Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deindustrializace po italsku: továrník o dovolené potají přestěhoval provoz do Polska

Deindustrializace po italsku: továrník o dovolené potají přestěhoval provoz do Polska

23.08.2013 17:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Fabrizio Pedroni začátkem srpna zaměstnancům své továrny na výrobu elektroniky popřál příjemnou letní dovolenou s tím, že se všichni opět uvidí za tři týdny. Nemyslel to zcela upřímně. Jen o několik hodin později začal pod rouškou tmy celý provoz rozebírat a stroj po stroji posílat do Polska.

„Kdybych jim dopředu řekl cokoli o plánech přesunout výrobu za hranice, obsadili by mi továrnu a zabavili všechno vybavení. Prostou pravdou je, že chci, aby moje podnikání přežilo, a v Itálii už pro to nebyly ty správné podmínky,“ uvedl Pedroni v telefonickém rozhovoru z Polska.

O velkém stěhování na východ se 40 pracovníků Pedroniovy společnosti Firem, sídlící poblíž severoitalské Modeny, nakonec dozvědělo, ale příliš pozdě. Jedenáct dní po zahájení akce se skupinka zaměstnanců, kteří dostali podezření kvůli neobvyklému provozu v okolí objektu, přihnala k branám továrny, z níž vyjíždělo 20 nákladních aut s posledními kusy vybavení. Utajená průmyslová migrace se stala národním tématem; další osud šokovaných zaměstnanců zůstává nejasný.

Pedroni, kterému táhne na padesát, obdržel několik výhružek smrtí adresovaných jemu i jeho rodině. Přesto svůj názor na přesunutí továrny, otevřené po druhé světové válce jeho dědem, měnit nehodlá. A není sám. Podobné kroky ve snaze o snížení nákladů a udržení konkurenceschopnosti podnikají i velké koncerny typu automobilky Fiat, i když jim jejich rozměr nedovoluje tak extrémní pružnost.

Výrobce kuchyňských spotřebičů Indesit v červnu ohlásil zrušení 1400 domácích pracovních míst, třetiny veškerého zaměstnaneckého stavu, a jejich přesunutí do Turecka a Polska. Fiat, který se s odbory kvůli propouštění střetává pravidelně, v polské továrně Tychy zaměstnává přes 4000 lidí.

Data italské asociace malých a středních podniků ukazují, že mezi lety 2002-2011 výrobu nebo její část do zahraničí přesunulo 27 000 firem s ročními tržbami nad 2,5 milionu euro. V roce 2011 bylo v Polsku registrováno 737 společností ovládaných Italy. Dohromady zaměstnávali 67 tisíc lidí. Polská ekonomika by letos podle odhadů tamní centrální banky měla vzrůst o 1,1 %. Italské hospodářství naproti tomu čeká pokles o 1,8 %.

Carlo Maffe, který přednáší byznys strategii na Bocconi University v Miláně, kontroverzní útěk Firemu do Polska označuje za spornou, avšak jedinou cestu přežití, na niž se vydala už řada jiných italských podnikatelů. „Většina společností typu Firemu v Itálii v posledních nejméně pěti letech vykazuje ztráty,“ dodává Maffe.

Podle Pedroniho bylo stěhování do Polska vynucené zahraniční konkurencí, mzdovými náklady a rostoucími daněmi. Jiné řešení by prý znamenalo krach. Jeho společnost loni utržila zhruba 3 miliony euro, avšak zisk naposledy vykázala v roce 2008.

Situací kolem Firemu a jeho zaměstnanců se mezitím zabýval italský parlament. Poslanci vládní koalice i opozice kabinet premiéra Enrica Letty vyzvali, aby je o dalším osudu firmy urychleně informovala. Přímá finanční podpora není vzhledem k výši italského státního zadlužení pravděpodobná.

„Nechci vydělávat víc, chci jenom zase začít vydělávat,“ tvrdí Pedroni. Pět pracovníků, kterým důvěřuje, vzal s sebou do Polska.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters)


Váš názor
 • Evropa
  26.08.2013 9:56

  Pro celou jižní Evropu by bylo lepší kdyby uznali, že jejich pracovní výkon není 4x vyšší, než např. v Polsku nebo na Slovensku a přizpůsobili tomu platy. Pak nebude důvod stěhovat firmy. Devalvovat měnu bohužel nemůžou, když je společná...
  pmx
 • Bohouš přečíst
  23.08.2013 22:37

  a nejlépe dvakrát a pak nechat vylepit v Lidovém domě
  Mike
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data