Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarský prezident dal zelenou jadernému projektu rozšíření elektrárny Paks

Maďarský prezident dal zelenou jadernému projektu rozšíření elektrárny Paks

11.02.2014 9:26
Autor: ČTK

Maďarský prezident János Áder včera navzdory protestům opozice podepsal zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks. Díky schválení normy se mohou rozběhnout práce na největším stavebním projektu v Maďarsku od pádu komunistického režimu. Budapešť se v lednu dohodla s Moskvou, že rozšíření elektrárny na dvojnásobek výkonu, které provede ruská společnost Rosatom, bude financovat pomocí ruské půjčky. 

Zákon, který minulý týden schválil parlament jasnou většinou hlasů poslanců strany premiéra Viktora Orbána Fidesz, umožní výstavbu dvou nových bloků elektrárny, z nichž každý bude mít výkon více než 1000 megawattů. Levicová opozice požadovala, aby vláda nechala vypsat o rozšíření atomového závodu referendum. 

Opoziční aktivisté kvůli tomu o víkendu vyšplhali na prezidentský palác a ověsili jej transparenty volajícími po plebiscitu. Prezident dnes jejich požadavky odmítl a zákon podepsal bez jakýchkoli podmínek, neboť je podle něj v souladu s maďarskou ústavou. "Taková iniciativa překračuje možnosti všech občanů vvčetně samotného prezidenta," komentoval dnes Áder v prohlášení požadavek na všelidové hlasování. 

Premiér Orbán se v lednu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem shodl na podmínkách rozšíření elektrárny, které zajistí ruská společnost Rosatom. Výměnou za to poskytne Moskva Budapešti za podmínek výhodných pro Maďarsko půjčku ve výši deseti miliard eur (asi 275 miliard Kč), které pomohou rozšíření zaplatit. Celý projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (zhruba 367 miliard Kč). 

Elektrárna Paks se nyní skládá ze čtyř reaktorů sovětské výroby o celkovém výkonu asi 2000 megawattů Do obnovy elektrárny by se podle dřívějších dohod mohly zapojit i české firmy. Elektrárna by měla být rozšířena do roku 2025 a teprve tehdy bude moci Budapešť podle dohody začít se splácením půjčky, kterou musí uhradit 21 let poté.



Váš názor
  •  
    27.02.2014 16:29

    V současné době se často probírá otázka, který z účastníků tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín by měl vyhrát. Rozhodnutí maďarského prezidenta může pomáhat k tomu si ji zodpovědět. Pro český průmysl by bylo nejlepší, kdybychom z dostavby vytěžili co nejvíce. O Američanech je známo, že si spoustu věcí rádi vyrobí sami v USA, včetně např. cirkulačních čerpadel a řídících systémů, takže podobný postup u některých zajímavých a důležitých dílů by zřejmě nastal i v případě dostavby Temelína. Naproti tomu ruský jaderný trh je zvyklý na naše výrobky a česko-ruská spolupráce by se dostavbou Temelína mohla prohloubit. Navíc zapojení českého průmyslu do stavby bloků s reaktory AP1000 by se nejspíše týkalo jen Evropy a bylo by vázané na množství stavěných bloků v této oblasti, které se rozhodnutím maďarské vlády opět o jednu zemi zmenšilo, kdežto s Ruskem bychom se mohli dostat i na "exotičtější" trhy.
    Proficak
    •  
      27.02.2014 16:39

      Psssst... Takhle se nemůže psát . Soudruzi se už rozhodli.
      Homo
      •  
        27.02.2014 22:19

        Ano taky bych souhlasil s tím, aby nám Temelín dostavělo konsorcium MIR-1200. Přeci jenom, český průmysl je s Rosatomem již hodně svázán, připomeňme například firmu Sigma Group která nedávno dodala Rosatomu hlavní cirkulační čerpadla, nebo firmu Arako, která dodala armatury. Další věc je, že reaktory VVER jsou již prověřeny mnoha lety provozu a sami s nimi máme plno zkušeností. Naproti tomu AP 1000 je revoluční projekt, od kterého nikdo pořádně neví, co čekat. Již nyní se objevují relativně velké problémy při stavbě AP1000 v Číně, týkající se hlavních cirkulačních čerpadel. Nevím no, je možné že AP1000 budou taktéž spolehlivé bloky, ale není lepší u takto velké zakázky raději vsadit na již ověřený projekt?
        Horpak
      •  
        27.02.2014 18:02

        Ten článek je napsaný tak, že z něj mezi řádky vyplývá, jakoby podpis prezidenta pod uvedeným projektem byl nějaký skandál nebo autokratické rozhodnutí jedné osoby. Jenomže kdo sleduje poslední trendy v projektech výstavby jaderných elektráren nebo nových bloků v těch stávajících, ví, že rozhodnutí komise expertů (tak to bylo i v tomto případě) se používá jako alternativa ke zdlouhavým tendrům. Finská energetická společnost Fennovima se tak nedávno po jednání s několika společnostmi rozhodla zahájit přímá jednání s Ruy, konkrétně Rusatom Overseas. Jednak je to rychlejší, pružnější, a potom má s ruskou jadernou energetikou skvělé zkušenosti. No a podobně se snad před měsícem rozhodli Bulhaři a dohodli se s Westinghousem. Takže žádný skandál, ale běžná praxe
        Pavel Horák
Aktuální komentáře
09.05.2025
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y