Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharský regulátor: Snížení cen elektřiny přijde až v dubnu a bude zásadní

Bulharský regulátor: Snížení cen elektřiny přijde až v dubnu a bude zásadní

22.02.2013 12:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Slib odstupujícího předsedy bulharské vlády Bojka Borisova o březnovém snížení koncové ceny za odběr elektrické energie se nejspíš nepodaří splnit. Na veřejné debatě o situaci v bulharské energetice to dnes v Sofii řekla úřadující šéfka státního regulačního úřadu Juliana Ivanovová. Ke "změně cenotvorby" podle ní dojde zřejmě až po 1. dubnu.

Borisov slíbil snížení ceny o osm procent v úterý současně s oznámením, že bulharské odbočce české energetické společnosti ČEZ bude odebrána distribuční licence, tehdy s tvrzením, že „ještě dnes“. Informaci o odebrání licence ale hned následující den regulační úřad upřesnil s tím, že zkoumání postupu české firmy na bulharském trhu bylo teprve zahájeno a konečný výsledek není jistý.

Regulační úřad prý licenci firmě ČEZ Bulgaria odebere jen v případě, že šetření prokáže závažná pochybení vedoucí k "nenapravitelným škodám". Ke slyšení o výsledcích šetření je česká firma pozvána na polovinu dubna. ČEZ v reakci uvedl, že řízení o odebrání licence považuje za neopodstatněné a žádné důvody, dostatečné k zahájení procesu odnětí licence, na své straně nevidí.

Dnes tak šéfka úřadu opravila další část Borisovova prohlášení. "Je pravděpodobnější, že tvorba cen za energii se změní až po 1. dubnu, nikoli už v březnu," řekla Ivanovová. Změna cenotvorby bude zato podle ní "zásadní". O kolik bude proud levnější, ale odmítla uvést.

Bulharsko zvýšilo už loni v červenci ceny elektřiny o 13 procent, ale domácnosti změnu začaly tíživě pociťovat až nyní, během zvýšeného odběru v zimním období. Odečty v zemi probíhají měsíčně a nikoli v bilanci celého roku tak, jak je tomu v České republice, výkyvy ve fakturách jsou proto prudké s ohledem na vysoké zastoupení topení elektřinou v zemi. To přivedlo do ulic desetitisíce lidí a vedlo nakonec k pádu Borisovovy vlády.

"Březen začíná už za týden a žádného posunu (v cenotvorbě) jsme zatím nedosáhli," řekla Ivanovová. "I já platím účty za elektřinu a ráda bych, aby se cena snížila hned," dodala. Na dotazy novinářů, o kolik procent se konkrétně cena elektřiny sníží, odmítla odpovědět. "Média by měla dopřát regulačnímu úřadu prostor k nadechnutí, abychom nemuseli vydávat prohlášení každý den," poznamenala Ivanovová.


Sledujte průběžně dění kolem licence ČEZu v Bulharsku na Patria.cz:
001
 (Zdroj: DKEVR, Novinite, čtk)


Váš názor
 • JAR
  22.02.2013 12:43

  http://www.youtube.com/watch?v=6EzMdAskU9M
  sgt.Mike
 • Hmm, tak to bývá
  22.02.2013 12:43

  Nejdřív hlasité výkřiky a silná slova .... a když přijde na realitu, už se z předchozích siláckých postojů couvá jako rako.
  mte
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y