Aktualizováno Čína nemá v plánu zavádět další opatření na podporu ekonomiky v rozsahu stimulace, kterou prováděla na počátku globální krize v roce 2008, informovala státní informační agentura Xinhua. Zpráva je zklamáním pro trhy, které očekávaly, že země připravuje další masivní podporu, která by mohla zvrátit zpomalování růstu čínské ekonomiky. Toto očekávání pomohlo také americkým trhům k úternímu růstu, jeho popření stáhlo dnes asijské burzy níže a ztrácejí i futures na Wall Street (více o následném dění na trzích ZDE).
„Záměr čínské vlády je jasný: nepouštět se do dalšího plánu masivní podpory za účelem zvýšit hospodářský růst. Současné snahy růst stabilizovat se nebudou opakovat v rozsahu podobném období před třemi lety,“ uvedla agentura bez označení zdroje informací. Trhy spekulovaly na oznámení zásadnějších kroků, poté co premiér Wen Jiabao minulý týden označil ekonomický růst za centrum zájmu. Svou roli ovšem mohou hrát obavy, že rekordní růst úvěrového trhu, který pomohl zemi překonat pokles obchodu v letech 2008 a 2009, zvýšil riziko krize z růstu nesplácených úvěrů.
„Vláda musí dosáhnout křehké rovnováhy, tedy udělat něco pro stabilizaci růstu a zároveň nepřestřelit,“ míní ekonom Mizuho Securities Shen Jianguang, dříve působící v MMF a ECB. Včerejší článek agentury Xinhua se nezmiňuje o nástrojích centrální banky, jako je řízení úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv, které byly v Číně v posledních letech hojně využívány. Naposledy před dvěma týdny Čína snížila minimální rezervy bank o 50 bazických bodů na 20 procent a ekonomiku tak podpořila částkou zhruba 400 mld. CNY, kterou mohou banky použít na další poskytování úvěrů. Snížení povinných rezerv je již třetím od listopadu, kdy vláda opustila téměř dva roky trvající snahu zpomalit vysokou inflaci.
V roce 2008, kdy se ve světě rychle šířila finanční a hospodářská krize, Peking vynaložil na podporu ekonomiky zhruba 4 biliony jüanů ve formě zvýšení vládních výdajů a uvolnění podmínek pro poskytování úvěrů. Nová podpůrná opatření na stabilizaci růstu mají tak být jen jakýmsi mini stimulem. Vláda bere zřetel na výhled inflace, jejíž růst akceleroval právě po masivní podpoře ekonomiky v roce 2008.
Podle agentury není přímá finanční podpora růstu udržitelná a země se namísto toho bude soustředit na podporu soukromých investic do infrastruktury, dopravy, energií, telekomunikací, zdravotnictví a vzdělání. Opatření mají zahrnovat také podporu dostupnosti bydlení pro chudší obyvatele, částku, kterou hodlá Peking vynaložit, zatím nesdělil. Podle analytiků by vláda mohla na investice tentokrát vynaložit 1 až 2 biliony jüanů. Banka Standard Chartered očekává určitou „mini verzi“ přechozího stimulu.
Bankovní domy , , Chase, a snížily během května své prognózy růstu čínské ekonomiky, poté co dubnová data ukázala na nejpomalejší růst průmyslu od roku 2009, nižší než očekávaný objem nových úvěrů a inflaci třetí měsíc v řadě bezpečně pod 4procentním cílem centrální banky. Podle čínské verze webu Wall Street Journal letos růst HDP Číny nedosáhne 7 procent bez dodatečné vládní stimulace.
Čínská vláda dnes schválila plán podpory sedmi rozvíjejících se průmyslových odvětví včetně čisté energie. Plán je součástí snah o restrukturalizaci ekonomiky a podporu ekonomického růstu.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)