Aktualizováno Ceny elektřiny za posledních pět let na burze propadly o 40 procent a trápí energetiky v celé Evropě včetně českého giganta . Obchodní ředitel firmy Alan Svoboda nicméně věří, že důvody pro další pokles brzy pominou. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to dnes v Berlíně uvedl s tím, že katalyzátorem pro obrat nejspíš budou dražší povolenky a uhlí. Český roční kontrakt pro dodávky elektřiny dnes po slovech obchodního ředitele ČEZu vzrostl až o 0,6 procenta na 36,40 EUR/MWh, a je tak nejvýše od 8. listopadu.
„Roční futures kontrakt pro cenu elektřiny se pravděpodobně v příštím roce odrazí ode dna,“ prohlásil dnes Alan Svoboda obchodní ředitel skupiny . „Prostor pro další pokles v příštím roce je již omezený,“ dodal. Cena ročního kontraktu na dodávku silové elektřiny na německé energetické burze od začátku roku 2013 propadla již o 17 procent, dnes roste o desetinku procenta na 37,3 EUR/MWh.
Vývoj cen ročního kontraktu pro silovou elektřinu (EUR/MWh)

Cena silové elektřiny na burze v Německu ale podle Alana Svobody nejspíš v příštím roce poroste kvůli rostoucím cenám emisních povolenek a nákladům na uhlí. „Očekávám obrat v jednom ze tří současných negativních faktorů: propadající ceny uhlí, kolaps cen emisí a očekávání budoucího rozvoje obnovitelných zdrojů energie,“ řekl obchodní ředitel ČEZu.
Alan Svoboda hovořil o vyhlídkách této největší energetiky v zemi do budoucna s mírným optimismem již v polovině září. Ceny silové elektřiny podle něho klesaly kvůli nízké ceně uhlí, levným povolenkám na emise oxidu uhličitého a kvůli očekávanému růstu výroby elektřiny z dotovaných obnovitelných zdrojů. Nicméně první polovina září podle Svobody přinesla korekci směrem nahoru. „Pravděpodobně jsme dosáhli cenového dna, minimálně na nejbližší období," řekl obchodní ředitel ČEZ a dodal, že firma urychlila předprodeje své produkce pro další dva roky.
To se potvrdilo spolu s výsledky za třetí kvartál, které ČEZ představil před dvěma týdny. Alan Svoboda v konferenčním hovoru uvedl, že ČEZ k 1. listopadu předprodal 86 procent produkce na rok 2014 s průměrnou cenou 44,6 EUR/MWh, 63 procent produkce za 2015 při ceně 41,5 EUR/MWh a 27 procent produkce za rok 2016 s průměrnou cenou 40 EUR/MWh. ČEZ tak v posledních třech měsících sice urychlil své předprodeje, ale také si zhoršil průměrnou cenu. V srpnu uvedl, že má z produkce elektřiny pro rok 2014 předprodáno 72 procent produkce při průměrné ceně 46 EUR/MWh, 53 procent produkce pro rok 2015 za 42,5 EUR/MWh a 22 procent pro rok 2016 za 41 EUR/MWh. V květnu ČEZ po výsledcích za 1Q13 hovořil o předprodejích 63 procent produkce pro 2014 při ceně zhruba 47,7 EUR/MWh, pro rok 2015 to bylo 39 procent za cca. 45 EUR/MWh a pro rok 2016 potom asi 15 procent produkce při ceně 43 EUR/MWh.
Finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák v zářijovém rozhovoru pro Patria.cz. Na otázku ohledně očekávaného vývoje cen elektřiny na burze v následujících 5 letech uvedl: „Očekáváme, že ceny elektřiny budou relativně stabilní, tedy že se budou pohybovat okolo současných úrovní. Pozitivním signálem by mohl být růst cen povolenek CO2, který však vyžaduje politickou shodu na změně parametrů systému emisního obchodování na úrovni Evropské unie, jež se hledá jen obtížně. Evropa ale potřebuje konkrétní energetickou koncepci, je třeba, aby někdo stanovil jasný směr a záruky, aby se prostředí v energetice stabilizovalo.“
Před dvěma týdny potom Novák v online rozhovoru na Patria.cz uvedl, že u cen silové elektřiny na evropském trhu očekává v nejbližším období spíše stagnaci, nabídnul ale hned několik možných pozitivních katalyzátorů, které by mohly poslat akcie ČEZu výše. Po letošních odpisech totiž při vzedmutí energetického trhu podle něho mohou přijít také pozitivní přecenění hodnoty aktiv. Dalším zdrojem dobrých zpráv do budoucna muže být i dříve problematická albánská divize ČEZu, která byla sice již vyřazena z konsolidovaných výsledků skupiny, ČEZ nadále vede arbitrážní bitvu s tamní vládou kvůli znehodnocení své investice v zemi. Podle finančního ředitele ČEZ se veřejnost již brzo dozví finální částku, kterou hodlá ČEZ v arbitráži získat.
Rok 2014 bude podle analytického týmu agentury Bloomberg pro energetiky v evropském regionu a ze zemí bývalého Sovětského svazu plný radikálních změn. “Mnohé země totiž začnou zavádět nové energetické politiky, které zřejmě umožní energetikám investice do nových elektráren a rozvodných sítí, kvůli nimž by nyní musely zatěžovat spotřebitele,“ uvedl Chris Rogers, analytik pro energetiku agentury Bloomberg. V České republice by se tak mohla vyjasnit budoucnost rozšíření jaderné elektrárny Temelín skupiny ČEZ, zatímco polský gigant PGE by měl rozhodnout o projektu uhelní elektrárny Opole. Kromě legislativního rámce však bude dozajista důležitou roli hrát i vývoj cen elektřiny a výhled do budoucna.
(Zdroj: Bloomberg, ČEZ)