Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká makrodata: Spotřební výdaje v červnu reálně poprvé za rok klesly, důvěra a Chicago pozitivním překvapením

Americká makrodata: Spotřební výdaje v červnu reálně poprvé za rok klesly, důvěra a Chicago pozitivním překvapením

31.07.2012 15:49, aktualizováno: 31.7. 17:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Výdaje Američanů minulý měsíc poprvé za téměř rok reálně klesly. Příjmy se v červnu výrazně zvýšily, spotřebitelé však vzhledem k přetrvávající vysoké nezaměstnanosti a ekonomické nejistotě celým přírůstkem příjmů posílili úspory. Dnešní údaje ministerstva obchodu USA naznačily, že největší světová ekonomika v závěru druhého čtvrtletí ztrácela hlavní motor svého růstu. Vzápětí ale obrázek vylepšila červencová data v podobě chicagského indexu nákupních manažerů a spotřebitelské důvěry. Oba ukazatele místo očekávaného zhoršení dosáhly zlepšení.

Spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí asi 70 procenty, klesly proti předešlému měsíci po očištění od inflace o 0,1 procenta a bez přihlédnutí k inflaci stagnovaly. Analytici čekali růst o 0,1 procenta.

Oslabování spotřebitelských výdajů naznačily už páteční údaje o hrubém domácím produktu za druhé čtvrtletí, jehož výkon se zpomalil na 1,5 procenta, nejpomalejší tempo od loňského třetího čtvrtletí. Útlum ekonomiky ve volebním roce může být fatální pro snahu dosavadního prezidenta Baracka Obamy o znovuzvolení.

Příjmy amerických domácností vzrostly v červnu o 0,5 procenta, nejvíce za tři měsíce a mírně rychleji, než se čekalo. Míra úspor se dál zvýšila a dosáhla 4,4 procenta, maximum za poslední rok.

Američané raději kvůli nepříznivému ekonomickému výhledu šetří, což ekonomiku dál oslabuje. Jejich náladu kazí zejména vysoká nezaměstnanost, jejíž míra je nad osmi procenty už od února 2009, měsíc poté, co Obama nastoupil do Bílého domu.

Lepší obraz proti spotřebitelským výdajům nabídla v 15:45 zveřejněná data v podobě indexu nákupních manažerů pro oblast Chicaga. Místo očekávaného zhoršení indikátoru na 52,5 bodu z červnových 52,9 bodu došlo na jeho zlepšení na 53,7 bodu.

Podobně příznivý údaj jsme se dozvěděli v 16:00 v podobě spotřebitelské důvěry v americké ekonomice, která se v červenci zlepšila na 65,9 bodu při očekávaném postupu negativním směrem na 61,5 bodu z 62,7 bodu v červnu po revizi z 62,0 bodu. I přes zlepšení však index zůstává hluboko pod úrovní asi 90 bodů, která naznačuje zdravý vývoj ekonomiky a kde se index pohyboval naposledy v roce 2007 před propadem USA do recese. 

Komponent očekávání se zlepšil o téměř šest bodů na 79,1 bodu. Index hodnocení současné situace ale klesl o 0,4 na 46,2 bodu. Situaci trhu práce spotřebitelé hodnotili smíšeně, očekávání ohledně zaměstnanosti se však zlepšila. 

"Spotřebitelé sice vyjadřují zvýšený optimismus ohledně krátkodobých vyhlídek ekonomické aktivity a zaměstnanosti, jsou ale pesimističtější s ohledem na své příjmy. Vzhledem k současnému ekonomickému prostředí, zejména slabému trhu práce, se zřejmě důvěra spotřebitelů v příštích měsících výrazněji nezlepší," uvedla k dnešní zprávě ředitelka výzkumného centra Conference Board Lynn Francová.

Finanční trhy nyní čekají, zda americká centrální banka (Fed) ve středu po svém dvoudenním zasedání naznačí nějaké opatření na podporu ekonomiky. Žádné nové kroky se však zatím od Fedu neočekávají.

Inflační tlaky zůstávají utlumené. Cenový index osobních výdajů se za červen zvýšil o 0,1 procenta a za posledních 12 měsíců stoupl o 1,5 procenta, což bylo stejně jako v květnu a nejméně od ledna 2011. Fed má díky nízké inflaci prostor pro další stimulační kroky, protože jeho cílem je držet růst indexu osobních výdajů do dvou procent.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2024
9:21Inflace v Británii v dubnu zpomalila na 2,3 procenta, je nejníže za tři roky
9:09Šéfka ECB je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu
9:05Rozbřesk: V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak zareaguje Evropa?
8:54Je na čase zrušit mimořádnou daň? Inflace v Evropě je podle Lagardeové pod kontrolou a futures jsou smíšené  
6:18BlackRock: Nižší sazby by mohly působit protiinflačně, zajímavé jsou některé nudné akcie
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC