Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blanchard: Pět lekcí, které nám daly poslední roky

Blanchard: Pět lekcí, které nám daly poslední roky

04.04.2013 18:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Neměli bychom zapomínat na pokoru. Tak zní první z poučení, které radí vzít si z posledních let, 64letý Olivier Blanchard, hlavní ekonom MMF, který předtím pracoval 25 let na MIT. O své názory se podělil s posluchači na konferenci pořádané na London School of Economics. Období Velkého uklidnění, které jsme mohli pozorovat mezi lety 1987 a 2007, podle něho vedlo k obecnému přesvědčení, že velké finanční a bankovní krize jsou věcí minulosti. Domnívali jsme se, že k nim může dojít maximálně v rozvíjejících se zemích, ale opak se ukázal být pravdou. Historie se opakuje a my jsme si toho měli být vědomi.

Druhé poučení se týká významu finančního systému. V 70. letech přišel ropný šok a ekonomům chvíli trvalo, než se s ním vypořádali. Nakonec ho stačilo zařadit mezi nabídkové šoky s odpovídajícím vlivem na ceny energií, inflaci, a podobně. Nyní je to ale jiné, protože u finančního systému musíme detailně pochopit, jak funguje, což jsme u trhu s ropou nutně nemuseli. Už nelze vnímat finanční systém tak, že Fed prostě nastaví základní sazby a k nim jsou přiřazovány odpovídající rizikové prémie. Není namístě spoléhat se na to, že Wall Street bude tento proces bezchybně provádět, protože v systému jsou nedokonalosti a malé šoky se navzájem posilují. Pokud jich je dostatečné množství, přijde krize. Co se týče finančního systému, nelze jen hledět na agregovaný výstup, rozhodují detaily.

Krize nám také ukázala vzájemnou propojenost globální ekonomiky. Krize začala v USA, za oceán se dostala během pár dní nebo maximálně týdnů. Krize na malém ostrově může ovlivnit celou světovou ekonomiku a my stále nechápeme složitost systému mezinárodních pohledávek a závazků. Příkladem je to, kolik času jsme v poslední době věnovali uvažování o Kypru. Podobné je to s obchodem. Dříve jsme se domnívali, že když se daná země dostane do problémů, klesnou exporty do této země a hůře se povede zemím, které jsou na nich závislé. Krizi ale doprovázel kolaps celosvětového obchodu a následný propad produktu. Znatelně poškozeny byly i země, které na obchodu nijak zvlášť závislé nebyly.

Čtvrté poučení se týká toho, jak nedostatečná je monetární a fiskální politika při řešení specifických problémů finančního systému. Začali jsme tedy používat makroprudenční politiku, v jejímž rámci může například centrální banka omezit úvěry v určitém segmentu ekonomiky bez toho, aby musela plošně zvyšovat sazby. Nevíme ale, jak bude tento možný třetí pilíř ekonomické politiky fungovat. Neznáme jeho spolehlivost, ani to, jak moc ho můžeme používat. Zkušenosti získané v této oblasti před krizí ukazují, že podobné nástroje fungují, mají ale daleko do dokonalosti. Lidé a instituce si najdou cestu, jak je obejít. Ve snaze o vyřešení nějakého problému tak můžeme vytvořit komplikace jinde.

Poslední poučení se týká centrálních bank. Jejich nezávislost není v souladu s tím, co po nich dnes požadujeme. Jak mají používat makroprudenční a monetární politiku? Ty by měly být prováděny stejnou institucí a je praktické, aby to byla centrální banka. To však vyvolává otázky ohledně koordinace těchto politik a dokonce i ohledně nezávislosti centrálních bank. V centru jejich zájmu stála dříve hlavně inflace, nástrojem byly krátkodobé sazby. Mohly tak být nezávislé, protože jejich cíl byl dobře definován a všichni mohli sledovat, jak se jim daří ho dosahovat. S růstem zodpovědnosti a počtu nástrojů se ovšem situace komplikuje. Nestanou se centrální banky příliš mocné a nevznikne tak deficit v demokracii? Možná lze ponechat nezávislost v některých oblastech a jiné učinit předmětem politického procesu.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2020
22:03Na Wall Street další masivní rally  
17:48Komentář: Tržby i ztráta Delta Air se držely konsensu
17:35Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let
17:17Smíšená Amerika, červená Evropa a rostoucí euro. Trhy vstřebávají výsledky i Čínu  
16:57Komentář: Proaktivní rezervy Citigroup tlačí na profitabilitu, kvalita úvěrového portfolia se zhoršuje  
16:53Česká exportní banka, a.s. uzavřela s UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. smlouvu o úvěru
16:45OPEC čeká příští rok rekordní růst poptávky po ropě
16:45Komentář analytika: JPMorgan rizikovými náklady připomíná minulou krizi  
15:50The Economist: COVID-19 a opakování historie
14:56Wells Fargo (-4,3 %): První kvartální ztráta od roku 2008
14:45Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
14:37Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Oznámení o svolání schůze vlastníků 1 kotované emise HZL WHB
14:32Výsledky Citigroup překonaly očekávání, pomohl silný trading
13:36Lídr distribuce plynu v Česku spouští obří emisi investičně hodnocených dluhopisů
13:13JPMorgan (+2,5 %) vydělala víc, než se čekalo. A víc si také odložila stranou
12:45Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku mírně klesla
11:21Průmyslová výroba v EU se v květnu vrátila k meziměsíčnímu růstu
10:59Novogratz: Akciový trh se tak nějak odtrhl od reality
10:38Ruská plynárenská společnost Gazprom je za čtvrtletí ve ztrátě
10:27Jen další krátký pokles? Kalifornie spustila výběr akciových zisků  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
UnitedHealth Group Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (06/20 Q2)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (06/20 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/20 Q2)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m