Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stát v prvním pololetí hospodařil s výrazně nižším deficitem než loni

Stát v prvním pololetí hospodařil s výrazně nižším deficitem než loni

1.7.2013 14:16, aktualizováno: 1.7. 14:40
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Schodek státního rozpočtu se v červnu snížil na 31,5 miliardy při příjmech 549,9 miliardy korun. Samotný červen byl pro státní finance jako obvykle přebytkový, tentokrát o 8,3 miliardy Kč. Deficit tak klesl z květnových z 39,8 mld. Kč a zůstává výrazně pod úrovní z minulého roku, kdy po červnu činil 71,7 miliardy korun. Stále platí, že za meziročním zlepšením bilance stojí hlavně příjmová strana. V prvním pololetí byly příjmy o 9 procent, zatímco výdaje pouze o 0,9 procenta vyšší než loni.

Výrazně vyšší než loni byly transfery z EU a to o 32,9 mld. Kč, neboli o 78,2 procenta. Slušný nárůst příjmů registruje rozpočet u daně z přidané hodnoty, o 12,1 miliard neboli 13,1 procenta. V dalších příjmových oblastech došlo jen k nevýrazným změnám. Příjmy ze spotřební daně, daně z příjmu právnických osob nebo majetkových daní mírně klesaly. U daně z příjmu fyzických osob příjmy stagnovaly.

Na výdajové straně jsou meziročně vyšší hlavně neinvestiční transfery státním fondům. O dvě miliardy byly vyšší výdaje na obsluhu státního dluhu. Výdaje na sociální dávky se zvýšily o nevýrazných 0,4 mld. Kč, v rámci nich ale došlo ke snížení plateb na důchody. Klesaly kapitálové výdaje státu a také další položky v oblasti neinvestičních transferů.

Plán na letošní rok, tedy stomiliardový schodek, podle ministra financí Kalouska nebude problém splnit a to ani po započtení financování povodňových škod. To jednak dokládá lepší vývoj státních financí v první polovině roku. Zároveň jde prohlášení chápat jako vzkaz nastupující úřednické vládě, že případné nedodržení plánu nebude důsledek špatného hospodaření končícího kabinetu. Nový premiér Rusnok už silně naznačil, že rozdíl pár desetin procenta HDP by nebyl důvod pro nové škrty. Na druhou stranu, schválené výdajové rámce počítající se schodky 105 miliard v příštích letech, jsou podle Rusnoka v pořádku.


Váš názor
 • To se ale rychle změní
  1.7.2013 16:34

  Jakmile nastoupí vláda dosazená Miloušem bude zase schodek růst jak za socanů. Rozvědková aféra byla jen záminkou a oblbování ovčanů. Jen se podívejme na ten rozdíl, když se soudí ve Švajcu. U nás by naši páni soudci, které maji v kapse Janouškovci a Rittrové, rozdali zase jen podmínky bez placení škod.
  Komorous
  • Re: To se ale rychle změní
   1.7.2013 16:40

   Ale deže, naši soudci by se Janouškům a Riitigům klaněli až k zemi s omluvou, že žalobci jsou neurvale drzí a policisti si dovolili moc :-)) Mám pocit, že je česká justice součást jejich "podnikatelské" galerky...
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data