Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %

Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %

21.05.2024 12:45, aktualizováno: 21.5. 15:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Na Wall Street zůstal pouze poslední z velkých medvědů poté, co analytik Mike Wilson z banky Morgan Stanley v pondělí kapituloval a vylepšil svůj pohled na americký akciový trh do konce letošního roku. Stratég Marko Kolanovic z největší americké banky JP Morgan naopak svůj chmurný výhledu na akcie opět potvrdil. Kolanovic zopakoval svůj názor ve zprávě klientům, a vyzval je, aby akcie nenakupovali. Zároveň ale uznal, že negativní akciový výhled poškodil alokaci modelového portfolia JPMorgan v uplynulém roce, kdy globální akciové trhy rostly na rekordní hodnoty.

Kolanovic uvedl řadu důvodů, proč si zachovává pesimistický postoj, včetně vysokého ocenění, pravděpodobnosti, že sazby zůstanou delší dobu restriktivní, zvýšených údajů o inflaci, spotřebitelského stresu a geopolitické nejistoty.

"Negativní postoj k akciím poškodil v uplynulém roce výkonnost našeho multi-asset portfolia," přiznal a zároveň dodal: "V současné době nepovažujeme akcie za atraktivní investici a nevidíme důvod, proč bychom měli náš postoj měnit."

Kolanovic posledním vybočujícím z řady akciových stratégů velkých bank na Wall Street poté, co Wilson z Morgan Stanley v pondělí změnil výhled pro americké akcie na pozitivní. Nyní vidí růst indexu S&P 500 na 5 400 bodů do června 2025, což je výrazný obrat oproti jeho předpovědi 15% poklesu do prosince, která vycházela z jeho cíle 4 500 bodů do konce roku.

s&p500

Z velkých bank na Wall Street má nejnižší cíl pro index S&P 500 na konci roku banka právě JPMorgan, a to 4 200, což znamená pokles o více než 20 % oproti pondělním závěrečným hodnotám.

Po JPMorgan je druhý nejnižší odhad pro konec roku od Citigroup na úrovni 5 100 bodů, což naznačuje mírný pokles ze současných úrovní, přičemž odhad Goldman Sachs na úrovni 5 200 bodů rovněž signalizuje, že již není prostor pro růst. Ani jeden z hlavních akciových stratégů těchto bank však nevydal varování před blížícím se propadem, jako to učinil tým JPMorgan.

Stratégové z Bank of America a Wells Fargo naopak očekávají, že S&P 500 zakončí rok s dalším růstem na úroveň 5 400, resp. 5 535 bodů. Oba zvýšili své původní výhledy pro letošní rok, když americký akciový trh prodloužil svůj vzestup díky silným ekonomickým a podnikovým ziskům a pokračujícímu nadšení kolem umělé inteligence.

Banka Deutsche Bank také vidí v letošním roce větší prostor pro růst indexu S&P 500, pohánět ho má silný růst korporátních zisků. Binky Chadha, hlavní akciový stratég banky, zvýšil svou prognózu pro index S&P 500 na konci roku z 5 100 na 5 500 bodů, což představuje další 3,7 % růst oproti hodnotě, na které skončil minulý týden.

Chadha také zvýšil svůj výhled zisku na akcii v tomto roce o 8 USD na 258 USD, což odpovídá 13% nárůstu oproti roku 2023. A pokud růst makroekonomiky zůstane silný, mohl by podle něj zisk na akcii v roce 2024 dosáhnout 271 USD. "Vidíme, že cyklus zisků má ještě spoustu sil," řekl klientům. "I když se veškerý růst nemusí uskutečnit v tomto roce, vidíme, že důvěra trhu v pokračující oživení do konce roku vzroste, což podpoří akcie."

Chadha uvedl, že v tomto prostředí nadvážil finanční, spotřebitelské cyklické, materiálové a utilitní akcie. V mezinárodním měřítku má takticky nadvážený region Evropy.

Kolanovicův výhled na americké akcie se nedaří naplnit již třetí rok po sobě. Navzdory jeho odhadovanému poklesu vzrostl index S&P 500 letos o 11 %. Pesimistický byl i během loňské 24% rally, naopak během 19% výpadku v roce 2022 zastával býčí postoj.

Stratég banky JP Morgan ve své zprávě zopakoval defenzivní nastavení portfolia a doporučil investorům podvážit akcie a úvěry a nadvážit komodity a hotovost.

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Relativita monetární restrikce
20.05.2024 19:01
Monetární politika je někdy přirovnávána k řízení auta – ke šlapání na...
Investiční strategie: Nejjednodušší akciová strategie na světě
20.05.2024 15:45
V pilotním díle povídání o investičních strategiích jsme si představil...
Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
21.05.2024 9:07
Česká koruna zažívá v posledních několika týdnech velmi pozitivní obdo...
PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
21.05.2024 9:56
Typy podniků, které nejčastěji využívají umělou inteligenci (AI), zazn...

Váš názor
  • Realita ?!?
    21.05.2024 14:38

    A není to tak, že když všichni na něco věří, tak se stane opak? Všichni jsou býci.... co je asi opak?
    Josef Anděl
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data