Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SVJ podle nového občanského zákoníku: Všechno jednou končí (12. díl)

SVJ podle nového občanského zákoníku: Všechno jednou končí (12. díl)

16.12.2013 5:30
Autor: JUDr. Petra Mirovská, KŠB

Současná právní úprava zániku společenství vlastníků jednotek (SVJ) obsažená v zákoně o vlastnictví bytů není příliš obsáhlá. Stanoví tři případy zániku SVJ a další situace neřeší. SVJ tak dle dnešní úpravy zaniká jednak dnem zániku domu (typicky v případě jeho demolice či v důsledku přírodní katastrofy), dále dohodou všech vlastníků o změně vlastnictví jednotek na podílové spoluvlastnictví budovy, nebo prohlášením jediného vlastníka o zrušení vymezení jednotek v domě a změně vlastnictví jednotek na vlastnictví budovy. Co činit například v situaci, kdy klesne počet vlastníků jednotek pod minimální hranici nutnou pro vznik SVJ, zákon o vlastnictví bytů neřeší.

Opět dvoufázový proces

Nový občanský zákoník (NOZ), který nabývá účinnosti dne 1. ledna 2014, striktně rozlišuje mezi zrušením a zánikem SVJ. Nově tak bude dvoufázovému procesu podléhat nejenom založení a vznik SVJ, ale i jeho zrušení a zánik.

Ke zrušení SVJ podle NOZ bude jednak docházet automaticky ze zákona dnem zániku vlastnického práva ke všem jednotkám v domě (což může nastat v případech výše uvedených). Současně však bude možné SVJ zrušit právním jednáním, pokud bylo založeno dobrovolně nebo pokud počet jednotek v domě klesl na méně než pět. Pro tento případ NOZ stanoví vlastníkům jednotek povinnost přijmout pravidla pro správu domu a pozemku a pro příspěvky na ni.

Samotný zánik SVJ bude vázán, obdobně jako je tomu dnes u obchodních společností, na výmaz z rejstříku společenství vlastníků jednotek. Návrh na výmaz bude zapotřebí podat k příslušnému krajskému soudu poté, co nastanou skutečnosti, se kterými NOZ spojuje zrušení SVJ.

Zapomeňte na likvidaci

Podle obecných ustanovení o právnických osobách se v případě zrušení právnické osoby povinně vyžaduje její likvidace, pokud zákon nestanoví jiný způsob vypořádání, anebo pokud nestanoví, že se likvidace neprovádí. V případě SVJ přitom NOZ výslovně stanoví, že se likvidace neprovádí.

Majetkové poměry SVJ se vypořádají tak, že dnem zániku SVJ přejdou práva a povinnosti SVJ na jednotlivé vlastníky jednotek, a to v poměru stanoveném podle podílu každého vlastníka jednotky na společných částech. Právními nástupci SVJ se tak stanou vlastníci jednotek, kteří budou ke dni výmazu SVJ z rejstříku společenství vlastníků jednotek zapsáni v katastru nemovitostí jako vlastníci jednotek. Na tyto vlastníky jednotek přejdou poměrným způsobem veškerá práva a povinnosti SVJ, a to včetně nevypořádaných závazků SVJ, na což by vlastníci jednotek měli pamatovat.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC