou analýzou ukázat Citi.

Spekulanti od února omezili své čisté pozice v komoditách o 47 procent, což založilo nejprudší pokles od října roku 2008, odkdy do ledna roku 2009 následoval sesun komodit o 61 procent. Komoditní benchmark S&P GSCI Index v posledním květnovém týdnu ztratil dalších více než 6 %, za květen odepsal přes 15 procent. Pro srovnání – týdenní ztráty na globálních akciích se pohybují kolem 3 %, zisky amerických Treasuries kolem 1,3 %, ropa spadla o více jak 8 %, bavlna je na 27měsíčním dně.

S ústupem hedge fondů rezonují data EPFR Global o přítoku investic do komoditních fondů, zejména zlata a stříbra. Ty si v posledním květnovém týdnu připsaly 510,2 milionů dolarů. Jak se s tím popasovat? Obvyklou poučkou, že kde zkušený investor odchází, drobný naskakuje? „Investoři jsou zoufalí a vyděšení, ztratili důvěru v akcie a cokoli nesoucí vyšší riziko, znovu shánějí relativně jisté investice a proto jejich peníze putují do zlata a stříbra,“ míní ředitel EPFR Brad Durham. „Komodity padají, protože mračna nad trhy a přicházející data bortí očekávání růstu,“ míní zase Mihir Worah, manažer komoditního fondu Commodity Real Return Strategy Fund ve společnosti PIMCO. „Ano, jde o strategii odvrácení rizika, boje s nejistotami v Evropě,“ dodal.

Americký dolar, tradiční inverzní partner komodit, si v bilanci celého května připsal největší posílení od května roku 2011 (všimněme si květen, květen - viz dále) a svým výkonem předčil benchmarky dluhopisů, komodit i akcií. Dolarový index (USD proti šesti nejvýznamnějším obchodním partnerům) posílil o 5,5 %, globální aktiva s fixním příjmem o 1,1 % (souhrnný index Bank of America), globální akciový benchmark MSCI All-Country index po započtení dividend ztratil 8,9 %, GSCI Total Return Index komodit (kovy, paliva, zemědělské komodity) odepsal 11 procent. 

Vývoj měnového páru USD/EUR za posledních šest měsíc, posilováno USD:


 
Všechno ale není jen o síle amerického dolaru, píší v analýze zamýšlející se nad propadem komodit v květnu analytici Citi. Z jejich srovnání od počátku roku 2012 vyplývá, že zatímco v sektoru energií je vítězem plyn proti zejména americké lehké ropě WTI, u zemědělských komodit je to zejména obilí a maso proti bavlně. Ztrátové jsou drahé i průmyslové kovy. 

Vývoj komodit v květnu - denominace v USD:
001
 
„Za propadem stojí úspory v Řecku, ale i Francii, rostoucí pravděpodobnost ‚Grexitu‘, zpomalující ekonomika Číny,“ míní analytici. Upozorňují ale také na to, že stejně negativní sentiment ovládal loňský květen. Snaží se i proto rozklíčovat, jak velkou měrou se na poklesu komodit podepisuje americký dolar a u kterých, jak velkou měrou jsou to případné další vlivy. 


Negativní tržní sentiment, květen 2011 versus květen 2012:
002
 
Citi odhaluje, že od roku 2004 postupně narůstá negativní korelace mezi vývojem amerického dolaru a komodit s jednou výjimkou – zlata. „Prohloubila se u tam různorodých komodit, jakou jsou obilí, ropa, měď, hliník. Zejména viditelná je na ropě. „Viditelně méně silný je negativní vztah zlata vůči USD. Oba instrumenty totiž figurují jako safe haven obrana investorů,“ poznamenává Citi k tomu, že začínají jít více bok po boku. 

Rozevírající se nůžky mezi vývojem komodit a USD, s výjimkou zlata:
003
 
Srovnání měnového vývoje od počátku roku ukazuje, že proti americkému dolaru za pět měsíců získal japonský jen (slabé desetiny procenta), nejvíce ztratily měny Švédska (SEK přes 6 %) a Austrálie (AUD přes 5 %), ale v závěsu s eurem, za kterým ještě registrují ztráty od 3 do 4 % CHF, CAD či GBP. „Pokud pohlédneme na vývoj komodit v květnu skrze přepočet na euro, vidíme výprodej na trhu přítomný, ale v menší míře. Ztráty se snížily, v plusu jsou nikl či hliník. Naopak jako skupina, která se z výrazných propadů nevymanila, se nám profiluje oblast energetických komodit, tedy ropa WTI a Brent, topný olej, paliva,“ poznamenává v analýze Citi, že je mnohem více než měna ovlivňuje vývoj rizika a fundamentu ekonomik. 

Výkon komodit v květnu - denominace v EUR:
004
 
Měnový tým Citi sází na další oslabování eura do rozmezí 1,15 až 1,20 k americkému dolaru. „Krátkodobým rizikem je střet úsporného pohledu Německa v čele s kancléřkou Merkelovou v kontrastu s prorůstová opatření akcentujícím novým prezidentem Francie Hollandem a novou vládou země. Druhým faktorem je „Grexit“, tedy odpadnutí Řecka z eurozóny. „Nastartovat komodity naopak může obnovení poptávky Číny, tedy fiskální stimulace v čele s investicemi do infrastruktury,“ vypichují ze svého pohledu nejvýraznější faktor analytici Citi.

(Zdroj: Bloomberg, Citi, EPFR, CNBC, Pimco)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:24Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem. Druhý pokus ještě dnes
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. Brněnský soud vyhověl EDF
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y