Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezadlužené Bulharsko: Euro už nechceme

Nezadlužené Bulharsko: Euro už nechceme

04.09.2012 16:10
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Bulharsko odložilo plány na přijetí společné evropské měny na neurčito. Nejchudší členská země Evropské unie a zároveň jedna z fiskálně nejukázněnějších se tak zařadila po bok dalších členů EU, jejichž nadšení pro euro v posledních měsících ochladlo.

Premiér Bojko Borisov a ministr financí Simeon Djankov v Sofii oznámili, že odložení dlouhodobého strategického cíle všech postkomunistických bulharských vlád je důsledkem horšící se ekonomické situace v eurozóně a rostoucí nejistoty ohledně její budoucnosti. Jako další důvod vrcholní představitelé země uvedli přesvědčivou změnu názorů bulharské veřejnosti, která se musí třetí rok za sebou vypořádat se škrty ve veřejných výdajích.

„Momentálně nevidím žádné přínosy vstupu do eurozóny, jenom náklady,“ prohlásil Djankov. „Veřejnost chce po právu vědět, koho bychom museli sanovat, kdybychom vstoupili. Je to pro nás příliš riskantní a zároveň není jasné, jaká jsou pravidla a jak budou asi vypadat za rok za dva,“ dodal ministr. Bulharský veřejný dluh dosahuje 16,3 % HDP. Nižší už má je Estonsko se 6 % HDP. Průměr EU na konci 1Q12 dosáhl 84 %.

Evropská dluhová krize snížila atraktivitu eura i pro další spořivé vlády. Litevský premiér Andrius Kubilius minulý týden oznámil, že svou zemi do eurozóny povede jedině tehdy, až bude Evropa „připravena“. Jeho lotyšský protějšek chce rozhodnout o harmonogramu přístupu k eurozóně na jaře příštího roku, předtím přitom sliboval přijmout euro už v roce 2014.

Bulharsko loni radikálně snížilo platy a důchody, a srazilo tak rozpočtový schodek na 2,1 % HDP. Jako kotva ekonomiky funguje vazba pevným kurzem na euro (tzv. currency board), která nutí vládu k zodpovědné fiskální politice. Po třech letech odříkání teď Sofie splňuje všechna kritéria pro připojení k Evropskému mechanismu směnných kurzů, což je poslední předstupeň přijetí eura.

Bulharská ekonomika z loni vzrostla o 1,7 %, nezaměstnanost se dlouhodobě pohybuje kolem 12 %. Pro letošek vláda počítá s expanzí HDP o 1,5 % a vyrovnaným rozpočtem. Hospodářství pomáhá příliv ruského kapitálu do černomořských letovisek. Negativně ale působí problémy sousedů. Rumunsko se už několik měsíců utápí v politické krizi, během níž se vláda několikrát pokusila sesadit prezidenta. Srbsko a Makedonie jsou závislé na pomoci Mezinárodního měnového fondu. Turecko sice loni rostlo 9% tempem, letos však razantně zpomalilo, což uzemnilo zahraniční obchod.

„Pokud se podíváte na doporučení Evropské komise, uvidíte, že kvůli zvyšování minima pro zdanění příjmů a kvůli růstu minimální mzdy si velká část lidí bez vyšší kvalifikace nemůže najít práci. Tato část obyvatelstva pak začne páchat menší trestnou činnost, jelikož se nějak musí uživit,“ prohlásil nedávno Božidar Daněv, šéf Bulharského svazu průmyslníků.

Premiéru Borisovovi přidělávají starosti rostoucí spory mezi hlavními aktéry eurozóny - táborem vedeným Německem, jehož prioritou je fiskální disciplína, a skupinou kolem Francie, která upřednostňuje expanzivní fiskální politiku. Evropa podle Borisova čelí rozšiřující se názorové propasti, jelikož řada vlád není připravena přijmout těžká rozhodnutí, která je dřív či později čekají. „Je to zlomový moment pro eurozónu a EU,“ prohlásil Borisov. Ministr financí Djankov varoval, že pokud se fiskální politika bude dlouhodobě ubírat odnikud nikam, mohlo by eurozónu čekat až pět let nulového růstu.


(Zdroj: WSJ, CNBC, Focus, Trading Economics, Eurostat)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.03.2025
17:44Pražská burza se poprvé v historii dostala přes 2100 bodů, akcie rostou i v zámoří. Trump opět hrozí cly  
17:39Propojení amerických trhů s mezinárodními a malá připomínka roku 2008
17:12J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace Změna emise + NAV
16:07Morgan Stanley: Rotace do Evropy u konce, Trumpova opce neexistuje, slabší dolar akciím pomůže
15:54Německá softwarová firma SAP se stala největší v Evropě podle tržní kapitalizace
15:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Prezentace pro investory březen 2025
15:10Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a uplatnění opce na předčasné splacení dluhopisu XS2321749355
14:39CNBC: Je výhodné nakupovat v bodě maximální nejistoty. Už tam jsme?
14:38Čínská automobilka BYD vloni dosáhla rekordního zisku, v tržbách překonala Teslu
12:57Týdenní výhled: ČNB pravděpodobně podrží sazby na 3,75 %, Bayer musí zaplatit dalších 2,1 miliardy dolarů  
11:10S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil
10:57Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl o 460 miliard na 5,27 bilionu korun
10:54Důsledek politiky Trump 2.0? Wall Street hledá příležitosti kdekoli mimo USA
10:53Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil, pokles průmyslu zvolnil
9:08Rozbřesk: ČNB ponechá v tomto týdnu sazby beze změny
8:47Kanada by mohla vyhrát obchodní válku s USA, ČNB pravděpodobně přeruší měnové uvolňování a evropské futures jsou zelené  
6:01Drobní investoři se nenechávají zastrašit medvědy a kupují 'dip' na amerických akciích. Vyplatí se jejich sázka?
23.03.2025
9:45Víkendář: I pro čínské společnosti by už mohlo být lepší přesunout výrobu do Indie. Jenže…
22.03.2025
9:34Víkendář: Globalizace vedená Čínou, bizarní ústup USA?
21.03.2025
21:01Propad na zámořském trhu vedl Fedex a Nike  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu