Společnost Pacific Investment Management Co. (Pimco), pod níž spadá největší dluhopisový fond na světě, omezuje svoje investice do rizikovějších aktiv. Výkonnost finančních trhů podle vedení Pimca rostoucí měrou přestává odrážet poměry ve světové ekonomice.
„Obzvlášť při stále stoupajících cenách budeme dále redukovat rizikové pozice v našich portfoliích, pokud nepřijde příznivý posun směrem k růstu,“ napsal výkonný ředitel Pimca Mohamed El-Erian ve zprávě prezentující investiční strategii gigantického fondu na následující roky.
Světová ekonomika podle šéfa Pimca prochází fází „stabilní nerovnováhy,“ která by mohla skončit propadem finančních trhů, zostřením sociálního napětí a růstem protekcionismu. Investoři si zvykli spoléhat se na „hyperaktivní“ centrální banky, nedoceňují možná nebezpečí a tlačí trhy výš a výš. Jestliže hospodářský růst zůstane pod očekáváním, mohlo by dojít k dalším restrukturalizacím korporátních a státních dluhopisů, jako se to stalo například v Řecku či Španělsku.
Americká ekonomika, v níž měnová stimulace probíhá už šestým rokem, by podle nové střednědobé strategie Pimca měla růst „ne o moc víc než 2% tempem v průměru.“ Japonsko, které se k pořádnému roztočení tiskařských lisů odhodlalo letos, bude muset přijít na způsob, jak udržet stimulační dynamiku nastartovanou po „historické“ změně vládní politiky loni na podzim. Evropě podle El-Eriana hrozí „zombifikace“ – stav, kdy společnosti a banky sice fungují, ale k růstu ekonomiky nijak nepřispívají. Čínský růst by měl zpomalit na 6-7,5 % ročně. Inflace by v následujících třech až pěti letech měla být „vyšší a méně stabilnější.“
Spoluzakladatel Pimca Bill Gross, který spolu El-Erianem ve fondu působí jako hlavní investiční stratég, investorům už nějakou dobu radí prodat rizikovější aktiva a nakupovat státní dluhopisy, včetně těch navázaných na inflaci. Ve svém vlajkovém fondu Gross v dubnu zvýšil držbu amerických státních dluhopisů na nejvyšší úroveň od července 2010. Andrew Balls, který ve fondu zodpovídá za evropské investice, na konci dubna oznámil, že redukuje pozice ve Španělsku a Itálii.
El-Erianova zpráva je sumarizovaným výsledkem tří dní interních diskuzí o světové ekonomice a finančních trzích, kterých se zúčastnili bývalý prezident Světové banky Robert Zoellick, bývalá španělská ministryně financí Elena Salgadová a Adam Posen, který stojí v čele Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii ve Washingtonu.
Zpráva přichází v době zdánlivě nezastavitelného růstového trendu na akciových trzích a zintenzivněných snah hlavních centrálních bank o stimulaci ekonomiky. Burza v Japonsku od začátku roku posílila o 40 %, americký index S&P 500 za tu dobu vzrostl o 15 % a v posledních týdnech láme jeden rekord za druhým. „Investoři jsou lákáni k stále většímu riziku při stále vyšších cenách. Pokud ale slibovaný růst ekonomiky do nějaké doby nepřijde, realita jim sebere zisky,“ napsal El-Erian.
Centrální banky prý budou ve snaze o stimulaci ekonomiky stále méně úspěšné a investoři by se měli vyvarovat držby měn, které by mohly být expanzivní měnovou politikou znehodnoceny a postrádají status rezervní měny, který náleží například americkému dolaru. Portfolia by také měla být zajištěna proti riziku katastrofického vývoje na trzích.
(Zdroje: Bloomberg, Pimco)