Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní unii potřebujeme do roka a do dne, volá šéf EK. Německo o ní nechce slyšet bez fiskální unie. ČR také proti

Bankovní unii potřebujeme do roka a do dne, volá šéf EK. Německo o ní nechce slyšet bez fiskální unie. ČR také proti

12.6.2012 11:18, aktualizováno: 12.6. 14:24

Aktualizováno

Kdo si při pohledu na návrh nové bankovní regulace v Evropě posteskl kvůli načasování jejího spuštění asi až na rok 2015, dostává šanci, že se vleklé problémy bank vyřeší společnou evropskou cestou mnohem dříve. Předseda Evropské komise José Barroso se v rozhovoru pro dnešní vydání listu Financial Times vyslovil pro rychlejší posun k vzniku bankovní unie, než minulý týden navrhnul jeho úřad. Zatímco Barroso očekává, že by k tomuto kroku mohlo dojít již v příštím roce. Zástupci Německa ale varují, že to nepůjde, dokud Evropa nebude sdílet také hospodářskou politiku.

Pokud si má EU vzít lekci ze současné dluhové krize, pak musí učinit „opravdu velký krok“ směrem k hlubší integraci, uvedl José Barroso v rozhovoru pro Financial Times. Zmiňované návrhy EK z minulého týdne, které obsahují například vznik celoevropského garančního fondu vkladů nebo vytvoření zvláštního záchranného fondu ze zdanění vkladů banky, by podle šéfa EK mohly být schváleny už příští rok, protože kvůli změnám nebude třeba měnit stávající smlouvy EU.

Barrosem navrhované vytvoření nadnárodního bankovního dohledu by vyřešilo v návrhu EK kritizované vytvoření celé řády národních záchranných fondů, které by následně spolupracovaly na řešení problémů krachujících evropský bank. Existence úřadu zodpovědného za celoevropský dohled nad bankami by totiž umožnila vytvoření pouze jednoho záchranného bankovního fondu pro celou EU.

Volání po co nejrychlejším vytvoření bankovní unie v Evropě dnes podpořil také guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer ve sloupku pro deník Wall Street Journal. „Krize nám ukázala, že evropská ekonomická a měnová unie je nekompletní: společná měna musí být podporována unií finanční,“ uvedl člen rady guvernérů Evropské centrální banky.

Současné bankovní domy členských zemí podle něho již jsou bankami eurozóny, a nikoliv německými, španělskými či francouzskými bankami. „Mohou si půjčovat od ECB a mohou úvěrovat jakéhokoliv občana či firmu v eurozóně,“ vysvětluje Noyer a dodává, že střadatelé také mohou jednoduše přesouvat své vklady z jedné země do druhé. Není proto prý důvod proč by Evropa měla mít nadále roztříštěný systém garance vkladů a dohledu nad bankovním sektorem.

Francouzský ministr financí Peter Moskovici dnes uvedl, že připravovaná pomoc španělským bankám ve výši až 100 miliard eur je prvním krokem k vytvoření bankovní unie v celé eurozóně. Rozhodující podle něj budou příští týdny, kdy se budou konat volby v Řecku a ve Francii a koncem června pak i summit Evropské unie.

"To, co jsme udělali pro Španělsko, byl rozhodující krok vpřed. My ale musíme jít ještě dál," řekl ministr. "Je to okamžik, kdy Evropané musí definovat rámec pro úplnou konsolidaci eura v politické, rozpočtové, ale i sociální rovině," dodal.

Británie již minulý týden ústy ministra financí George Osborna rezolutně odmítla vstoupit do jakéhokoli typu bankovní unie. V případě jejího vzniku bude prý požadovat záruky ochrany svého finančního sektoru. Proti myšlence unifikace bankovního dohledu a společného krytí bankovních ztrát se důrazně postavili i čeští činitelé a vyhýbavě se k němu staví Němci.

