Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní unii potřebujeme do roka a do dne, volá šéf EK. Německo o ní nechce slyšet bez fiskální unie. ČR také proti

Bankovní unii potřebujeme do roka a do dne, volá šéf EK. Německo o ní nechce slyšet bez fiskální unie. ČR také proti

12.06.2012 11:18, aktualizováno: 12.6. 14:24

Aktualizováno

Kdo si při pohledu na návrh nové bankovní regulace v Evropě posteskl kvůli načasování jejího spuštění asi až na rok 2015, dostává šanci, že se vleklé problémy bank vyřeší společnou evropskou cestou mnohem dříve. Předseda Evropské komise José Barroso se v rozhovoru pro dnešní vydání listu Financial Times vyslovil pro rychlejší posun k vzniku bankovní unie, než minulý týden navrhnul jeho úřad. Zatímco Barroso očekává, že by k tomuto kroku mohlo dojít již v příštím roce. Zástupci Německa ale varují, že to nepůjde, dokud Evropa nebude sdílet také hospodářskou politiku.

Pokud si má EU vzít lekci ze současné dluhové krize, pak musí učinit „opravdu velký krok“ směrem k hlubší integraci, uvedl José Barroso v rozhovoru pro Financial Times. Zmiňované návrhy EK z minulého týdne, které obsahují například vznik celoevropského garančního fondu vkladů nebo vytvoření zvláštního záchranného fondu ze zdanění vkladů banky, by podle šéfa EK mohly být schváleny už příští rok, protože kvůli změnám nebude třeba měnit stávající smlouvy EU.

Barrosem navrhované vytvoření nadnárodního bankovního dohledu by vyřešilo v návrhu EK kritizované vytvoření celé řády národních záchranných fondů, které by následně spolupracovaly na řešení problémů krachujících evropský bank. Existence úřadu zodpovědného za celoevropský dohled nad bankami by totiž umožnila vytvoření pouze jednoho záchranného bankovního fondu pro celou EU.

Volání po co nejrychlejším vytvoření bankovní unie v Evropě dnes podpořil také guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer ve sloupku pro deník Wall Street Journal. „Krize nám ukázala, že evropská ekonomická a měnová unie je nekompletní: společná měna musí být podporována unií finanční,“ uvedl člen rady guvernérů Evropské centrální banky.

Současné bankovní domy členských zemí podle něho již jsou bankami eurozóny, a nikoliv německými, španělskými či francouzskými bankami. „Mohou si půjčovat od ECB a mohou úvěrovat jakéhokoliv občana či firmu v eurozóně,“ vysvětluje Noyer a dodává, že střadatelé také mohou jednoduše přesouvat své vklady z jedné země do druhé. Není proto prý důvod proč by Evropa měla mít nadále roztříštěný systém garance vkladů a dohledu nad bankovním sektorem.

Francouzský ministr financí Peter Moskovici dnes uvedl, že připravovaná pomoc španělským bankám ve výši až 100 miliard eur je prvním krokem k vytvoření bankovní unie v celé eurozóně. Rozhodující podle něj budou příští týdny, kdy se budou konat volby v Řecku a ve Francii a koncem června pak i summit Evropské unie.

"To, co jsme udělali pro Španělsko, byl rozhodující krok vpřed. My ale musíme jít ještě dál," řekl ministr. "Je to okamžik, kdy Evropané musí definovat rámec pro úplnou konsolidaci eura v politické, rozpočtové, ale i sociální rovině," dodal.

Británie již minulý týden ústy ministra financí George Osborna rezolutně odmítla vstoupit do jakéhokoli typu bankovní unie. V případě jejího vzniku bude prý požadovat záruky ochrany svého finančního sektoru. Proti myšlence unifikace bankovního dohledu a společného krytí bankovních ztrát se důrazně postavili i čeští činitelé a vyhýbavě se k němu staví Němci.

