Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarský prezident dal zelenou jadernému projektu rozšíření elektrárny Paks

Maďarský prezident dal zelenou jadernému projektu rozšíření elektrárny Paks

11.02.2014 9:26
Autor: ČTK

Maďarský prezident János Áder včera navzdory protestům opozice podepsal zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks. Díky schválení normy se mohou rozběhnout práce na největším stavebním projektu v Maďarsku od pádu komunistického režimu. Budapešť se v lednu dohodla s Moskvou, že rozšíření elektrárny na dvojnásobek výkonu, které provede ruská společnost Rosatom, bude financovat pomocí ruské půjčky. 

Zákon, který minulý týden schválil parlament jasnou většinou hlasů poslanců strany premiéra Viktora Orbána Fidesz, umožní výstavbu dvou nových bloků elektrárny, z nichž každý bude mít výkon více než 1000 megawattů. Levicová opozice požadovala, aby vláda nechala vypsat o rozšíření atomového závodu referendum. 

Opoziční aktivisté kvůli tomu o víkendu vyšplhali na prezidentský palác a ověsili jej transparenty volajícími po plebiscitu. Prezident dnes jejich požadavky odmítl a zákon podepsal bez jakýchkoli podmínek, neboť je podle něj v souladu s maďarskou ústavou. "Taková iniciativa překračuje možnosti všech občanů vvčetně samotného prezidenta," komentoval dnes Áder v prohlášení požadavek na všelidové hlasování. 

Premiér Orbán se v lednu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem shodl na podmínkách rozšíření elektrárny, které zajistí ruská společnost Rosatom. Výměnou za to poskytne Moskva Budapešti za podmínek výhodných pro Maďarsko půjčku ve výši deseti miliard eur (asi 275 miliard Kč), které pomohou rozšíření zaplatit. Celý projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (zhruba 367 miliard Kč). 

Elektrárna Paks se nyní skládá ze čtyř reaktorů sovětské výroby o celkovém výkonu asi 2000 megawattů Do obnovy elektrárny by se podle dřívějších dohod mohly zapojit i české firmy. Elektrárna by měla být rozšířena do roku 2025 a teprve tehdy bude moci Budapešť podle dohody začít se splácením půjčky, kterou musí uhradit 21 let poté.Váš názor
 •  
  27.02.2014 16:29

  V současné době se často probírá otázka, který z účastníků tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín by měl vyhrát. Rozhodnutí maďarského prezidenta může pomáhat k tomu si ji zodpovědět. Pro český průmysl by bylo nejlepší, kdybychom z dostavby vytěžili co nejvíce. O Američanech je známo, že si spoustu věcí rádi vyrobí sami v USA, včetně např. cirkulačních čerpadel a řídících systémů, takže podobný postup u některých zajímavých a důležitých dílů by zřejmě nastal i v případě dostavby Temelína. Naproti tomu ruský jaderný trh je zvyklý na naše výrobky a česko-ruská spolupráce by se dostavbou Temelína mohla prohloubit. Navíc zapojení českého průmyslu do stavby bloků s reaktory AP1000 by se nejspíše týkalo jen Evropy a bylo by vázané na množství stavěných bloků v této oblasti, které se rozhodnutím maďarské vlády opět o jednu zemi zmenšilo, kdežto s Ruskem bychom se mohli dostat i na "exotičtější" trhy.
  Proficak
  •  
   27.02.2014 16:39

   Psssst... Takhle se nemůže psát . Soudruzi se už rozhodli.
   Homo
   •  
    27.02.2014 22:19

    Ano taky bych souhlasil s tím, aby nám Temelín dostavělo konsorcium MIR-1200. Přeci jenom, český průmysl je s Rosatomem již hodně svázán, připomeňme například firmu Sigma Group která nedávno dodala Rosatomu hlavní cirkulační čerpadla, nebo firmu Arako, která dodala armatury. Další věc je, že reaktory VVER jsou již prověřeny mnoha lety provozu a sami s nimi máme plno zkušeností. Naproti tomu AP 1000 je revoluční projekt, od kterého nikdo pořádně neví, co čekat. Již nyní se objevují relativně velké problémy při stavbě AP1000 v Číně, týkající se hlavních cirkulačních čerpadel. Nevím no, je možné že AP1000 budou taktéž spolehlivé bloky, ale není lepší u takto velké zakázky raději vsadit na již ověřený projekt?
    Horpak
   •  
    27.02.2014 18:02

    Ten článek je napsaný tak, že z něj mezi řádky vyplývá, jakoby podpis prezidenta pod uvedeným projektem byl nějaký skandál nebo autokratické rozhodnutí jedné osoby. Jenomže kdo sleduje poslední trendy v projektech výstavby jaderných elektráren nebo nových bloků v těch stávajících, ví, že rozhodnutí komise expertů (tak to bylo i v tomto případě) se používá jako alternativa ke zdlouhavým tendrům. Finská energetická společnost Fennovima se tak nedávno po jednání s několika společnostmi rozhodla zahájit přímá jednání s Ruy, konkrétně Rusatom Overseas. Jednak je to rychlejší, pružnější, a potom má s ruskou jadernou energetikou skvělé zkušenosti. No a podobně se snad před měsícem rozhodli Bulhaři a dohodli se s Westinghousem. Takže žádný skandál, ale běžná praxe
    Pavel Horák
Aktuální komentáře
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data