Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týdenní zpráva o koruně: Stále na negativní vlně

Týdenní zpráva o koruně: Stále na negativní vlně

09.11.2012 16:57
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Koruna prodlužuje trend, který začala v polovině října, a nabírá další ztráty, které ale díky pátku nejsou velké. Nedařilo se ani okolním měnám, které se tak tentokrát s korunou shodly na směru. Negativně působil nejen vývoj hlavních trhů, ale i lokální témata, tedy především měnová politika. Tento týden zasedala polská centrální banka, podle očekávání snížila sazby, ale navíc překvapivě jasně naznačila, že sazby s velkou pravděpodobností půjdou dál dolů na příštím jednání. Holubičí tón upozornil na současný trend měnové politiky v celém regionu, jehož ekonomický výhled se zhoršuje.

To potvrdila i poslední data z české ekonomiky, která byla celkově horší než odhady. Důvody pro volnější měnovou politiku přibývají a to pro korunu není dobrá zpráva, ačkoli je otázkou, zda by ČNB splnila hrozbu a sáhla po devizových intervencích. Koruna je totiž nyní asi o 2 procenta slabší, než předpokládá prognóza banky. Na druhou stranu přerušení konverze výnosů z devizových rezerv má podobný, i když menší, efekt. Tento faktor zřejmě na korunu v posledním období působí a zvyšuje její ztráty.

Na české politické scéně došlo k posunu k lepšímu. Vládě se podařilo protlačit ve Sněmovně zvýšení DPH a další opatření, přičemž toto hlasování bylo spojeno i s hlasováním o důvěře. Na korunu však tento úspěch velký dojem neudělal, žádnou podporu jí neposkytl.

Překvapivě špatná byla data z německého průmyslu - výroba i objednávky propadly a klesl také vývoz. Jde o další negativní indikaci pro český průmysl i ekonomiku, která je na Německo silně navázána. Další, a pro světové trhy samozřejmě důležitější, implikace míří k měnové politice ECB. Známky toho, že se pod tlak dostává i jádro eurozóny, vybízí banku k tomu, aby začala diskutovat o dalším snížení sazeb.

Na jednání ECB tento týden zůstaly sazby beze změny (jak se čekalo) a otázce na diskusi o snížení se prezident Draghi vyhnul. O rizicích pro růst na konferenci hovořil, ale v rétorice oproti minulému jednání nebyl znát velký posun. ECB zřejmě nechce dělat nějaké větší závěry předtím, než bude mít v ruce prosincovou prognózu. Na druhou stranu banka opět přišla s pozitivním hodnocením efektu svých mimořádných opatření i postupu fiskálních reforem. Celkový dopad na trhy byl nevýrazný.

Dalším důležitým tématem tohoto týdne byly americké volby. Před nimi panovala nervozita, bezprostřední reakce na výsledky byla pozitivní, pak si ale trhy začaly více všímat negativních důsledků a americká politika tlačila riziková aktiva dolů. Znovuzvolení prezidenta Obamy a udržení demokratické většiny v Senátu a republikánské ve Sněmovně reprezentantů znamená prodloužení současného stavu. K odblokování politické scény nedošlo, takže jednání o fiskální politice budou dál velmi složitá a zůstává zde riziko, že se nepodaří včas a dostatečně omezit pád z tzv. fiskálního útesu. Vliv tohoto tématu na trhy bude ve zbytku roku, zdá se, ještě narůstat.

Příští týden v pondělí budou opět jednat ministři financí eurozóny a na stole je otázka dalších peněz pro Řecko. To nakonec schválilo požadované reformy a z této strany tak není překážka. Je tu ale značné riziko, že rozhodnutí o penězích bude odloženo až na konec listopadu, neboť příští týden ještě nebude hotova finální zpráva Trojky. Vedle toho je důležitou otázkou také zmírnění podmínek, za kterých Řecko peníze dostává. To znamená dostatečné náklady pro věřitele a ty asi budou při jednáních komplikací. Pokud by přísun peněz Řecku byl odložen, země by se dostala do časové tísně a hrozba neřízeného krachu by vzrostla. Nezdá se pravděpodobné, že by eurozóna připustila krach Řecka, právě když v zásadě splnilo podmínky, na které dlouho tlačila. Celá věc však je zdrojem nervozity a doléhá na euro.

Z nových dat budou určitě zajímavé údaje o HDP z eurozóny, a to i v souvislosti s budoucí politikou ECB. Korunu může ovlivnit české HDP naznačující hloubku recese. V USA se budou sledovat maloobchodní tržby a měkké indikátory z průmyslu - indexy z New Yorku a Filadelfie minulý měsíc přinesly smíšené signály.

Kompletní analýzu doplněnou o prognózy vývoje koruny a sazeb si mohou klienti Patria Plus stáhnout ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2025
22:03Indexy krvácí: Wall Street ve stínu nejistoty, nicméně zatím bez paniky  
20:05Jak Američané zachránili Čínu před plnými důsledky kolapsu jejího realitního trhu
17:07Ropa reaguje na nejistotu ohledně Trumpova angažmá na Blízkém východě  
16:02Gundlach: Mění se investiční paradigma
15:48NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:16J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
13:55Chanos: U Tesly vlastně všechno závisí na robotech
13:35UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
12:44ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červnu stoupla více, než se čekalo
12:37Spor mezi Íránem a Izraelem zvyšuje cenu za přepravu ropy Hormuzským průlivem
11:49Průzkum: Podíl zlata v rezervách centrální bank poroste na úkor dolarů
11:41RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:29Trhy se bojí kombinace Blízký východ plus Trump. Akcie dopoledne klesají  
11:25Japonská centrální banka úroky nezměnila, zpomalí snižování nákupů dluhopisů
9:56Colt CZ Group koupila amerického výrobce součástek do zbraní a svého dlouhodobého dodavatele Valley Steel Stamp
9:02Rozbřesk: Dražší potraviny na obzoru a koruna ignoruje Blízký východ
8:53Colt CZ oznámil dokončení akvizice, Trump vyzývá k evakuaci Teheránu. Futures hluboko v červeném  
5:52Kaplan: Na vrcholu celně inflační nejistoty
16.06.2025
18:05Ztráta amerického bezpečného přístavu – co o ní říkají rizikové prémie na „bezrizikovém“ aktivu
17:16Páteční nervozita je pryč. Na akciových trzích se po víkendu znovu nakupuje, zatímco ropa padá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m