Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel prý zrušil plán snížit některé poplatky za roaming

Brusel prý zrušil plán snížit některé poplatky za roaming

29.8.2013 8:19
Autor: ČTK

Evropská komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová zrušila chystaný plán snížení velkoobchodních poplatků za využívání mobilních telefonů v zahraničí až o 90 procent. Vyplývá to z dokumentu Evropské komise, který získala agentura Reuters. Kroesová usiluje o vytvoření evropského jednotného vnitřního trhu v telekomunikacích a chystané opatření bylo pro tyto snahy klíčovým prvkem. Narazilo prý ale na kritiku. 

Plán by zasáhl velkoobchodní ceny, které operátoři mobilních služeb platí za to, aby získali přístup do sítí konkurenčních společností. 

Kroesová v dřívější hrubé verzi svého plánu navrhovala cenový limit tři eurocenty (0,75 Kč) za minutu hovoru s platností od července příštího roku do června 2022. To by bylo o 70 procent méně než stanoví nynější opatření. To vstoupilo v platnost v červenci a limit poplatku stanovilo na deset eurocentů (2,5 Kč). Kromě toho chtěla Kroesová snížit limity velkoobchodních poplatků za přenos dat ze současných 15 eurocentů za megabyte na 1,5 eurocentu.

Nejnovější verze návrhu ale podle agentury tento problém vůbec nezmiňuje. Podle zdrojů obeznámených se záležitostí se s Kroesovou minulý měsíc setkali šéfové telekomunikační společností Orange (7,58 EUR, 0,00%), Telecom Italia (0,48 EUR, -2,83%), Telefónica a vysoce postavený představitel společnosti Deutsche Telekom (9,56 EUR, -0,21%) a sdělili jí své obavy ohledně jejích plánů. 

Mluvčí komisařky Ryan Heath podle Reuters uvedl, že přes léto bylo učiněno "několik technických zlepšení". 

Kroesová by měla své návrhy zveřejnit 10. září. Aby se mohly stát právně závaznými, budou potřebovat souhlas Evropského parlamentu a 28 států EU. 

Evropský parlament loni schválil jiný plán komise, podle něhož se už od loňského července snížila maximální cena minuty hovoru ze zahraničí na 29 eurocentů (7,6 Kč) proti předchozím 35 centům. Od letošního července cena klesla na 24 centů.


Váš názor
 • už se ani nedivím
  29.8.2013 9:20

  že ekonomika v eurozóně kolabuje, když kdejakej úřednickej lempl zasahuje takovým způsobem do trhu. A to neplatí jen v sektoru telekomunikací..., ale prakticky ve všem.
  Jesse
 •  
  29.8.2013 9:08

  Copak copak že ji taky uplatili,jako všechny politiky v Bruselu
  prorok
  •  
   29.8.2013 10:43

   Tak tu hromádku bych chtěl alespoň vidět.
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data