Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mankiw: Nevěřte ekonomům, kteří mají jasno; vláda je moc optimistická

Mankiw: Nevěřte ekonomům, kteří mají jasno; vláda je moc optimistická

10.08.2012 17:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomika USA stále netvoří dostatek pracovních míst a nezaměstnanost se tak drží na příliš vysokých úrovních. Fed se s touto situací snaží bojovat, již toho ale není mnoho, co může udělat a neměli bychom se na něj příliš spoléhat. Pro NPR to uvedl přední americký ekonom Greg Mankiw, který nyní působí mimo jiné jako Romneyho ekonomický poradce. Mankiw v souvislosti s názorovým nesouladem, který panuje ohledně dalšího postupu Fedu a stimulace obecně, také uvedl, že bychom neměli důvěřovat nikomu, kdo na danou věc zastává pevný názor a nepřipouští, že naše znalosti jsou v této oblasti omezené.

Romney se domnívá, že ekonomiku by ohledně ekonomické politiky nejvíce podpořilo snižování daní, podporuje tak i prodloužení současných daňových úlev. Mankiw k tomu uvedl, že s tímto názorem souhlasí a že jde o posun správným směrem. Je však třeba rozlišovat mezi krátkým a dlouhým obdobím. Dosavadní kroky, které směřovaly na boj s utlumenou ekonomikou, byly podle jeho názoru krátkodobé a ignorovaly „dlouhodobé výzvy“, kterým ekonomika čelí. Mankiw ale nepopírá, že vláda má v ekonomice své místo, nebo že její výdaje mohou pomoci ekonomice i v delším období. Diskuse se týká jen toho, jak velkou roli má vláda hrát. „Romney není anarchista a Obama není socialista. Oba jsou rozumní, jeden chce vládu trochu menší, druhý trochu větší,“ míní ekonom. Vedle daní by podle Mankiwa byly přínosné změny v oblasti regulace. Mezinárodní srovnání podle něho totiž ukazují, že čím více překážek klade vláda firmám, tím nižší je ekonomický růst a životní standard.

Významným tématem je otázka mezinárodního obchodu a to, jak se na něm budou Spojené státy podílet. Podle jednoho z pohledů jde v této oblasti o soutěž, která má své vítěze a své poražené. Nebo je možné se na mezinárodní obchod dívat jako na spolupráci založenou na vzájemných vývozech a dovozech. Ty v dané zemi vedou k tomu, že v určitých oblastech pracovní místa zanikají, v jiných ale vznikají nová. „Bylo by chybou, kdyby se Spojené státy snažily o svou izolaci. Budou na tom mnohem lépe, pokud se budou podílet na otevřeném systému,“ uvedl ekonom.

Na svém blogu se pak Mankiw věnuje odhadovanému růstu americké ekonomiky v následujících letech. Porovnává odhady nezávislých ekonomů a Obamovy vlády. Ta v příštím roce čeká růst ve výši 2,6 %, ekonomové 2,5 %, v následujících letech se pak rozdíly znatelně prohlubují: V roce 2014 čeká vláda 4% růst, ekonomové 3,1% růst a v roce 2015 to jsou 4,2 % u vlády a 3 % u ekonomů. Mankiw poukazuje na to, že optimistické projekce vlády se přímo promítají do jejích rozpočtových odhadů. Pokud přijde slabší růst, jak naznačují očekávání ekonomů, daňové výnosy budou menší a rozpočtové deficity vyšší.

(Zdroj: NPR, blog Grega Mankiwa)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y