Premiér Petr Nečas minulý týden upozornil, že dohled nad bankami v ČR nyní kvalitně vykonává Česká národní banka. "Nevidíme důvod v této věci něco měnit. Jsme přesvědčeni, že velmi kvalitní dozor České národní banky by neměl být rozpliznut do nějakého celoevropského dozoru," řekl Nečas. Návrh kritizoval také viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Viceprezidentka německé centrální banky (Bundesbank) Sabina Lautenschlägerová dnes také vystoupila proti současným plánům na vytvoření bankovní unie v Evropě. Klíčové prvky tohoto projektu, jako je společný bankovní dozor, garance vkladů a záchranný fond, totiž podle ní mohou fungovat pouze v prostředí fiskální unie. Tímto směrem již dříve mířily návrhy na vytvoření společného fondu sdružujícího dluhy členských zemí eurozóny přesahující maastrichtských 60 procent HDP za podmínek přísnější rozpočtové kontroly.

„Kdokoliv má ručit, musí mít také právo řídit. Pro nastolení rovnováhy mezi odpovědností a řízením musí mít evropské úřady možnost odpovídajících intervencí. Z tohoto důvodu bankovní unie může fungovat jen ruku v ruce s unií fiskální,“ řekla Lautenschlägerová v dnešním projevu ve Frankfurtu.

Evropské politické špičky by měly o detailech a dalším osudu plánů na vytvoření bankovní unie jednat na připravovaném summitu Evropské unie, který se bude konat ve dnech 28. a 29. června. Agenturní zdroje uvádějí, že zástupci členských zemí za dva týdny přednesou své úvodní návrhy, z nichž by měla vzniknout jasná kostra bankovní unie. Další podrobnosti mají být následně doplněny v druhé polovině letošního roku.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, Financial Times, Wall Street Journal)


Čtěte více:

Evropská komise chce, aby EU poskytovala přímou pomoc bankám. Nejspíš skrze ESM
30.5.2012 13:32
Evropská unie se chce postavit po bok národních vlád s možností poskyt...
Prezident Kypru: Můžeme potřebovat pomoc bankám. Španělé vybrali auditory, Francie chce pomoc ESM
4.6.2012 9:30
Kyperský prezident Demetris Christofias nemůže vyloučit, že jeho země ...
Tajný lék Bruselu na problémy bank: Nové daně pro společné krytí ztrát a přenos břemene na věřitele a akcionáře
5.6.2012 18:56
Evropská unie by měla mít vždy k dispozici alespoň nějaké peníze pro s...
Zapomeňte na „bail-out“, do budoucna jen „bail-in“, vzkazuje bankám Komise a představuje novou regulaci (hlavní body + komentáře)
6.6.2012 12:46
Evropská komise dnes po dlouhých diskusích a kuloárních spekulacích of...

Váš názor
 • tlučhuba José Barroso
  12.6.2012 12:23

  zapoměl tento týden z tribuny vypištět slova - "chce to víc evropanství, sódruzi":-)) Tuším do švestek pojede Barroso na Kubu, nechat si poradit Fidelem, jak řídit ekonomiku :-))
  Jesse
 •  
  12.6.2012 11:51

  bez bank politici ztrati vliv a kontrolu nad lidmi, tak si schvali ucinnejsi, celoplosny mechanismus odsavani prostredku danovych poplatniku. zajasame, zatleskame?
  Azb
  •  
   12.6.2012 11:57

   Nějak dnes sódruzi náckové a marxisti nevědí, co dřív zalátat. Před 20 lety byli všichni chytří... a dnes? Jeden hot, druhý čehý. prostě šlus
   Jesse
   •  
    12.6.2012 12:05

    no, evidentne se ridi evolucnim principem, ze dokud system nezkolaboval, tak je stale funkcni.
    Azb
    •  
     12.6.2012 12:21

     Jestli voni sódruzi vlastně nevymysleli něco, co už zkolabovalo a ještě funguje:-) To je na nobelovku za objev politicko-bankovního perpetum debile :-)))
     Jesse
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data