Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
QE ránou pro dolar? Tentokrát ne, tvrdí nejlepší stratégové

QE ránou pro dolar? Tentokrát ne, tvrdí nejlepší stratégové

09.10.2012 13:09, aktualizováno: 9.10. 13:30

Aktualizováno

Kvantitativní uvolňování, respektive uvolněná měnová politika, je měnovými stratégy všeobecně považovaná za negativní faktor pro vývoj měny země, jejíž centrální banka ony měnové kohouty povolí. A nejinak tomu bylo v případě prvních dvou vln tzv. QE, kdy americký dolar – měřeno dolarovým indexem – oslabil vůči hlavním partnerským měnám v průměru o více než 4 procenta. V případě minulý měsíc zahájeného QE3 ale dolar dlouhodobě ztrácet nebude. Nad obavami ze znehodnocení měny vlivem tištění peněz totiž převáží poptávka po hlavní světové rezervní měně tažená zprávami z americké ekonomiky, které lze relativně k číslům z Evropy považovat za dobré. Shodují se na tom devizoví stratégové, kteří se podle sledování agentury Bloomberg mohou chlubit nejvyšší úspěšností svých předpovědí.

Spuštění třetího kola kvantitativního uvolňování, které spočívá v pravidelných nákupech vládních aktiv centrální bankou v měsíčním objemu 40 miliard dolarů, a to až do odvolání, nepovede ke znehodnocení dolaru, ten naopak v příštím roce posílí, uvádějí nejúspěšnější analytici na trhu forexu, konkrétně se na tom shoduje devět z deseti z nich. V anketě přitom odpovídají stratégové s nejnižší chybovostí předpovědí za šest čtvrtletí uplynulých ke konci září. Analytici Wells Fargo a Westpac Banking, stojící na špici hodnocení, očekávají jen malý dopad měnové stimulace, stejně jako případného spuštění se z tzv. fiskálního útesu, na americkou měnu.

„Fiskální útes“ označuje fakt, že na konci letošního roku vyprší v USA platnost daňových sazeb snížených před deseti lety a počátkem roku příštího by tak mělo vstoupit v platnost automatické snižování vládních výdajů. Podle ratingové agentury Fitch by hrozící bezprecedentní souběh rozpočtových restrikcí v objemu zhruba 600 mld. USD mohl zpomalit světový ekonomický růst a uvrhnout americké hospodářství do další recese. Předpokládá se však, že politici po listopadových prezidentských volbách takovému vývoji alespoň zčásti zabrání. 

 
Dolarový index, který sleduje vývoj americké měny vůči šesti měnám hlavních obchodních partnerů Spojených států (EUR, JPY, GBP, CHF, CAD a SEK), klesl v důsledku QE1 a QE2, v rámci nichž přiteklo do systému celkem zhruba 2,3 bilionu dolarů, o 4,6 % resp. 3,9 %. Čísla přicházející z americké a evropské ekonomiky ale vysílají signál, že dalšího výraznějšího poklesu se dolar zřejmě bát nemusí. „Pokud bude ekonomika USA nadále překonávat zbytek, dolar by neměl přijít k přílišné újmě, vezmeme-li v úvahu, že většina obchodních partnerů roste pomaleji nebo klesá. Měnové uvolňování je pro dolar negativní pouze krátkodobě,“ míní měnový stratég australské Westpac Banking Sean Callow.

Westpac očekává posílení dolaru až na 1,20 vůči euru (z více než 1,30 USD/EUR v minulém týdnu) a vůči japonskému jenu na 80 JPY/USD. Sílu k růstu by ale dolar neměl najít až do začátku roku 2013 a poslední letošní čtvrtletí bude přát podle stratégů spíše euru díky nadějím na zastavení šíření evropské dluhové krize, a přinese tak krátkodobý pokles dolarového indexu. Analytici Wells Fargo očekávají oslabení dolaru na 1,31 ke konci roku a následné posílení v dalším roce na 1,24 USD/EUR. Evropská měna za uplynulý měsíc se ziskem zhruba 1,1 procenta předvedla nejlepší výkon z desítky nejvýznamnějších měn vyspělých zemí.

Americká ekonomika by měla v letošním roce podle průzkumu Bloomberg mezi ekonomy a analytiky posílit o 2,2 procenta a v roce 2013 růst jen mírně zpomalit na 2,1 procenta. Porovnání s prognózou růstu v příštím roce o 0,4 procenta v eurozóně a o 1,2 procenta v Japonsku hovoří jasně. Mezinárodní měnový fond pro 2013 odhaduje růst o 2,1 % v USA, o 0,2 % v 17členné měnové unii a o 1,2 % v Japonsku.

Navzdory důvěře v dlouhodobé posílení dolaru, sedm z deseti stratégů doporučuje vsadit na rozvojové trhy, především Indii, Rusko a Mexiko, kde je možné inflaci kontrolovat měnovou apreciací, bez nutnosti zvyšovat sazby. „Dosáhly jsme nového území zdánlivě nekonečných stimulů centrálních bank. Investoři se tak budou muset po výnosech poohlížet na emerging markets,“ uvedla analytička Monex Europe Eimear Daly. Výše úrokových sazeb v rozvojových ekonomikách pravděpodobně zůstanou nad sazbami v zemích G10 kvůli snaze tamních centrálních bank zkrotit inflaci. Míra inflace v Indii by podle ankety Bloomberg měla příští rok dosáhnout 7,8 procenta, v Mexiku 3,8 % a Rusku 6,5 %, což je výrazně nad 2procentním benchmarkem v USA.

(Zdroj: Bloomberg, FXStreet)


Čtěte více:

Fed oznámil neomezenou stimulaci: Zítra spustí QE3, a sazby nechá nízko další 3 roky. Trhy tleskají, komodity rostou a dolar nad 1,30
13.09.2012 18:50
Americká centrální banka dnes vyslyšela volání trhů, když oznámila zah...
BoA/ML: Další vlna QE vyjde Fed na více než dva biliony dolarů
18.09.2012 14:01
Třetí vlna takzvaného kvantitativního uvolňování, která se označuje ja...
QE3 již rozjíždí globální dominový efekt, stále tomu ale něco chybí
21.09.2012 12:05
Jedním z přehlížených efektů QE3 je jeho schopnost zvýšit nominální vý...
Nadšení z QE opadá. Zbude dobrá nálada?
24.09.2012 18:07
Na trhy zaměřená zahraniční média minulý týden spekulovala o tom, že n...
Morgan Stanley a UBS: QE3 nemá šanci na úspěch. Přijde QE4...
25.09.2012 15:13
Neuběhly ani dva týdny od oznámení QE3 a investoři a analytici pochybu...
HSBC: QE a německá hyperinflace?
02.10.2012 7:59
Fed rozjel novou vlnu kvantitativního uvolňování, která je podobná nák...
QE3 pomáhá… bankám k vyšším ziskům z hypoték
02.10.2012 11:54
Kontroverzní třetí vlna kvantitativního uvolňování, kterou před dvěma ...
Proč QE3 komoditní sektor tentokrát tolik netáhne?... Patria vydala nový Akciový kompas
05.10.2012 18:48
S oznámením třetí vlny kvantitativního uvolňování v USA (QE3), ve čtvr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data