Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Handelsblatt odkrývá zákulisní plány eurozóny: Přijde velká reforma a zřejmě i vlastní parlament

Handelsblatt odkrývá zákulisní plány eurozóny: Přijde velká reforma a zřejmě i vlastní parlament

6.9.2012 10:41
Autor: ČTK

V rámci připravované radikální reformy eurozóny by státy měnové unie měly odevzdat značnou část své rozpočtové suverenity Bruselu a eurozóna má mít vlastní parlament. S odvoláním na nejmenované unijní diplomaty to dnes napsal německý deník Handelsblatt, podle něhož se o novou podobu eurozóny dají očekávat prudké spory. 

Reformu připravují z pověření šéfů států a vlád eurozóny prezident Evropské unie Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Barroso, šéf takzvané Euroskupiny Jean-Claude Juncker a prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. "Tito čtyři prezidenti navrhnou úplně novou architekturu měnové unie," cituje Handelsblatt jeden ze svých bruselských zdrojů. 

Jádrem reformy má být změna rozpočtové politiky. Vlády mají návrhy svých domácích rozpočtů nejprve předkládat Bruselu ke schválení. Pokud by hrozil příliš vysoký deficit, mohla by Evropská komise uplatnit proti takovému návrhu veto. To by mohla použít i v případě, kdy by návrh neobsahoval žádná úsporná opatření k odbourání vysokého státního dluhu. V obou případech budou vlády muset takový návrh upravit, než ho předloží domácímu parlamentu. 

Do politických priorit každého z rozpočtů ale Evropská komise zasahovat nemá. Státy platící eurem tak budou moct dál samy rozhodovat, ve kterých oblastech budou prostředky krátit nebo navyšovat - pokud to bude v souladu s pravidly EU o výši rozpočtových deficitů a celkovém zadlužení. 

Fiskální suverenitu členských zemí chtějí autoři reformy omezit podle Handelsblattu ještě v jednom důležitém bodě. Chystají se stanovit závaznou minimální sazbu pro zdanění firem. 

Rozpočtovou a hospodářskou politiku států platících eurem má kontrolovat parlament eurozóny, v němž by měli zasednout poslanci Evropského parlamentu i národních zastupitelských sborů. Proti této myšlence se ale podle Handelsblattu důrazně staví země EU, které jsou mimo měnovou unii. 

Německý ekonomický list předpovídá, že tento návrh vyvolá ještě hodně sporů, minimálně proto, že taková změna bude vyžadovat úpravu lisabonské smlouvy o fungování EU. Její změny jsou přitom nepopulární a u mnoha států eurozóny, jako jsou Francie nebo Nizozemsko, narážejí na odpor, podotýká Handelsblatt.


Čtěte více:

Zapomeňte na „bail-out“, do budoucna jen „bail-in“, vzkazuje bankám Komise a představuje novou regulaci (hlavní body + komentáře)
6.6.2012 12:46
Evropská komise dnes po dlouhých diskusích a kuloárních spekulacích of...
Bankovní unii potřebujeme do roka a do dne, volá šéf EK. Německo o ní nechce slyšet bez fiskální unie. ČR také proti
12.6.2012 11:18
Kdo si při pohledu na návrh nové bankovní regulace v Evropě posteskl k...
Brusel se přetahuje o dohled nad bankami. Přijde o něj i ČNB?
17.8.2012 13:26
Méně než měsíc zbývá do chvíle, kdy má Evropská komise představit svůj...

Váš názor
 • Singapur...
  6.9.2012 12:23

  Kdyby nedocházelo v otevřené společnosti k funkčním poruchám, nebyl by prostor pro vznik uzavřených společností. Rozdíl v myšlení a skutečností je ten, že otevřená společnost rozpor uznává, uzavřená popírá...
  Pound
 • Díky bohu!!!
  6.9.2012 12:01

  čím víc dohledu a kontroly tím jenom líp (nebojte vaší svobodu slova a večerního vycházení to nijak neovlivní) - viz jak vznikl dnešní Singapur...
  timer
 • Co nás čeká...
  6.9.2012 11:14

  extrém - zavedení přebujelého systému řízení. Ekonomie není závislá ani na prostředcích ani na cílech, ale závisí pouze na vztazích mezi prostředky a cíli. Jinak prostředky a cíle musíme přijmout jako dané.
  Pound
 •  
  6.9.2012 10:43

  No potěš pánbůh.
  paja
  •  
   6.9.2012 11:03

   no jeste tam nejsme, zatim muzem koukat co si tam ti pani velkomozni domluvi za nemravna a nerovna pravidla, aby ukojili sva prebujela ega a zahnali pocit paniky..
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data