Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak si vsadit na pokračující platební neschopnost USA? Experti radí vyhnout se akciím

Jak si vsadit na pokračující platební neschopnost USA? Experti radí vyhnout se akciím

02.10.2013 11:38, aktualizováno: 2.10. 13:34

Aktualizováno

Ve Spojených státech pokračuje ping pong mezi republikány a demokraty, kteří si posílají a zamítají návrhy na východisko z politického patu, který odřízl státní sféru od financí a donutil tisíce lidí jít na neplacené volno. Místo konstruktivní debaty se navíc obě politické síly vzájemně především obviňují z toho, kdo současnou krizi způsobil. S nerýsující se vidinou konce platební neschopnosti je podle investičních stratégů vlivných bank lepší vyhnout se do budoucna akciím a vsadit spíše na dluhopisy.

„Pokud existuje nějaká kategorie aktiv, která je zranitelná vůči pokračující platební neschopnosti (americké) vlády a následně problematické debatě o navýšení dluhového stropu, pak jsou to akcie,“ vyslovil se jednoznačně Edward Marrinan, stratég Royal Bank of Scotland v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Dluhopisy ratingem v investičním pásmu naopak mohou ve srovnání s akciemi nebo jinými rizikovými aktivy zajistit atraktivní výnos oproštěný od rizika,“ dodal. Konkrétně Marrinan očekává, že výnos 10letých amerických státních dluhopisů bude v dalších dnech klesat.

Ratingová agentura Fitch včera odpoledne uvedla, že současná platební neschopnost Spojených států sama o sobě není důvodem pro snížení amerického ratingu "AAA", který má v současnosti negativní výhled. „Důležité bude nyní sledovat vývoj jednání o navýšení dluhového stropu. Pokud k němu včas nedojde, může dojít k negativním důsledkům pro rating USA,“ varovala agentura.

Posílení dluhopisů, které stratégové předpovídají by přišlo po negativní bilanci za první pololetí, kdy podle indexu Bank of America Merrill Lynch U.S Corporate & High Yield ztratily 2,3 procenta. Důvodem byly obavy investorů, že se americká ekonomika již zlepšila dost na to, aby Fed začal snižovat objem nakupovaných cenných papírů. Akciová index S&P 500 za stejné období vyskočil o 13,8 procenta, což byl nejsilnější růst od roku 1998.

Zpomalení, Fed a dolar

Se stratégem RBS ohledně doporučeného bezpečného přístavu v rámci kategorie aktiv souhlasí také jeho kolega z Bank of America Michael Contopoulos. „Ačkoliv jsou korporátní dluhopisy na trhu nyní s výnosy pouhý jeden procentní bod od svého historického minima, bude se jim tento měsíc dařit lépe, než-li akciím,“ uvedl ve zprávě pro klienty banky. Pokud totiž budou jednání ve Washingtonu nadále obdobně neplodná jako dosud, lze očekávat oslabení americké ekonomiky, což pravděpodobně donutí Fed prodloužit nákupy obligací za 85 miliard dolarů měsíčně.
 
To by ovšem bylo špatnou zprávou pro dolar, který by podle všeho mělo čekat oslabení, zatímco měny emerging markets by zřejmě posílili. „Pokud budou (americké) problémy ve fiskální rovině pokračovat, Fed nejspíš nebude příliš ochoten omezovat stimulaci ekonomiky. V tom případě by dolar utrpěl ztráty,“ říká James Kwok, hlavní manažer pro devizový trh společnosti Amundi, která zpravuje klientům investice za více než bilion dolarů a včera již snížila sázky na posílení dolaru.

Kolik stojí platební neschopnost a dokdy skončí

Spojené státy musejí platit značné dodatečné náklady vyplývající z ochromení státní správy poté, co se do pondělní půlnoci nepovedlo republikánům a demokratům schválit nutný zákon o státních výdajích na začínající nový fiskální rok je například uzavření části vládních úřadů. Podle odhadů expertů jdou denně do stamilionů dolarů. Jenom ve Washingtonu ztráty činí zhruba 200 milionů dolarů denně, řekl ekonom Stephen Fuller deníku Washington Post. V hlavním městě přitom žije značná část ze zhruba 800 tisíc státních úředníků, kteří byli posláni na nucenou a neplacenou dovolenou. Společnost to IHS Inc hovoří o ztrátách až 300 milionů dolarů denně v celých Spojených státech.

„Každý týden v platební neschopnosti bude Spojené státy stát asi 0,1 procentního bodu z ekonomického růstu,“ varoval včera v Bloomberg TV Bill Gross, manažer největšího dluhopisového fondu na světě známého pod zkratkou PIMCO. Poradenská společnost Macroeconomic Advisers odhaduje, že pokud by platební neschopnost USA trvala od včerejšího začátku celé dva týdny, pak by snížila výkon ekonomiky o 0,3 procentního bodu na 2,3 procenta.

Kromě nutné dohody o financování chodu Spojených států na další fiskální rok, který republikáni blokují kvůli nesouhlasu s Obamovou reformou zdravotnictví, visí ve vzduchu ještě další důležité datum. Do 17. října je nutné zvýšit strop pro zadlužení Spojených států. Pokud USA dluhový strop do daného termínu nezvýší, čekal by zemi bankrot.

Právě toto datum je podle Grosse zřejmě limitem, do kterého obě strany budou nuceny nalézt společnou řeč. Američtí zákonodárci si totiž dle manažera PIMCO uvědomují případné katastrofické dopady a „komplexní řetězec celosvětových událostí“, který by otřásl finančními trhy.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Bank of America, RBS, PIMCO)


Čtěte více:

A je to tu zase: USA v říjnu narazí do dluhového stropu. Úřady by mohly zavřít už dřív
27.08.2013 12:58
Americká sezona handrkování se o veřejné výdaje se opět pomalu rozjížd...
Dolar a obavy z amerického krachu
25.09.2013 18:18
Navyšování amerického dluhového stropu už nějaký čas není samozřejmost...
USA spadly do platební neschopnosti. Co bude dál?
01.10.2013 7:42
Zavřené státní úřady, muzea a parky a až 800 tisíc Američanů zaměstnan...
Reforma zdravotnictví v USA se rozjíždí - s technickými problémy
01.10.2013 19:39
Přestože se americké vládní úřady dnes uzavírají kvůli politickému pat...
Obama z Bílého domu vyzval k znovuotevření vládních úřadů, jakékoli změny ve zdravotní reformě odmítá
01.10.2013 20:31
Americký prezident Barack Obama dnes při svém projevu z Bílého domu dů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2025
16:06Americké akcie mají to nejlepší za sebou. Očekávám další ztráty, říká stratég z Jefferies
8:05Víkendář: Slok o „dobrovolné recesi“
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data