Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hedge fondy vstupují do nové éry

Hedge fondy vstupují do nové éry

05.09.2013 22:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Když se zeptáte deseti investorů na to, jak definovat hedge fond, pravděpodobně dostanete deset rozdílných odpovědí. Tento výraz totiž popisuje celé odvětví, které spravuje asi 2,4 bilionu aktiv. Portfolia jednotlivých fondů se velmi liší, a to jak co se týče tolerance k riziku, tak cílů ohledně návratnosti. Jason Gerlach, který stojí v čele hedge fondu Sunrise Capital Partners, tak tvrdí, že výraz „hedge fond“ je zavádějící a sám o sobě nic neříká. Tyto fondy byly dlouho považovány za něco, co je obestřeno určitým tajemstvím a je k dispozici pouze extrémně bohatým. V současnosti ale dochází k uvolnění 80 let trvajícího zákazu na reklamu těchto fondů. Některé z nich se tak připravují na rozjetí reklamní kampaně. Ta by podle určitých názorů měla pomoci celé odvětví demystifikovat. Mýtus, který se kolem něho vytvořil, může přitom být pouze odrazem toho, že regulace „nedovolovala fondům hovořit“, jak se domnívá Mitch Ackles z Hedge Fund Association.

Výraz „hedge fond“ prý poprvé použil sociolog a finanční novinář Alfred Winslow Jones, který v roce 1952 založil svou vlastní investiční společnost. Používal finanční páku a zároveň otevíral krátké pozice u akcií, které považoval za nadhodnocené. Pokoušel se tak o zajištění (tedy „hedging“) svých pozic a dosažení zisků bez ohledu na to, zda trh klesal či rostl. Hedge fondy tento postup využívají i dnes a vyvažují investice do jednoho aktiva pozicí u aktiva jiného. Není tomu tak ale vždy. Jejich strategie jsou ovšem stále flexibilnější než třeba u vzájemných fondů. Mají například vyšší zadlužení či investují do méně likvidních aktiv včetně uměleckých děl nebo málo obchodovaných cenných papírů. Tato agresivnější taktika sebou obvykle nese vyšší poplatky dosahující 1 – 2 % z objemu spravovaných aktiv a 20 % z ročních zisků.

V USA mohou do hedge fondů investovat pouze investoři, jejichž roční příjem za poslední dva roky převýšil 200 000 dolarů (nebo dosáhli čistého majetku převyšujícího 1 milion dolarů, ovšem bez započítání hodnoty domu). Tato omezení představují výsledek snahy o ochranu investorů. Fondy pak obvykle požadují, aby minimální investice dosáhla alespoň 250 000 dolarů, omezení se týká i toho, jak často mohou investoři z fondu stahovat peníze. Pohled na dosaženou návratnost pak ukazuje, že podle HFRI Fund Weighted Composite Index dosáhlo letos toto odvětví 3,8 % zisků. Index S&P 500 si ale připsal 16,2 %, dluhopisy podle Barclays Government/Credit Bond Index generovaly ztráty ve výši 3,2 %. Pětiletá návratnost hedge fondů dosáhla 3,4 % ročně, index S&P 500 vydělal po započítání dividend 7,3 % ročně.

Investoři by měli pochopit, že některé hedge fondy mohou zvýšit návratnost investičního portfolia, to samé ale platí o ztrátách. Investoři by měli fondy posuzovat individuálně v závislosti na tom, jaké strategie uplatňují. Jednou z těch nejčastějších je strategie „relativní hodnoty“. V jejím rámci fond kupuje aktiva, u nichž čeká růst ceny, prodává naopak ta, u nichž je pravděpodobný pokles ceny. Jiné fondy se zaměřují na pohyby cen vyvolané bankroty, fúzemi, akvizicemi a podobnými událostmi. A populární je i strategie založená na makroekonomickém vývoji. Ta se zaměřuje na širokou škálu aktiv od akcií, přes komodity až po měny. Tato strategie je známá zejména proto, že se jí věnují lidé jako George Soros či Julian Robertson. Populární byla zejména v 90. letech, velké zisky pak přinesla v roce 2008 během finanční krize. Letos ale podle indexu HFRI Macro Total Index generovala ztrátu ve výši 0,95 %, zatímco strategie relativní hodnoty podle indexu HFRI Relative Value Total Index vynesla asi 3,6 %.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2022
9:48Komentář Jana Bureše: Mzdy zrychlují, reálně však pokračuje strmý pád
9:02Rozbřesk: Česko vstupuje do recese. Důvodem vysoká inflace a propad reálných příjmů domácností
8:56Poptávkové a nákladové inflační tlaky by mohly podle guvernéra ČNB polevit, Čína zmírňuje opatření proti covidu a futures jsou dnes kolem nuly  
8:33Ropný kartel OPEC+ nezměnil těžební limity. Nejistotou zpomalující Čína i cenový limit na ruskou ropu
6:00Co ukazuje na přílišné utažení monetární politiky?
04.12.2022
9:19Víkendář: Jako kdyby Apple vyráběl elektromobily...
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m