Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína má spadeno na obří měděný důl v Peru. Pokles cen zvyšuje apetit

Čína má spadeno na obří měděný důl v Peru. Pokles cen zvyšuje apetit

04.09.2013 16:31
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ani zpomalení hospodářského růstu, reorientace na model tažený spotřebou či pokles cen komodit neodrazuje čínské těžaře od akvizičních výprav za surovinami po celém glóbu. Hned tři státem vlastnění giganti se uchází o obří měděný důl v Peru, zatímco menší soukromí hráči se poohlíží po měděných aktivech v Austrálii.

Na peruánské ložisko Las Bambas, jehož vlastníkem je nedávno vzniklý nadnárodní komoditní slepenec Glencore Xstrata, má spadeno čínská trojice Chinalco, MMG a Jinagxi Copper. Podle zdrojů deníku Wall Street Journal by hodnota transakce mohla dosáhnout 5 mld. USD. V případě úspěchu by se jednalo o největší čínskou měděnou zahraniční akvizici. Zatím prý není jasné, jestli do obchodu půjdou všichni tři těžaři najednou, či jestli utvoří konkurenční konsorcia.

K nakupování je podle manažerů vhodná doba. „Sledujeme dobré příležitosti. Před dvěma lety byl trh přehřátý…teď je to podle mne mnohem lepší,“ tvrdí výkonný ředitel MMG Andrew Michelmore s tím, že největší pozornost bude věnovat již rozpracovaným či téměř dokončeným projektům. Spekulace o zájmu společnosti o důl Las Bambas, který by od roku 2015 měl produkovat úctyhodných 400 tisíc tun mědi ročně, odmítl komentovat.

MMG, která spadá pod čínskou státní China Minmetals Corp, se poohlíží po ložiscích mědi, zinku a niklu v Severní a Jižní Americe a Africe ve snaze zvýšit vlastní zásoby rud důležitých průmyslových kovů. Už teď má v portfoliu měděné a zinkové doly v Austrálii, Asii a Kanadě.

Čína je se 40% podílem na globální poptávce největším spotřebitelem mědi, loni dovezla 3,4 mil. tun načervenalého kovu. Stejně jako v ropném sektoru se i těžaři rud snaží stále víc expandovat v zahraničí, a zajistit tak ekonomice plynulý přísun nezbytných surovin. Podle konzultantské společnosti Dealogic čínské firmy letos na nákup zahraničních měděných ložisek vynaložily 1 mld. USD, čímž už teď překonaly loňskou bilanci 653 mil. USD.

Letošní 10% pokles cen mědi, z velké části tažený zpomalením čínského hospodářského růstu, zájem čínských těžařů o zahraniční aktiva jen oživil. Kov je pro rozvoj druhé největší ekonomiky světa nepostradatelnou ingrediencí. Díky dokonalé vodivosti elektřiny a tepla má široké využití v průmyslu a stavebnictví, které v Číně zažívají bouřlivý rozmach. Měď je významnou surovinou při výrobě kabelů, drátů a trubek, které protkávají infrastrukturu. Průměrné auto obsahuje zhruba 25 kilogramů mědi. Ta je také součástí veškeré elektroniky, od počítačů po telefony.

„Dlouhodobé faktory ovlivňující dynamiku poptávky a nabídky na trhu mědi zůstávají příznivé. Je to sázka na infrastrukturu (elektrické vedení, nemovitosti) i na spotřebu (elektronika, počítače),“ tvrdí Jason Johnson z komoditní divize banky Citigroup. Aktivita čínských těžařů mimo domácí pole působnosti podle něj bude nabírat na intenzitě.

Prodej Las Bambas si čínská vláda na Glencore vymohla výměnou za schvalovací razítko ke sloučení s Xstratou, které vytvoří jednoho z největších komoditních hráčů na světě. Podle dohody musí Peking schválit kupce peruánského dolu, ať už to bude kdokoli. Glencore v Číně nevlastní žádná aktiva v segmentu zpracování či těžby mědi. V zemi však čile obchoduje.

Zájem o měděné doly poprvé projevují i soukromí čínští těžaři. Skupina Shanxi Donghui Coal Coaking & Chemicals v srpnu podala nabídku na koupi australského těžaře Inova Resources za 143 mil. USD. O měsíc dříve China Molybdenum od společnosti Rio Tinto odkoupila 80% podíl v australském měděném a zlatém dole, za nějž zaplatila 820 USD.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m