Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Iluze alternativních zdrojů energie a další zelené úvahy

Iluze alternativních zdrojů energie a další zelené úvahy

14.12.2012 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Představují sluneční, větrné a další alternativní energie zázračné řešení problémů, které máme s životním prostředím a nedostatkem energií? Ozzie Zehner ve své knize Zelené iluze tvrdí, že zelená energie čelí mnoha omezením na straně technologií, ekonomiky a životního prostředí. A bez vhodného rámce ekonomické politiky může nadělat více škody než užitku.

Zehner poukazuje na to, že emise uhlíku nejsou jediným znečištěním, na které bychom se měli zaměřit. Pokud vezmeme v úvahu toxický odpad spojený s výrobou solárních panelů, hluk větrných elektráren či změny ve využití půdy při pěstování biopaliv, zjistíme, že externality alternativních zdrojů energie mohou někdy více než vyvážit jejich přínos. Solární a větrné elektrárny fungují dobře jako doplňkové zdroje. Růst jejich produkce na úroveň 20 % celkového energetického mixu ale vyvolává problémy s přenosovou soustavou. Náklady na její přebudování pak cenu alternativních zdrojů znatelně zvyšují. Jejich výkon bychom pak neměli posuzovat podle ideálních podmínek. V reálu totiž bývá jejich provoz dražší.

Zehner zdůrazňuje, že není zaměřen proti ochraně životního prostředí, jen se ptá na věci, které jsou běžně opomíjeny. Jeho argumenty ve mně ale vzbudily pochyby ve chvíli, kdy tvrdil, že vlastníci malých fotovoltanických systémů jsou jejich funkcí opakovaně zklamáni. Sám mám systém o výkonu 6 kW, po pěti letech provozu činí náklady na jeho údržbu nulu a vyrobil více energie, než jeho dodavatel sliboval. Jde samozřejmě o pouhý jeden vzorek, začal jsem ale kvůli němu být ke kritice alternativních zdrojů opatrnější. Na pointě Zehnerovy knihy to ale nic nemění: Je mnoho způsobů, jak vyrábět energii bez využití fosilních paliv, žádný z nich však není úplně čistý a není ani levný. V nejlepším případě jsou o něco čistší než jejich alternativy z řady fosilních paliv.

Podle Zehnera se současná energetická politika v USA mýlí v tom smyslu, že vytváří efekt bumerangu. Alternativní zdroje energie totiž zvyšují celkovou nabídku energie a tím tlačí ceny dolů. To zvyšuje poptávku a celý proces tak začíná znovu. Řešením by byla cenová politika, která by podporovala úspory energií, a tím by tento bumerang zastavila. Bohužel však chybí detailní návrhy.

Zehner dokonce rozvíjí úvahy o tom, že „neudržitelná spotřeba energie je odrazem špatných sociálních podmínek“. Budoucí environmentalisté se tak podle něho budou namísto slunečních či jaderných elektráren zaměřovat hlavně na témata jako jsou práva žen, výdaje na zbrojení, zdravotní péče či rozdíly v příjmech a bohatství. Tento vztah ale podle mě nemusí být tak přímý, jak Zehner naznačuje. Proč bychom se například měli domnívat, že větší rozdíly v bohatství sníží emise skleníkových plynů? Víme třeba, že domácnosti s nižšími příjmy dávají větší část svých příjmů na spotřební zboží a na energie. Větší rovnost při dané úrovni příjmů by tak měla znečištění zvyšovat. Domácnosti s vyššími příjmy zase více spoří. Takže bychom mohli tvrdit, že následné vyšší investice by vedly k vyššímu růstu a také k vyššímu znečištění. Vztah mezi příjmy a znečištěním tedy není ani zdaleka tak jednoduchý, jak tvrdí Zehner.

Podobně můžeme uvažovat o právech žen. Zehner tvrdí, že i zde je vztah jednoduchý: Větší práva žen vedou k menšímu růstu populace a ten k čistšímu životnímu prostředí. Je to ale vždy pravda? Je pravděpodobné, že kdyby ženy v Afghánistánu měly více svobody, měly by méně dětí. Ale co například Čína? Z toho, co vím, by tam větší práva žen zvedla porodnost. Navíc není ani jasný vztah mezi růstem populace a znečištěním prostředí. Jak ale bylo naznačeno, Zehner správně poukazuje na fakt, že ani nejlepší zdroje alternativní energie nejsou tak zelené, jak se někdy tvrdí. Má pravdu i v tom, že úspory musí být součástí každé energetické strategie a ceny musí nutit znečišťovatele k tomu, aby platili za škody, které činí.

(Zdroj: EconoMonitor, Ed Dolan)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2021
22:07Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq, DRS/A +3,75 %  
17:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 procenta
17:48Dukovanský tendr by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček
17:40Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby
16:51Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské  
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
General Mills Inc (08/21 Q1, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba