Uklidnění finančních trhů může znamenat, že Evropská centrální banka možná nebude muset vůbec spustit svůj program nákupu dluhopisů členských zemí v rámci loni konkretizované operace OMT. Uvedl to člen Rady guvernérů ECB George Provopoulos. Z programu pomoci zadluženým zemím měly mít prospěch především Itálie a Španělsko.
„S ohledem na určitou stabilizaci či normalizaci trhů v posledních měsících je možné, že program OMT zůstane nevyužit,“ řekl Provopoulos s tím, že i jeho oznámení na začátku září, které vyslalo signál o připravenosti ECB pomoci zadluženým ekonomikám v případě potřeby, již výrazně pomohlo. 10letý výnos španělského dluhopisu tento týden klesl na 4,215 procenta, nejníže od listopadu 2011, z rekordního maxima eurozóny 7,75 %, kde byl v červenci. Tedy těsně před slibem vysloveným šéfem ECB Draghim o připravenosti „učinit cokoli“ k záchraně eura. Na dluhopisovém trhu se daří také Itálii, která v dnešní aukci prodala 6měsíční poukázky s průměrným výnosem 0,503 %, nejnižším od zavedení eura. Důvěra v lepšící se podmínky roste, politickému zmatku v Itálii a krizi na Kypru navzdory.
Program nákupu státních dluhopisů s názvem Outright Monetary Transactions (OMT; přímé měnové transakce) má podle původního plánu nahradit předchozí program s názvem Securities Market Programme (SMP). Ten byl zaveden ještě za Draghiho předchůdce Jeana-Clauda Tricheta, ale už delší dobu se nepoužíval. OMT je nově spojen s plněním přísných podmínek, které budou stanoveny předem. Země, jejichž dluhopisy (se splatností od jednoho do tří let) bude ECB nakupovat, budou muset podmínky beze zbytku plnit, jinak může ECB program ukončit. Intervencím dle plánu musí předcházet oficiální žádost země.
„Myslím, že to nejhorší z dluhové krize je již za námi,“ prohlásil Provopoulos, který stojí v čele řecké centrální banky. „Neznamená to, že již všechno špatné je za námi a vše bude růžové, ale to nejhorší nás již minulo,“ dodal. K dalšímu rozhodnutí o sazbách se měnový výbor ECB sejde ve čtvrtek 2. května. Představitelé ECB přitom čím dál častěji naznačují, že by mohli dále snížit sazby a někteří analytici to již pokládají za pravděpodobné. ECB by tak dala najevo, že chce podpořit ekonomiku dalším zlevněním úvěrů.
Tento naznačil možnost snížení sazby viceprezident ECB Vitor Constancio a nevyloučil je ani německý zástupce ve výkonné radě banky Jörg Asmussen. Otevřenost vůči dalšímu zmírnění měnové politiky naznačil dokonce i šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann, který je ze 23členné bankovní rady největším odpůrcem uvolněné politiky.
Argumentem ve prospěch snížení sazby se v úterý staly údaje, které ukázaly za duben prudký pokles ekonomické aktivity v Německu, největší ekonomice Evropy a pro ECB také nejvíce směrodatnou. Příznivě nevyzněla ani zpráva o dalším poklesu podnikatelské důvěry v Německu a údaje ECB ukázaly za první čtvrtletí propad poptávky firem i domácností po úvěrech. Inflace v Německu a dalších zemích eura navíc v poslední době klesá, což znamená, že uvolnění měnové politiky by nemělo být z hlediska inflace nebezpečné.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)