Představitelé dvou nejvlivnějších světových centrálních bank se před nedávnem zavázali, že jsou připraveni zachránit zpomalující evropskou a americkou ekonomiku. Již dnes večer může svému slibu dostát Fed a ve čtvrtek odpoledne otestujeme pevnost slova Maria Draghiho, který minulý týden prohlásil, že ECB je připravena udělat cokoliv, co bude potřeba pro záchranu eura.
Většina analytiků od Fedu neočekává žádný zásadní krok, když Bernanke si bude zřejmě chtít ponechat více času pro tak důležité rozhodnutí, jakým je třetí kolo kvantitativního uvolňování. Od Fedu tak můžeme spíše očekávat pouze slovní intervenci například v podobě příslibu ponechání sazeb blízko nuly až do roku 2015 oproti současnému příslibu rekordně nízkých sazeb do konce roku 2014. Analytici se tak přiklánějí k názoru, že Fed může tak důležité rozhodnutí učinit nejdříve na svém příštím zasedání během 12. a 13. září, kdy už budou mít centrální bankéři k dispozici čísla z trhu práce za červenec a srpen. Mnohem větší šanci na zklamání trhů má tedy ECB, kde jsou po odvážných prohlášeních Draghiho očekávání trhu nastavena hodně vysoko.
Analytici společnosti Bespoke Investment Group včera doporučili investorům nákup akcií, když akcie během dne, kdy Fed zveřejňuje úrokové sazby, od roku 2008 ve 20 případech z 29 vzrostly. Zatímco dni zasedání Fedu tvoří pouze 3 % daného období, růst během těchto dní se podílí na celkovém růstu z 38 %, když průměrný zisk během dní zasedání Fedu je 0,7 %. Analytik Bespoke, Justin Walters, k tomu řekl: „Přísloví „Nebojujte s Fedem“ je jedním z nejznámějších axiomů a tato čísla to jasně dokazují“. Index S&P 500 v tomto roce přidal téměř 10 %, když investoři spekulují, že slabá makrodata během posledních měsíců donutí Fed k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování tzv. QE3. Analytici osloveni agenturou Bloomberg v průměru odhadují, že Fed do konce roku přijde s plánem na nákup aktiv v objemu 600 mld. USD.
Po sérii slabých čísel z americké ekonomiky během posledních měsíců se začíná situace obracet, když index ekonomických překvapení od v posledních dnech prochází zlepšením. Tento index se včera vyšplhal na -41,9 b., což je nejvyšší úroveň od konce května. Negativní čtení sice stále signalizuje převahu negativních překvapení, přesto je zde vidět jednoznačné zlepšování. Lepší makrodata přicházejí i dnes, když podle odhadu ADP vzrostl v červenci počet pracovních míst v americké ekonomice o 163 tis. při očekávání nárůstu 120 tis.
Tato situace Fedu rozhodování nijak neulehčuje a naopak může zvyšovat šance na to, že Fed nakonec ke QE3 nepřistoupí ani v září, protože situace v ekonomice možná není až tak špatná, což je pro akcie podobně jako případné QE3 dobrou zprávou. Při rekordně nízkých výnosech dluhopisů a zároveň rekordních ziscích firem mohou být akcie nejlepším řešením i vzhledem k tomu, že případná horší makrodata nastartují Fed k další akci, zatímco zlepšující se makrodata by měla akcie podpořit automaticky.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)