Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína má spadeno na obří měděný důl v Peru. Pokles cen zvyšuje apetit

Čína má spadeno na obří měděný důl v Peru. Pokles cen zvyšuje apetit

04.09.2013 16:31
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ani zpomalení hospodářského růstu, reorientace na model tažený spotřebou či pokles cen komodit neodrazuje čínské těžaře od akvizičních výprav za surovinami po celém glóbu. Hned tři státem vlastnění giganti se uchází o obří měděný důl v Peru, zatímco menší soukromí hráči se poohlíží po měděných aktivech v Austrálii.

Na peruánské ložisko Las Bambas, jehož vlastníkem je nedávno vzniklý nadnárodní komoditní slepenec Glencore Xstrata, má spadeno čínská trojice Chinalco, MMG a Jinagxi Copper. Podle zdrojů deníku Wall Street Journal by hodnota transakce mohla dosáhnout 5 mld. USD. V případě úspěchu by se jednalo o největší čínskou měděnou zahraniční akvizici. Zatím prý není jasné, jestli do obchodu půjdou všichni tři těžaři najednou, či jestli utvoří konkurenční konsorcia.

K nakupování je podle manažerů vhodná doba. „Sledujeme dobré příležitosti. Před dvěma lety byl trh přehřátý…teď je to podle mne mnohem lepší,“ tvrdí výkonný ředitel MMG Andrew Michelmore s tím, že největší pozornost bude věnovat již rozpracovaným či téměř dokončeným projektům. Spekulace o zájmu společnosti o důl Las Bambas, který by od roku 2015 měl produkovat úctyhodných 400 tisíc tun mědi ročně, odmítl komentovat.

MMG, která spadá pod čínskou státní China Minmetals Corp, se poohlíží po ložiscích mědi, zinku a niklu v Severní a Jižní Americe a Africe ve snaze zvýšit vlastní zásoby rud důležitých průmyslových kovů. Už teď má v portfoliu měděné a zinkové doly v Austrálii, Asii a Kanadě.

Čína je se 40% podílem na globální poptávce největším spotřebitelem mědi, loni dovezla 3,4 mil. tun načervenalého kovu. Stejně jako v ropném sektoru se i těžaři rud snaží stále víc expandovat v zahraničí, a zajistit tak ekonomice plynulý přísun nezbytných surovin. Podle konzultantské společnosti Dealogic čínské firmy letos na nákup zahraničních měděných ložisek vynaložily 1 mld. USD, čímž už teď překonaly loňskou bilanci 653 mil. USD.

Letošní 10% pokles cen mědi, z velké části tažený zpomalením čínského hospodářského růstu, zájem čínských těžařů o zahraniční aktiva jen oživil. Kov je pro rozvoj druhé největší ekonomiky světa nepostradatelnou ingrediencí. Díky dokonalé vodivosti elektřiny a tepla má široké využití v průmyslu a stavebnictví, které v Číně zažívají bouřlivý rozmach. Měď je významnou surovinou při výrobě kabelů, drátů a trubek, které protkávají infrastrukturu. Průměrné auto obsahuje zhruba 25 kilogramů mědi. Ta je také součástí veškeré elektroniky, od počítačů po telefony.

„Dlouhodobé faktory ovlivňující dynamiku poptávky a nabídky na trhu mědi zůstávají příznivé. Je to sázka na infrastrukturu (elektrické vedení, nemovitosti) i na spotřebu (elektronika, počítače),“ tvrdí Jason Johnson z komoditní divize banky Citigroup. Aktivita čínských těžařů mimo domácí pole působnosti podle něj bude nabírat na intenzitě.

Prodej Las Bambas si čínská vláda na Glencore vymohla výměnou za schvalovací razítko ke sloučení s Xstratou, které vytvoří jednoho z největších komoditních hráčů na světě. Podle dohody musí Peking schválit kupce peruánského dolu, ať už to bude kdokoli. Glencore v Číně nevlastní žádná aktiva v segmentu zpracování či těžby mědi. V zemi však čile obchoduje.

Zájem o měděné doly poprvé projevují i soukromí čínští těžaři. Skupina Shanxi Donghui Coal Coaking & Chemicals v srpnu podala nabídku na koupi australského těžaře Inova Resources za 143 mil. USD. O měsíc dříve China Molybdenum od společnosti Rio Tinto odkoupila 80% podíl v australském měděném a zlatém dole, za nějž zaplatila 820 USD.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data