Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdražování mědi mate obchodníky. Sedí ještě přezdívka Dr. Copper?

Zdražování mědi mate obchodníky. Sedí ještě přezdívka Dr. Copper?

15.01.2014 18:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Měď je díky svému širokému využití ve stavebnictví, elektronice či automobilovému průmyslu považována za klíčovou komoditou, která měří pulz světové ekonomiky. Jenže v prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb a levných peněz pumpovaných do finančního systému řadou velkých centrálních bank podle některých obchodníků přezdívka „doktor měď“ přestává být relevantní.

Začátkem letošního roku se tříměsíční kontrakt na dodávku načervenalého kovu na londýnské burze LME vyšplhal na sedmiměsíční maximum, poblíž 7500 USD za tunu. Je to předzvěst toho, že globální ekonomika je na tom dobře a že se bude dařit obzvlášť Číně, která spotřebovává 40 % celosvětové produkce mědi? Nebo šlo jen o klamný signál?

Většina komoditních analytiků zastává medvědí pozice a domnívá se, že druhá varianta je pravdivá. Těžba mědi v uplynulém roce překvapila svým růstem, jenž vyústil v převis nabídky nad poptávkou a poklesu cen. V posledních měsících se ale poměry na trhu výrazně změnily a kotace začaly stoupat. Zásoby kovu ve skladech LME klesly na 12měsíční minimum. Ceny měděného koncentrátu, který se pak dále zušlechťuje a taví do burzovně obchodovatelné komodity, se nicméně drží nízko.

Co se stalo? Velké množství mědi se ze skladů vydalo do Číny, jejíž trh má svá specifika a nemusí být vždy dobře čitelný. Prémie, kterou musí kupci platit navrch burzovní ceny při dodávce do Šanghaje, dramaticky vzrostla. Nedávno se vyšplhala na 200 USD za tunu včetně pojištění a přepravy. Před rokem činila 50 USD za tunu.

Ne všechen kov směřující do Šanghaje ale skončil v čínských továrnách. Předpokládá se, že vláda nakoupila větší množství komodity pro strategické účely. Část nákupů také může být jen součástí finančních operací, jejichž cílem je využít nízkých úrokových sazeb ve vyspělých zemích a tamní dostatečné likvidity.

„Několik měsíců řešíme hlavolam, kdy na trhu koncentrátu panuje dostatečná nabídka, zatímco u fyzických dodávek zušlechtěné mědi jsou poměry na trhu těsné. Vysvětlení může spočívat v tom, že přebytečný kov byl absorbován čínskými finančními kontrakty. Měď slouží jako kolaterál pro úrokovou arbitráž,“ sdělil nejmenovaný trader listu Financial Times.

Arbitráž je oblíbenou čínskou metodou vyrovnávání se s nedostupností úvěrů na domácí půdě. Společnosti působící v Číně využívají kontrakty na dovoz mědi, aby si mohly vypůjčit dolary od zahraničních bank. Úrokové míry z takto pořízených úvěrů jsou nižší než v domácím prostředí, což obchodníkům umožňuje směnit devizy za jüany a půjčit je dál za vyšší úrok či použít k jiným účelům. Trader si zajistí krátkodobý úvěr, ale kov leží dál ve skladě.

I když finanční triky pokřivily trh mědi a otupily jeho výpovědní hodnotu, průmyslová poptávka se zdá být na slušné úrovni. Australská banka Macquarie předpovídá, že globální spotřeba letos vzroste o 4,5 %, oproti loňským 3,6 %. I výhled do vzdálenější budoucnosti je podle lidí obeznámených s poměry na trhu dobrý. Těžařská společnost Rio Tinto odhaduje, že na uspokojení rostoucí poptávky do roku 2025 je třeba každých 14 měsíců zvýšit produkční kapacitu o množství, které odpovídá výstupu největšího dolu na světě Escondida v Chile.

I tak se větší růst cen v dohledné době nezdá pravděpodobný. Nových dolů se totiž buduje dostatek, což platí i o rozšiřování těch stávajících. Letos by měly na trh dorazit dodatečné dodávky z Peru, Chile, Mongolsku a Zambie. Standard Bank očekává, že převis nabídky bude panovat další tři roky. Kotace by se podle 27 analytiků oslovených agenturou Reuters letos měly pohybovat kolem 7000 USD za tunu.

To ovšem předpokládá, že nedojde k žádným velkým výpadkům produkce či exportu. Obchodníci bedlivě sledují situaci v Indonésii, kde od tohoto týdne platí zákaz na vývoz nezpracované rudy. Měděný koncentrát dostal nakonec výjimku. Pokud by byl zákaz úřady striktně vynucován, mohlo by z trhu letos zmizet 300 tisíc tun koncentrátu, a převis by se tak mohl změnit v křehkou rovnováhu. 

 
(Zdroje: FT, Macquarie, Reuters)


Čtěte více:

830 tisíc tun mědi nemá kupce. Gigant Antofagasta (až -5 %) obrat nevidí
27.08.2013 12:02
Čína sice polyká velkou část nahromaděných zásob světové mědí, ale pro...
Čína má spadeno na obří měděný důl v Peru. Pokles cen zvyšuje apetit
04.09.2013 16:31
Ani zpomalení hospodářského růstu, reorientace na model tažený spotřeb...
Přesycení trhu s mědí bude pokračovat. Ceny by měly dál klesat
14.10.2013 13:20
Celosvětový převis nabídky mědi nad poptávkou by se měl v příštím roc...
Rio Tinto hodlá navyšovat produkci mědi. Ve velkém ložisku v Mongolsku hraje vytrvalostní partii
16.10.2013 11:13
Velký nárůst produkce mědi společnosti Rio Tinto, ohlášený v rámci vý...
Šéf KGHM: Rok 2014 bude velmi obtížný pro komodity (+komentář)
28.11.2013 14:02
Rok 2014 bude tvrdým rokem, varoval dnes ředitel druhého největšího pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data