Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čím je kryté zlato? A táhne jeho cenu dolů zemní plyn?

Čím je kryté zlato? A táhne jeho cenu dolů zemní plyn?

29.06.2012 18:33

Vývoj posledních let přinesl mnoho úvah o dosud nezpochybňovaných ekono-předpokladech a „jistotách“. To je bezpochyby namístě a mnohdy by nebylo na škodu, kdyby přišla razantní změna v systému. Příkladem za všechny jsou systematicky důležité finanční instituce a problém „příliš velké na bankrot“. Na druhou stranu snahou o vylévání vaničky i s dítětem jsou různé požadavky na opětovné zavedení zlatého standardu, či alespoň nějakých tvrdých peněz. V jejich jádru je, zdá se, pocit, že platit by se mělo něčím, co má nějakou hodnotu samo o sobě.

Na (v jádru nepřesnou) informaci, že současné peníze nejsou ničím kryté, reaguje většina lidí s překvapením, někdy až zděšením. Patrné jsou obavy z toho, že za těmi papírky a čísly v počítačích není něco hmatatelného. Zeptáme se ale někdy, čím je vlastně kryta alternativa - tedy zlato? Většina asi v takovém případě odpoví, že má onu hodnotu samo o sobě. Hádám, že tím má být hodnota výrobně – estetická. U estetičnosti ale dost možná jde jen o kruhovou referenci: líbí se nám to, protože to podle nás má hodnotu a tu to má z části proto, že se nám to líbí. Co se týče výroby - průmyslu, určité využití zlato má (hlavně elektrotechnika), ale rozhodující roli z hlediska jeho hodnoty asi tento faktor vlastně také nehraje. Dovoluji si tak tvrdit, že onou hodnotou „samo o sobě“ se vlastně myslí to, že zlatem se vždy platilo a fungovalo to i v dobách vyloženě zlých. Pak ale jde opět jen o kruhovou referenci – má hodnotu, protože jí vždycky mělo.

Mohli bychom si tak přiznat, že zlato možná často považujeme za lepší peníze jen proto, že více věříme tomu, že ho bude vždy možné vyměnit za skutečné výrobky, či služby. Pak je ale krytí zlata v principu stejné, jako krytí papírových peněz – je jím víra ve směnitelnost za to, co skutečně potřebujeme/poptáváme. Místo zlata bychom na nějakém ostrově mohli používat mušle a skončíme stejně. Máme zase aktivum, které má určitý prakticko-estetický aspekt, ale jako peníze se používá hlavně proto, že se na tom většina společnosti implicitně, či explicitně dohodla.

K této základní úvaze pak můžeme začít přidávat nadstavby. První z nich by asi hovořila o tom, že zlata je omezené množství a tudíž se s ním nedá lehce manipulovat. To je téma samo o sobě a po zkušenostech z minulých let je pochopitelné, že chceme něco nezneužitelného. Sám si problém rámuji následovně: Jde o volbu mezi rigiditou (nezneužitelnost ale také nemožnost reagovat) a flexibilitou (zneužitelnost ale také možnost reagovat). Pokud jsme na tom se zneužíváním flexibility současného systému tak špatně, že naděláme více škody než užitku, pak bychom měli zvážit krok zpět. I přes všechny pokuso-omyly a experimenty se ale domnívám, že historie je zatím pevně na straně současných peněz. Rozhodujícím faktorem je pro mne vývoj nezaměstnanosti - pohled na její vývoj v USA ukazuje, proč zlatu jako penězům nefandím:

zlato1

 

A na závěr si čtenář může vyzkoušet investiční kvíz: Co mohou mít společného následující dvě křivky? První z nich ukazuje cenu zlata, druhá zemního plynu:

zlato2

 

Jde o relativně kreativní úvahu (těch korektních a středněproudých je ale všude dost) a jejím základem jsou myšlenkové pochody analytiků z Natixis. Pojítkem mezi oběma grafy by mohl být dolar, ale ne přes nabízející se averzi k riziku:

Je jasné, že silnější americká měna má negativní dopad na cenu zlata. Současnou sílu dolaru přičítáme hlavně vývoji v eurozóně a dalšímu kolu ochlazení a averze k riziku v celé světové ekonomice. Možná, že pod povrchem se ale rozvíjí ještě jeden, důležitější příběh. Tím je rostoucí konkurenceschopnost americké ekonomiky (částečně viz i předchozí článek o uzavírající se mezeře mezi ULC v USA a Číně). Tato konkurenceschopnost, potenciální uzavírání obchodního deficitu a menší negativní tlak na dolar z „reálné“ části trhu by se odvíjela jednak od vývoje mezd a v neposlední řadě od cen energií. A jsme u té ceny plynu: levný plyn (a celkově levnější domácí energie) plus utlumený růst mezd = vyšší konkurenceschopnost = větší poptávka po dolarech = trendově silnější dolar = menší tlaky na růst (dolarových) cen zlata

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Další nesmysl....
  02.07.2012 11:27

  Budu reagovat pouze na jeden nesmysl z hromady výše uvedené. JS píše“ Pak je ale krytí zlata v principu stejné, jako krytí papírových peněz – je jím víra ve směnitelnost za to, co skutečně potřebujeme/poptáváme.„ Omyl, lidé používají tzv. papírové peníze tj. fiat měny, protože jim to nařizuje stát. Pro mnohé se to nazývá „zákon o zákonném platidle“. Více v knize „Peníze v rukou státu“ http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf
 • Je tu podstatný rozdíl
  01.07.2012 17:51

  mezi náklady na výrobu zlata a náklady na výrobu papírových peněz ve stejné "hodnotě". Není pravda, že by výrobní cena nehrála podstatnou roli v tom, že zlato bylo vysoko ceněno vždy v historii. Právě v tom spočívá jeho fundamentální hodnota. Narozdíl od papírových peněz je jeho hodnota známa a v současné době roste jeho směnný poměr vůči virtuálním měnám proto, že investoři vlastně hodnotu světových měn neznají a zlato pro ně znamená jistotu. Nikdo neví, jako moc je která měna znehodnocena vůči jiné jak činností emisních bank, tak nutností řešit dluhové problémy. Na otázku, zda zlato jsou lepší a spolehlivější peníze, bych odpověděl jednoznačně ANO.
  VeleOp
  • Re: Je tu podstatný rozdíl
   02.07.2012 8:21

   Tak za 1 - zlato se nevyrábí:-) Zlato se těží a množství zlata na zemi je limitováno. 2 - peníze se musí obnovovat, protože se tento "výrobek" neustále znehodnocuje mechanickou manipulací, tedy se musí tisknout. btw: při neustálém růstu populace je též nutné z mnoha jiných prozaických důvodů (inflace, trh, měřitelná jednotka výkonu, produkce, výzkum atd...) znásobovat likviditu. Peníze i zlato získávají svou hodnotu na důvěře, ničem jiném. Proto se hodnoty vzájemně mění a tento cyklus není nic nepochopitelného. Takže jednoznačně neplatí NIC.
   Jesse
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data