Čínská centrální banka učinila jasný krok k uvolnění měnové politiky a tím podpoře příliš přichlazené ekonomiky. Poprvé od roku 2008 rozhodla o snížení roční depozitní sazby o 25 bazických bodů, stejnou měrou snižuje také roční zápůjční sazbu. Opatření vstupuje v platnosti k 8. červnu. Roční depozitní sazba klesne na 3,25 % z dosavadních 3,5 %, roční zápůjční sazba pak na 6,31 % z dosavadních 6,56 %. Banky mohou nabízet 20% diskont na referenční zápůjční sazbu, uvedla navíc centrální banka PBOC. Dosud to bylo 10 %.
Jasnou podporou opětovné úvěrové expanzi je také rozhodnutí Číny na počátek roku 2013 odsunout bankovní reformu, která zahrnují přísnější pravidla na kapitál bank. Nový návrh čínského regulátora bankovního sektoru CBRC stanovuje bankám „rozumné“ tempo naplňování kapitálových požadavků s ohledem na „udržování adekvátního úvěrového růstu“, stojí v materiálu na stránkách čínské vlády. Pravidla, původně ohlášená loni v srpnu, měla začít platit již od 1. ledna 2012.
Postoj vlády a centrální měnové autority je zřejmý, Po řízeném ochlazování ekonomiky, které se v dubnu projevilo nečekaným zaostáváním vesměs všech hlavních parametrů růstu ekonomiky a meziměsíčním propadem nových úvěrů o 33 procent nastává obrat k opětovné stimulaci.
Dnešní rozhodnutí PBOC je reálnou odpovědí na úvěrové náklady dopadající na čínské firmy, spotřebitelské výdaje a společně vytvářející brzdu dalšímu růstu čínské ekonomiky v chtěném tempu. 23. května vláda varovala, že rizika pro nadměrné zpomalení růstu ekonomiky rostou a několik zdrojů z bank pro Bloomberg uvedlo, že reálně hrozí, že čínské banky letos poprvé po sedmi letech nenaplní úvěrové limity, které mají úvěrovou expanzi omezovat, kvůli slábnoucí poptávce po úvěrech za dosavadních podmínek, na čemž se z části podepisuje i výpadek exportu do globální ekonomiky včetně Evropy.
„Vláda začala posilovat a rozšiřovat stimulaci ekonomiky, nezbytnou ke stabilizaci růstu čínské ekonomiky,“ uvedl Sun Junwei z pekingské HSBC. „Hrozbou čínské ekonomiky je přikládání nadměrného akcentu inflaci a podceňování rizika vážného zpomalení,“ dodal.
Čínská inflace ale letos zpomaluje a ponechává PBOC více prostoru k podpoře ekonomiky. Spotřebitelská inflace CPI v dubnu rostla o meziroční 3,4 % a třetí měsíc v řadě byla pod vládním cílem 4 %. Loni v červenci dosahovala 6,5 % a byla nejvyšší od krize roku 2008.
"Dnešní krok je počátkem cyklu snižování sazeb, nejméně ještě jedno snížení přijde v letošním roce," říká ekonom Mizuho Shen Jianguang. "Nová data, která se dozvíme přes víkend, musejí být velmi slabá a inflace musela notně zpomalit," odhaduje další čísla, která přijdou z čínské ekonomiky. V sobotu 9. června vyjdou v Číně květnová čísla o spotřebitelské inflaci, kde je očekáváno další meziroční zpomalení na 3,2 % z 3,4 %, dále dat o výrobní inflaci, kde je očekáván pokles o 1,1 % po předchozím o 0,7 %. Průmyslová produkce YTD má zvolnit na 10,8 % z 11,0 %, v samotném květnu se zlepšit na 9,8 % z 9,3 %. Květnové maloobchodní tržby pak mají vykázat růst o 14,6 % YTD z dubnových 14,6 %, meziročně v květnu pak 14,2 % proti dubnovým 14,1 %.
Naposledy centrální banka snížila úrokové sazby na konci roku 2008, kdy vláda v rámci stimulačního balíku uvolnila 4 biliony jüanů, tehdy zhruba 586 miliard USD. Sazby pak byly beze změny do července 2011, kdy přišlo jejich zvýšení. V listopadu 2011 PBOC snížila rezervní požadavky na banky poprvé po třech letech, pak znovu letos v únoru a květnu. Již to bylo snahou pomoci úvěrování.
Dubnová sada dat o průmyslové produkci, tvorbě nových úvěrů i vývoji exportu přiměla čínského premiéra Wena Jiabao k veřejnému příslibu podpory ekonomiky a velké nadnárodní banky Goldman Sachs, Morgan Stanley či BoA/ML ke snížení odhadů pro růst čínské ekonomiky. V prvním čtvrtletí čínská ekonomika rostla o 8,1 %, pro aktuální 2Q předpovídá Credit Suisse meziroční růst o 7 %, Citigroup o 7,5 %. Dong Tao, ekonom hongkongské Credit Suisse, očekává, že vláda na útlum odpoví expanzním fiskálním balíkem v rozsahu 2 bilionů jüanů, tedy poloviny balíku v krizi roku 2008. Čínská agentura Xinhua ale na konci května citovala zdroje, které uvedly, že masivní fiskální stimulaci vláda neplánuje.
(Zdroj: Bloomberg, Xinhua, PBOC, CBRC, Goldman Sachs, Morgan Stanley, BoA/ML, HSBC)