Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deindustrializace po italsku: továrník o dovolené potají přestěhoval provoz do Polska

Deindustrializace po italsku: továrník o dovolené potají přestěhoval provoz do Polska

23.08.2013 17:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Fabrizio Pedroni začátkem srpna zaměstnancům své továrny na výrobu elektroniky popřál příjemnou letní dovolenou s tím, že se všichni opět uvidí za tři týdny. Nemyslel to zcela upřímně. Jen o několik hodin později začal pod rouškou tmy celý provoz rozebírat a stroj po stroji posílat do Polska.

„Kdybych jim dopředu řekl cokoli o plánech přesunout výrobu za hranice, obsadili by mi továrnu a zabavili všechno vybavení. Prostou pravdou je, že chci, aby moje podnikání přežilo, a v Itálii už pro to nebyly ty správné podmínky,“ uvedl Pedroni v telefonickém rozhovoru z Polska.

O velkém stěhování na východ se 40 pracovníků Pedroniovy společnosti Firem, sídlící poblíž severoitalské Modeny, nakonec dozvědělo, ale příliš pozdě. Jedenáct dní po zahájení akce se skupinka zaměstnanců, kteří dostali podezření kvůli neobvyklému provozu v okolí objektu, přihnala k branám továrny, z níž vyjíždělo 20 nákladních aut s posledními kusy vybavení. Utajená průmyslová migrace se stala národním tématem; další osud šokovaných zaměstnanců zůstává nejasný.

Pedroni, kterému táhne na padesát, obdržel několik výhružek smrtí adresovaných jemu i jeho rodině. Přesto svůj názor na přesunutí továrny, otevřené po druhé světové válce jeho dědem, měnit nehodlá. A není sám. Podobné kroky ve snaze o snížení nákladů a udržení konkurenceschopnosti podnikají i velké koncerny typu automobilky Fiat, i když jim jejich rozměr nedovoluje tak extrémní pružnost.

Výrobce kuchyňských spotřebičů Indesit v červnu ohlásil zrušení 1400 domácích pracovních míst, třetiny veškerého zaměstnaneckého stavu, a jejich přesunutí do Turecka a Polska. Fiat, který se s odbory kvůli propouštění střetává pravidelně, v polské továrně Tychy zaměstnává přes 4000 lidí.

Data italské asociace malých a středních podniků ukazují, že mezi lety 2002-2011 výrobu nebo její část do zahraničí přesunulo 27 000 firem s ročními tržbami nad 2,5 milionu euro. V roce 2011 bylo v Polsku registrováno 737 společností ovládaných Italy. Dohromady zaměstnávali 67 tisíc lidí. Polská ekonomika by letos podle odhadů tamní centrální banky měla vzrůst o 1,1 %. Italské hospodářství naproti tomu čeká pokles o 1,8 %.

Carlo Maffe, který přednáší byznys strategii na Bocconi University v Miláně, kontroverzní útěk Firemu do Polska označuje za spornou, avšak jedinou cestu přežití, na niž se vydala už řada jiných italských podnikatelů. „Většina společností typu Firemu v Itálii v posledních nejméně pěti letech vykazuje ztráty,“ dodává Maffe.

Podle Pedroniho bylo stěhování do Polska vynucené zahraniční konkurencí, mzdovými náklady a rostoucími daněmi. Jiné řešení by prý znamenalo krach. Jeho společnost loni utržila zhruba 3 miliony euro, avšak zisk naposledy vykázala v roce 2008.

Situací kolem Firemu a jeho zaměstnanců se mezitím zabýval italský parlament. Poslanci vládní koalice i opozice kabinet premiéra Enrica Letty vyzvali, aby je o dalším osudu firmy urychleně informovala. Přímá finanční podpora není vzhledem k výši italského státního zadlužení pravděpodobná.

„Nechci vydělávat víc, chci jenom zase začít vydělávat,“ tvrdí Pedroni. Pět pracovníků, kterým důvěřuje, vzal s sebou do Polska.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters)


Váš názor
 • Evropa
  26.08.2013 9:56

  Pro celou jižní Evropu by bylo lepší kdyby uznali, že jejich pracovní výkon není 4x vyšší, než např. v Polsku nebo na Slovensku a přizpůsobili tomu platy. Pak nebude důvod stěhovat firmy. Devalvovat měnu bohužel nemůžou, když je společná...
  pmx
 • Bohouš přečíst
  23.08.2013 22:37

  a nejlépe dvakrát a pak nechat vylepit v Lidovém domě
  Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.