Výrobní ceny ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesly o celé jedno procento, což je jejich nejhlubší propad za téměř tři roky, respektive od července 2009. Ekonomové sice po dubnovém 0,2% poklesu očekávali další snížení cen výrobců, ale pouze o 0,6 procenta. Podle tamního ministerstva práce je hlavní příčinou pokles cen pohonných hmot, ale také potravin. Meziročně se výrobní ceny zvýšily jen o 0,7 procenta, zatímco očekávání trhu bylo po dubnovém růstu o 1,9 procenta nastaveno na úrovni 1,2% růstu.
"Je to trochu překvapivé a není to dobrá zpráva. Nadále to má nepříznivý vliv na celkovou náladu," neskrýval překvapení nad silným poklesem cen šéf společnosti Blackbay Group Todd Schoenberger. "Trh to nepřijme dobře," dodal.
Index výrobních cen sleduje vývoj cenové hladiny ve fázi, než se konečné produkty dostanou ke spotřebiteli. Index často signalizuje, jakým směrem se později vydají spotřebitelské ceny, a tedy míra inflace.
I kdyby se nevzaly v úvahu kolísavé ceny pohonných hmot a potravin, výsledek nebude o mnoho lepší. Takzvaný jádrový index, který s těmito dvěma položkami nepočítá, vzrostl pouze o 0,2 procenta. To je stejně slabý růst jako v dubnu. Meziročně je vyšší o 2,7 procenta, což je rovněž stejné jako v dubnu.
Pozitivní údaje dnes nepřinesly ani maloobchodní tržby ve Spojených státech, ty v květnu klesaly již druhým měsícem v řadě. Samotné meziměsíční snížení tržeb o 0,2 procent bylo sice v souladu s konsensem agentury Bloomberg, ale dubnový údaje se dočkal nečekané revize na -0,2 procenta z původně oznámeného 0,1% růstu.
Po vyloučení automobilového sektoru tržby v květnu místo očekávané stagnace meziměsíčně klesly o 0,4 procenta, tedy nejvíce od května 2010, po revidovaném snížení o 0,3 procenta za duben (původně také oznámen růst o 0,1 procenta). Jádrové maloobchodní tržby, jež vylučují prodeje automobilů, benzinu i stavebních materiálů, v květnu přidaly 0,1procenta stejně jako v dubnu.
Maloobchodní tržby přitom závisejí na ochotě spotřebitelů utrácet. Jejich vývoj proto ekonomové sledují jako vodítko ke spotřebitelské poptávce, která ve Spojených státech zodpovídá za dvě třetiny výkonu ekonomiky.
Dolar po horší várce makrodat oslabil až na 1,2560 USD/EUR a Wall Street vstoupila do dnešního obchodování se ztrátou okolo půl procenta.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK)