Ekonomika USA stále netvoří dostatek pracovních míst a nezaměstnanost se tak drží na příliš vysokých úrovních. Fed se s touto situací snaží bojovat, již toho ale není mnoho, co může udělat a neměli bychom se na něj příliš spoléhat. Pro NPR to uvedl přední americký ekonom Greg Mankiw, který nyní působí mimo jiné jako Romneyho ekonomický poradce. Mankiw v souvislosti s názorovým nesouladem, který panuje ohledně dalšího postupu Fedu a stimulace obecně, také uvedl, že bychom neměli důvěřovat nikomu, kdo na danou věc zastává pevný názor a nepřipouští, že naše znalosti jsou v této oblasti omezené.
Romney se domnívá, že ekonomiku by ohledně ekonomické politiky nejvíce podpořilo snižování daní, podporuje tak i prodloužení současných daňových úlev. Mankiw k tomu uvedl, že s tímto názorem souhlasí a že jde o posun správným směrem. Je však třeba rozlišovat mezi krátkým a dlouhým obdobím. Dosavadní kroky, které směřovaly na boj s utlumenou ekonomikou, byly podle jeho názoru krátkodobé a ignorovaly „dlouhodobé výzvy“, kterým ekonomika čelí. Mankiw ale nepopírá, že vláda má v ekonomice své místo, nebo že její výdaje mohou pomoci ekonomice i v delším období. Diskuse se týká jen toho, jak velkou roli má vláda hrát. „Romney není anarchista a Obama není socialista. Oba jsou rozumní, jeden chce vládu trochu menší, druhý trochu větší,“ míní ekonom. Vedle daní by podle Mankiwa byly přínosné změny v oblasti regulace. Mezinárodní srovnání podle něho totiž ukazují, že čím více překážek klade vláda firmám, tím nižší je ekonomický růst a životní standard.
Významným tématem je otázka mezinárodního obchodu a to, jak se na něm budou Spojené státy podílet. Podle jednoho z pohledů jde v této oblasti o soutěž, která má své vítěze a své poražené. Nebo je možné se na mezinárodní obchod dívat jako na spolupráci založenou na vzájemných vývozech a dovozech. Ty v dané zemi vedou k tomu, že v určitých oblastech pracovní místa zanikají, v jiných ale vznikají nová. „Bylo by chybou, kdyby se Spojené státy snažily o svou izolaci. Budou na tom mnohem lépe, pokud se budou podílet na otevřeném systému,“ uvedl ekonom.
Na svém blogu se pak Mankiw věnuje odhadovanému růstu americké ekonomiky v následujících letech. Porovnává odhady nezávislých ekonomů a Obamovy vlády. Ta v příštím roce čeká růst ve výši 2,6 %, ekonomové 2,5 %, v následujících letech se pak rozdíly znatelně prohlubují: V roce 2014 čeká vláda 4% růst, ekonomové 3,1% růst a v roce 2015 to jsou 4,2 % u vlády a 3 % u ekonomů. Mankiw poukazuje na to, že optimistické projekce vlády se přímo promítají do jejích rozpočtových odhadů. Pokud přijde slabší růst, jak naznačují očekávání ekonomů, daňové výnosy budou menší a rozpočtové deficity vyšší.
(Zdroj: NPR, blog Grega Mankiwa)