Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brzděte, nestíháme!

Brzděte, nestíháme!

12.11.2013 18:34
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Německo v poslední době vystřídalo Čínu a stává se zemí, na kterou nejvíce dopadá kritika za přílišnou orientaci na export, která při jeho velikosti ve výsledku škodí jiným. Proti příliš velkému německému vývozu se nedávno ozvalo americké ministerstvo financí, nyní Evropská komise, a hned se mluví o pokutách. Pravdou je, že zvláště v situaci, kdy globální ekonomika stále není plně v kondici, jsou exportní úspěchy jedné země z velké části vyváženy neúspěchy nějaké jiné. Kritika pak vyvolává dojem, že němečtí vývozci jsou podporováni nějakým nestandardním, či dokonce neférovým způsobem.

U Číny to bylo celkem jasné, export byl dlouho podporován z mnoha stran. Kritika sice mířila hlavně na měnu, ale šlo také o zvýhodnění úvěrů pro vybrané firmy, minimální ekologická omezení, minimální sociální omezení a ve finále třeba ještě cenový dumping při vývozu. Čína naprosto evidentně nastoupila (už před třemi dekádami) cestu masivního ekonomického posílení založeného na vysávání zahraniční poptávky. Nelze se divit - pokud se chce země vyšvihnout z rozvojového světa mezi vyspělé, je to osvědčená a nejrychlejší metoda. Západu s USA v čele to začalo vadit až relativně nedávno...

Německo mezi ekonomicky vyspělými vždy bylo. Jde o silně sociální stát, jehož konkurenceschopnost není založena na armádě superlevných dělníků. Jednotkové mzdové náklady v Německu za poslední roky klesly relativně k jiným zemím eurozóny, což je často argumentem kritiků. Jenže relativní vývoj nám neříká, jestli Německo drželo náklady na uzdě a ostatní se dostali výš, nebo zda bylo Německo výš a ostatní ho doháněli. Spíš to vypadá na to druhé. Podle studie Destatisu byly hodinové náklady práce (včetně nemzdových) v Německu loni nad průměrem eurozóny. Byly sice nižší než ve Francii, ale vyšší než v Itálii a výrazně nad úrovní ve Španělsku či Portugalsku. U zpracovatelského průmyslu, který je klíčovým vývozcem, je odstup Německa od průměru ještě větší.

Na rozdíl od Číny v německém případě rozhodně nemůžeme hovořit o nějakém zvýhodnění menšími náklady na ekologii. Naopak - kromě standardních norem podobných v celé Evropě na sebe země navíc dobrovolně uvalila břemeno přechodu na obnovitelné zdroje energií, tedy ty nejdražší.

Letošní zpráva Eurostatu ukazuje, že firemní daně jsou v Německu nad průměrem eurozóny a EU. Pravda, Španělsko nebo Francie jsou s daněmi ještě výš. Třeba v Itálii ale platí firmy menší procento zisků než v Německu a za deset let zde daně klesaly podobným způsobem jako ty německé. V oblasti příjmů fyzických osob je Německo rovněž nad průměrem Unie i eurozóny a znovu pod Francií a Španělskem. Naopak mírně pod průměrem je u daně z přidané hodnoty, kde se jako jedno z mála drží pod 20 procenty. V daňové oblasti to tedy nevypadá na nějaké zásadní zvýhodnění německých producentů a na druhé straně ani na odrazování od spotřeby.

Výhoda výrobců v Německu je tedy někde jinde. Může to být dobrá infrastruktura, nízká korupce nebo administrativní zátěž, vzdělaná či vhodně strukturovaná pracovní síla apod., klíčová ale bude produktivita práce. Tyto výhody přitom nejsou nic jiného než výnosy z investic, které do výrobních prostředků, infrastruktury či vzdělání byly učiněny v minulosti.

Rozdíl mezi exportní výkonnostní Německa a méně úspěšnými zeměmi byl umocněn hospodářskou krizí, která nejvíce dolehla na strukturálně slabé ekonomiky zatížené velkými nerovnováhami. Korekci zpomalila existence společné měny. Nic se však nemění na tom, že Německo prostě dokázalo učinit takové kroky a reformy, které mnozí další udělat nedokázali. Zmenšení nerovnováhy je dobrým cílem, ale nemělo by jít cestou sankcí pro ty úspěšné. Má být Německo uměle zpomalováno, protože třeba Francie, sdílející stejnou měnu, nestíhá? Eurozóna dlouhodobě více vydělá na tom, když naopak slabé země budou pod velkým tlakem na změnu.

Německo si užívá výhod minulých investic déle díky pomalosti korekčních mechanismů, ani tak tu ale výhody nejsou navždy. Třeba trend u jednotkových nákladů práce se už změnil - již řadu kvartálů rostou v Německu o polovinu rychleji než v eurozóně i Francii. Co zafunguje málo, a vůči ostatním členům eurozóny vůbec, je už zmíněná měna. Posílení samostatné měny by korekci rozdílů značně urychlilo, teoreticky. Reálně by to asi bylo horší - kdyby Německo mělo marku, byla by dávno zafixovaná podobně jako švýcarský frank či koruna.


Váš názor
 • Německá produktivita a kvalita
  12.11.2013 20:38

  Tak samozřejmě německá produktivita a kvalita při stabilním euru dlouhodobě zcela válcuje celé jižní křídlo. Jejich vlastní občané, firmy, úřady prostě ve velkém kupují německou produkci od drobností po ponorky a zbraně. Marka, která běžnou apreciací vůčí pravidelně depreciovaným až devalvovaným jižním národním měnám podobné excesy dříve tlumila už není, takže euro a cash je king. Kvůli úplnosti je třeba objektivně dodat, že veškeré velké německé firmy, a zvláště automobilky, byly a dosud jsou vyjmuty z placení docela velkých ekologických příplatků ke každé MWh spotřebované elektřiny. O to víc pak platí normální spotřebitelé, kteří už toho mají tak právě dost (2.nejvyšší ceny elektřiny v Evropě). Takže tento cenový vzorec se bude měnit.
  Kolemjdoucí
  • Re: Německá produktivita a kvalita
   12.11.2013 20:42

   P.S. Šéf ECB Mario Draghi to řekl jasně a výstižně: Umělé potrestání silnějších slabým nepomůže. Klíč je obnovit konkurenceshopnost slabých.
   Kolemjdoucí
   •  
    12.11.2013 20:48

    Tak tak, když lezou němcům do zadku čeští položidi z ČNB..., to se to v Evropě podniká. A nejsme sami.
    Jesse
    •  
     13.11.2013 7:18

     Nepochopil jsem. Můžete tuto pozoruhodnou myšlenku rozvést?
     JJa
Aktuální komentáře
04.12.2022
9:19Víkendář: Jako kdyby Apple vyráběl elektromobily...
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data