Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blanchard: Pět lekcí, které nám daly poslední roky

Blanchard: Pět lekcí, které nám daly poslední roky

04.04.2013 18:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Neměli bychom zapomínat na pokoru. Tak zní první z poučení, které radí vzít si z posledních let, 64letý Olivier Blanchard, hlavní ekonom MMF, který předtím pracoval 25 let na MIT. O své názory se podělil s posluchači na konferenci pořádané na London School of Economics. Období Velkého uklidnění, které jsme mohli pozorovat mezi lety 1987 a 2007, podle něho vedlo k obecnému přesvědčení, že velké finanční a bankovní krize jsou věcí minulosti. Domnívali jsme se, že k nim může dojít maximálně v rozvíjejících se zemích, ale opak se ukázal být pravdou. Historie se opakuje a my jsme si toho měli být vědomi.

Druhé poučení se týká významu finančního systému. V 70. letech přišel ropný šok a ekonomům chvíli trvalo, než se s ním vypořádali. Nakonec ho stačilo zařadit mezi nabídkové šoky s odpovídajícím vlivem na ceny energií, inflaci, a podobně. Nyní je to ale jiné, protože u finančního systému musíme detailně pochopit, jak funguje, což jsme u trhu s ropou nutně nemuseli. Už nelze vnímat finanční systém tak, že Fed prostě nastaví základní sazby a k nim jsou přiřazovány odpovídající rizikové prémie. Není namístě spoléhat se na to, že Wall Street bude tento proces bezchybně provádět, protože v systému jsou nedokonalosti a malé šoky se navzájem posilují. Pokud jich je dostatečné množství, přijde krize. Co se týče finančního systému, nelze jen hledět na agregovaný výstup, rozhodují detaily.

Krize nám také ukázala vzájemnou propojenost globální ekonomiky. Krize začala v USA, za oceán se dostala během pár dní nebo maximálně týdnů. Krize na malém ostrově může ovlivnit celou světovou ekonomiku a my stále nechápeme složitost systému mezinárodních pohledávek a závazků. Příkladem je to, kolik času jsme v poslední době věnovali uvažování o Kypru. Podobné je to s obchodem. Dříve jsme se domnívali, že když se daná země dostane do problémů, klesnou exporty do této země a hůře se povede zemím, které jsou na nich závislé. Krizi ale doprovázel kolaps celosvětového obchodu a následný propad produktu. Znatelně poškozeny byly i země, které na obchodu nijak zvlášť závislé nebyly.

Čtvrté poučení se týká toho, jak nedostatečná je monetární a fiskální politika při řešení specifických problémů finančního systému. Začali jsme tedy používat makroprudenční politiku, v jejímž rámci může například centrální banka omezit úvěry v určitém segmentu ekonomiky bez toho, aby musela plošně zvyšovat sazby. Nevíme ale, jak bude tento možný třetí pilíř ekonomické politiky fungovat. Neznáme jeho spolehlivost, ani to, jak moc ho můžeme používat. Zkušenosti získané v této oblasti před krizí ukazují, že podobné nástroje fungují, mají ale daleko do dokonalosti. Lidé a instituce si najdou cestu, jak je obejít. Ve snaze o vyřešení nějakého problému tak můžeme vytvořit komplikace jinde.

Poslední poučení se týká centrálních bank. Jejich nezávislost není v souladu s tím, co po nich dnes požadujeme. Jak mají používat makroprudenční a monetární politiku? Ty by měly být prováděny stejnou institucí a je praktické, aby to byla centrální banka. To však vyvolává otázky ohledně koordinace těchto politik a dokonce i ohledně nezávislosti centrálních bank. V centru jejich zájmu stála dříve hlavně inflace, nástrojem byly krátkodobé sazby. Mohly tak být nezávislé, protože jejich cíl byl dobře definován a všichni mohli sledovat, jak se jim daří ho dosahovat. S růstem zodpovědnosti a počtu nástrojů se ovšem situace komplikuje. Nestanou se centrální banky příliš mocné a nevznikne tak deficit v demokracii? Možná lze ponechat nezávislost v některých oblastech a jiné učinit předmětem politického procesu.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za Q1 2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y