Premiér Petr Nečas minulý týden upozornil, že dohled nad bankami v ČR nyní kvalitně vykonává Česká národní banka. "Nevidíme důvod v této věci něco měnit. Jsme přesvědčeni, že velmi kvalitní dozor České národní banky by neměl být rozpliznut do nějakého celoevropského dozoru," řekl Nečas. Návrh kritizoval také viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Viceprezidentka německé centrální banky (Bundesbank) Sabina Lautenschlägerová dnes také vystoupila proti současným plánům na vytvoření bankovní unie v Evropě. Klíčové prvky tohoto projektu, jako je společný bankovní dozor, garance vkladů a záchranný fond, totiž podle ní mohou fungovat pouze v prostředí fiskální unie. Tímto směrem již dříve mířily návrhy na vytvoření společného fondu sdružujícího dluhy členských zemí eurozóny přesahující maastrichtských 60 procent HDP za podmínek přísnější rozpočtové kontroly.

„Kdokoliv má ručit, musí mít také právo řídit. Pro nastolení rovnováhy mezi odpovědností a řízením musí mít evropské úřady možnost odpovídajících intervencí. Z tohoto důvodu bankovní unie může fungovat jen ruku v ruce s unií fiskální,“ řekla Lautenschlägerová v dnešním projevu ve Frankfurtu.

Evropské politické špičky by měly o detailech a dalším osudu plánů na vytvoření bankovní unie jednat na připravovaném summitu Evropské unie, který se bude konat ve dnech 28. a 29. června. Agenturní zdroje uvádějí, že zástupci členských zemí za dva týdny přednesou své úvodní návrhy, z nichž by měla vzniknout jasná kostra bankovní unie. Další podrobnosti mají být následně doplněny v druhé polovině letošního roku.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, Financial Times, Wall Street Journal)


Čtěte více:

Evropská komise chce, aby EU poskytovala přímou pomoc bankám. Nejspíš skrze ESM
30.05.2012 13:32
Evropská unie se chce postavit po bok národních vlád s možností poskyt...
Prezident Kypru: Můžeme potřebovat pomoc bankám. Španělé vybrali auditory, Francie chce pomoc ESM
04.06.2012 9:30
Kyperský prezident Demetris Christofias nemůže vyloučit, že jeho země ...
Tajný lék Bruselu na problémy bank: Nové daně pro společné krytí ztrát a přenos břemene na věřitele a akcionáře
05.06.2012 18:56
Evropská unie by měla mít vždy k dispozici alespoň nějaké peníze pro s...
Zapomeňte na „bail-out“, do budoucna jen „bail-in“, vzkazuje bankám Komise a představuje novou regulaci (hlavní body + komentáře)
06.06.2012 12:46
Evropská komise dnes po dlouhých diskusích a kuloárních spekulacích of...

Váš názor
  • tlučhuba José Barroso
    12.06.2012 12:23

    zapoměl tento týden z tribuny vypištět slova - "chce to víc evropanství, sódruzi":-)) Tuším do švestek pojede Barroso na Kubu, nechat si poradit Fidelem, jak řídit ekonomiku :-))
    Jesse
  •  
    12.06.2012 11:51

    bez bank politici ztrati vliv a kontrolu nad lidmi, tak si schvali ucinnejsi, celoplosny mechanismus odsavani prostredku danovych poplatniku. zajasame, zatleskame?
    Azb
    •  
      12.06.2012 11:57

      Nějak dnes sódruzi náckové a marxisti nevědí, co dřív zalátat. Před 20 lety byli všichni chytří... a dnes? Jeden hot, druhý čehý. prostě šlus
      Jesse
      •  
        12.06.2012 12:05

        no, evidentne se ridi evolucnim principem, ze dokud system nezkolaboval, tak je stale funkcni.
        Azb
        •  
          12.06.2012 12:21

          Jestli voni sódruzi vlastně nevymysleli něco, co už zkolabovalo a ještě funguje:-) To je na nobelovku za objev politicko-bankovního perpetum debile :-)))
          Jesse
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů